Towarzystwo Słowaków w Polsce: Odżywają nacjonalistyczne resentymenty dotyczące Jaworzyny - podhale24.pl
Piątek, 17 maja
Imieniny: Sławomira, Paschalisa, Weroniki
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 8.712 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
10°
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
11°
Wiatr: 15.66 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 12.672 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 13.428 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
36 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
27.11.2008, 10:17 | czytano: 1113

Towarzystwo Słowaków w Polsce: Odżywają nacjonalistyczne resentymenty dotyczące Jaworzyny

-"Czuję, że w Polsce odżywają nacjonalistyczne resentymenty dotyczące zajęcia przez polskie wojsko Jaworzyny w 1938 r. Takie zachowania powinno się tępić, bo one nakręcają spiralę nietolerancji po obu stronach granicy" mówi Ludomir Molitoris, sekretarz generalny Towarzystwa Słowaków w Polsce.

Gazeta Wyborcza przypomina zdarzenia z października br., kiedy polscy turyści zostali przepędzeni ze słowackiego szlaku przez kilku mężczyzn, którzy strzelali im z broni nad głowami. O incydencie zostały powiadomione polskie organa ścigania, ale dokumenty przesłano na Słowację, by tamtejsza prokuratura pomogła wykryć sprawców.

Kilka dni po tym zdarzeniu w słowackiej miejscowości Ździar, przy głównej drodze, na jednym z domów pojawił się napis w języku polskim: "1938 - Jaworzyna jest nasza". Nad nim namalowano biało-czerwoną flagę.

- Chodzi o zdarzenia z 27 listopada 1938 r., kiedy polscy żołnierze wkroczyli do Jaworzyny, obejmując w imieniu Rzeczpospolitej około 110 km kw. terenów leżących na północnych stokach Tatr Wysokich i Bielskich oraz obszarów bezpośrednio do nich przylegających. To był fragment większej akcji "regulacji" południowej granicy Polski i wieńczącej pewien etap ówczesnej polityki zagranicznej - tłumaczy Zbigniew Ładygin z Tatrzańskiego Parku Narodowego, historyk regionu.

Ładygin wraz ze słowackim dziennikarzem Peterem Laucikiem jest autorem publikacji "Jaworzyna 1938", zamieszczonej w najnowszym magazynie "Tatry". - Zwróciliśmy się do kilku polskich i słowackich historyków zajmujących się tą problematyką o naukowe opracowanie tamtych wydarzeń. Każdy chciał jednak prezentować swoje racje, a nie wspólnie dochodzić prawdy historycznej. Obawialiśmy się, że tylko rozniecimy konflikt polsko-słowacki i zrezygnowaliśmy z tych publikacji. Sprawa wśród części mieszkańców pogranicza wciąż wywołuje emocje i zupełnie irracjonalną nienawiść. Tego przykładem są strzały w kierunku polskich turystów czy polski nacjonalistyczny napis - mówi Ładygin.

Głos w sprawie zabrało także Towarzystwo Słowaków w Polsce. - Czuję, że w Polsce odżywają nacjonalistyczne resentymenty dotyczące zajęcia przez polskie wojsko Jaworzyny w 1938 r. Takie zachowania powinno się tępić, bo one nakręcają spiralę nietolerancji po obu stronach granicy - mówi gazecie sekretarz generalny Towarzystwa Ludomir Molitoris.

Więcej: Gazeta Wyborcza
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
janek14:27, 2 grudnia 2008
Janka, jo tys z Białyj..... Moli szoli i chromoli, ale z tego młyna muki nie bedzie!!!! Bo sie przypoli, o przypoli!!!!
anriu20:02, 30 listopada 2008
do kffhui:
widziałem taki wpis na jednym slowackim forum, izno miejscowi z Zdiaru znaju kto eto napisal. Napisali swoi - prowokatorzy!!!
Jana19:40, 30 listopada 2008
Najwyższy czas zacząc poważnie traktować Militorysa i mniejszość słowacką w Polsce. Jak Romowie się domagają czegokolwiek to jest zrozumiałe. Słowacy jak tylko otworzą usta to odrazu im się je zamyka. Niewpuszczenie Molitorysa na konferencję było jawną prowokacją.
kjhgftyui13:28, 30 listopada 2008
Zakopiańczyk, widziałeś, czy też masz nadprzyrodzone zdolności?
zakopianczyk17:05, 29 listopada 2008
Jaworzyna jest nasza...To wypisali nacjonalisci słowaccy,aby wywolac niepokoj zasiac w sercach Polkow i Slowakow.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas