Młodzi artyści orawscy: twórczość Wiktorii Kowalczyk (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 27 grudnia
Imieniny: Jana, Żanety, Fabioli
Rabka Zdrój
Clouds
-2°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
-0°
Wiatr: 2.556 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
-4°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
-3°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
-1°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 59 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
26.07.2016, 10:21 | czytano: 2407

Młodzi artyści orawscy: twórczość Wiktorii Kowalczyk (zdjęcia)

W zubrzyckim skansenie otwarto wystawę grafiki i malarstwa Wiktorii Kowalczyk. Młodą artystka pochodzi z Zubrzycy Górnej, tu mieszka i pracuje.

Fot. Łukasz Sowiński
Fot. Łukasz Sowiński
Artystka ukończyła Liceum Plastycznym im. A. Kenara w Zakopanem. W 2008 roku, po uzyskaniu tytułu technika i zdaniu matury wybrała kierunek Edukacja Artystyczna na Wydziale Malarstwa w Katedrze Edukacja Artystyczna ASP w Krakowie prowadzonej przez prof. Adama Brinckena, którą ukończyła w 2013 roku.

Dziś Wiktoria Kowalczyk jest artystką chętnie sięgającą do klasyków sztuki współczesnej i nowoczesnej. Nie boi się eksperymentów i jest otwarta na świat, z którego czerpie pełnymi garściami inspirację do swoich grafik, obrazów, instalacji, czy projektowanych książek i aranżowanych wystaw. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją, jest animatorem kultury i rysuje.

Jej dotychczasowe wystawy: 2014 - Rysunek, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, wystawa indywidualna; 2012 - 7razy Inaczej, Galeria Politechniki Krakowskiej „Kotłowia”, Kraków, wystawa zbiorowa; 2012 - OKO. Obrazy – Kaczmarski – Obrazy, Forty Kleparz, Kraków, wystawa zbiorowa; 2012 - Dekompozycje, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, wystawa indywidualna; 2012 - Grafika, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce, wystawa indywidualna.

Ekspozycja w zubrzyckim skansenie została poświęcona postaci ludzkiej i składa się z 35 dzieł. Są to głównie szkice (studia postaci) wykonane ołówkiem, tuszem przy użyciu piórka, czarną farbą za pomocą pędzla lub flamastrem na papierze. Na wystawie znalazły się również dwa obrazy w technice olejnej. Wiktoria Kowalczyk wybrała studia z natury i postaci rysowane z pamięci. Są to akty potraktowane jednak w sposób szczególny. W przedstawieniach całopostaciowych artystka nie skupia się na psychologizowaniu. Postaci rysowane są kilkoma szybkimi pociągnięciami pędzla, piórka lub ołówka zawsze proporcjonalne, anatomicznie poprawne, często jednak rozpływają się w otaczającej przestrzeni, jak rzeźby Igora Mitoraja, czy szkice Tadeusza Kantora. Czasem rozbijane są na czynniki pierwsze za pomocą linii, łuków, figur geometrycznych, z których wyłaniają się ludzkie kształty zdecydowanie oddając dynamikę ruchu.

Uczucia wyrażane są poprzez ruchy, gesty, układ ciała modeli, których biel skontrastowana jest niejednokrotnie z głęboką czernią tła (wzmagając dramatyzm) lub wtapiających się w otoczenie, czy też „roztapiających się” w niespokojnych, delikatnych, falujących liniach abstrakcji organicznej „buzującej” we wnętrzach postaci.
Czasem jednak postać jasno i wyraźnie definiowana jest przez dukt grubego konturu zdecydowanie ujarzmiającego kształty. W tym przypadku bryłę (jej światłocień) kształtują równoległe szrafy o różnym zagęszczeniu.
Wśród szkiców pojawiają się i portrety: zamyślonych postaci ujętych en face, trois – quatre lub z profilu przywodząc czasem na myśl rysunki Henri Matisse’a.Nieliczne szkice zaprezentowane na wystawie, to studia rąk i nóg.

Dwa obrazy, które znalazły miejsce na ekspozycji, to studia portretowe starej kobiety (ukazanej en face i z profilu) wykonane w technice olejnej na grubym kartonie. Na obu obrazach widzimy popiersie modelki znajdujące się w centrum kompozycji. Jasna skóra kobiety kontrastuje z czarnym tłem. Kolorystyka obrazów została podporządkowana zgaszonym brązom (sjena i sepia), szarościom, czerni z domieszką bieli, szarych błękitów i ugrów.

Ekspozycja, zgodnie z zamysłem artystki jest utrzymana w konwencji początku pracy i poszukiwań. Dialogu między dziełem sztuki, a odbiorcą nie zakłóca natrętna aranżacja wystawowej przestrzeni. Ascetyzm i minimalizm sprzyjają absolutnemu skupieniu się zarówno na formie, jak i treści zaprezentowanych dzieł.

Dominika Wachałowicz-Kiersztyn, oprac. r/ zdjęcia Łukasz Sowiński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Marylka10:24, 27 lipca 2016
Moje gratulacje Wiktorio , wiele już osiągnęłaś a jeszcze wiele przed Tobą. Życzę sukcesów i powodzenia. Jesteś piękną i rozsądną dziewczyną - mama może być dumna z Ciebie i serce raduje taka córka. Pozdrawiam cieplutko Ciebie i Basię.
0
Marylka10:00, 27 lipca 2016
Moje gratulacje Wiktorio , wiele już osiągnęłaś a jeszcze wiele przed Tobą. Życzę sukcesów i powodzenia. Jesteś piękną i rozsądną dziewczyną - mama może być dumna z Ciebie i serce raduje taka córka. Pozdrawiam cieplutko Ciebie i Basię.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
31
12.2024
Nie przegap!
27
12.2024
Nie przegap!
06
01.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas