Tak mógłby wyglądać dworzec w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Czarny Dunajec
Clouds
17°
Wiatr: 0.684 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.584 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
17°
Wiatr: 1.908 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
18°
Wiatr: 1.116 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
15°
Wiatr: 0.324 km/h Wilgotność: 58 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
26.11.2016, 12:33 | czytano: 7443

Tak mógłby wyglądać dworzec w Zakopanem (zdjęcia)

Adam Kułach z Gliczarowa Górnego, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej na kierunku Masters Architecture in English, jako temat swojej pracy dyplomowej wybrał dworzec w Zakopanem.

Jak sam mówi, dworzec kolejowy jak i autobusowy w Zakopanem, to miejsca na mapie miasta, które od lat czekają na interwencje ze strony włodarzy. - Wydaje się, że pierwsze kroki zostały już podjęte, jakimi jest uregulowanie własności na terenie PKP i podjęte negocjacje pomiędzy zarządem Kolei Państwowych a władzami Miasta Zakopane, dotyczącymi lokalizacji planowanych inwestycji jak i jego zakresu - mówi autor projektu. - Centrum komunikacyjne w mieście jest jednym z głównych jego elementów, do czego nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jest to miejsce z którym podróżujący ma kontakt jako z pierwszym elementem architektonicznym miasta, co znacząco wpływa na ogólny odbiór danej miejscowości.

Jak dodaje, dotarł do korespondencji pomiędzy władzami miasta a zarządem Polskich Kolei Państwowych. Pozwoliło to na opracowanie projektu zgodnie z zapotrzebowaniem wysuwanym przez obydwie strony.

Tatrzańskie Centrum Komunikacyjne w Zakopanem, bo tak brzmi pełna nazwa projektu (oryginalna nazwa "Tatra Transport Hub - Zakopane"), ma zawierać część kolejową, autobusową, wielopoziomowy parking, lokale do wynajęcia przewidziane pod usługi bądź sklepy. W istniejących zabudowaniach dworca przewidziano pomieszczenia Biura promocji Zakopanego, biura dla Kolei Państwowych oraz pomieszczenia mediateki. Całość połączona przewiązką łączącą część kolejową z częścią autobusową jak i z budynkiem zabytkowym. W tejże przewiązce usytuowanej na wysokości drugiego piętra, ma się znajdować główna poczekalnia centrum z kasami i barem z częścią ekspozycyjną w dachu okrywającym perony kolejowe.

Całość oczywiście mieści kilka toalet ogólnodostępnych umiejscowionych w różnych częściach centrum.
Architektura obiektu nawiązuje bezpośrednio do Stylu Zakopiańskiego głównie poprzez kąt głównych połaci dachowych, jak i poprzez stosowane zdobienia, korzysta zarazem z nowoczesnych rozwiązań materiałowych, jak drewno klejone czy szklane ściany osłonowe.

Projekt został przygotowany pod przewodnictwem dr hab. inż arch. Mateusza Gyurkovicha z Politechniki Krakowskiej oraz prof. dr hab inż arch. Adolfa Sotoca z Uniwersytetu Technicznego Katalonii (UPC).

Adam Kułach we wrześniu tego roku otrzymał dyplom ukończenia studiów wyższych magisterskich PK oraz Dyplom RIBA (Royal Institute of British Architects) uzyskując tytuł "Master of Architecture". Studencką praktykę architektoniczną odbył w wiedeńskiej pracowni projektowej Józefa Wyrostka, autora m.in. Term Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej.

oprac. r/ źródło: autor
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Jędrzej13:43, 1 grudnia 2016
@Grzegorz Zakopane Ale do tej pory to z miasta znikały głównie budynki w Stylu Zakopiańskim, jak na przykład Willa Płazówka na nowotarskiej a ty biadolisz o dworcu, którego architekt nawet nie tknął w projekcie. Co według ciebie tworzyło ten unikalny klimat? Pierwsze czy drugie? Kto stworzył ten klimat, górale + polska inteligencja, czy austro-węgierski zaborca?
Robert08:13, 1 grudnia 2016
Ten stary budynek dworca za którym płacze Grzegorz, to taka sama spuścizna jak Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.
Jan11:32, 30 listopada 2016
@mmmmmmm Gdyby apartamentowce w Zakopanem wyglądały tak jak ten dworzec byłbym szczęśliwy :)
Andrzej również z Zakopanego10:51, 30 listopada 2016
@Grzegorz Zakopane ... Z tego co widzę to zabytkowy budynek nie został zburzony ani przeprojektowany, tylko zyskał sąsiada. Nie widzę w tym nic smutnego, wręcz przeciwnie. Z ostatniego zdania wnioskuję że twoje komentarze nie są poważne, po co się więc niepoważnie wypowiadasz.
Grzegorz Zakopane21:24, 29 listopada 2016
Odpowiedz Do Antek
Proszę Pana idąc tym tokiem myślenia w Zakopanem należy rozebrać lub przeprojektować wszystkie zabytkowe budynki bo nie pasują do ,,wizji" architekta/dewelopera/handlowca. Smuty jest los miasta które zapomina o historii staje się miejscem bez niepowtarzalnego klimatu które kiedyś miało.
Na szczęście Zakopane zmienia swoją politykę wizerunkową i ten pomysły jest tylko wizualizacją bez szans ma poważną dyskusję !
n16:17, 28 listopada 2016
a co z dworcem pkp w n targu wstyd miasto jest jedno dworzec zabytkowy a straszy
mmmmmmm13:37, 28 listopada 2016
nie wiem jakos mi sie to kojarzy z apartamentowcami... chyba zbyt duzy. co do wnetrza to za duzo drewna. myslmy o bezpieczenstwie ale i estetyce a nie tylko drewno drewno drewno w takich duzych obiektach. troche wiecej nowoczesnosciw tych wnetrzach bys ie przydalo. ale lepsze to niz nic. bo dzis jest bangladesz i tyle.
prezes12:38, 28 listopada 2016
dworzec pod patronatem .....no .....
Grzegorz mieszkaniec Zakopanego10:25, 28 listopada 2016
Zabytkowy dworzec pokryty dachem w w kształcie starych dworców PKS w Zakopanem i Nowym Targu koszmarny pomysł . Odpowiadam Pani która twierdzi iż zabytkowy dworzec w Zakopanem jest powielaniem innych budynków dworcowych byłego zaboru , szanowna Pani widać iż Pani nie ma żadnego pojęcia na temat budownictwa a Pani komentarz ma charakter promocyjny młodego nie doświadczonego architekta który musi się jeszcze bardzo wiele nauczyć!!!
ona21:57, 26 listopada 2016
super
Mario21:36, 26 listopada 2016
Drewno - materiał szlachetny, ale wewnątrz to żeś Panie Adamie pojechał po bandzie. Może by tak kamienia trochę dorzucić, w końcu góry to skała ;)
Misiek19:08, 26 listopada 2016
Pytania dwa
1`.Co zrobić z masami śniegu w wiatach na peronach?
2.A krzyż na Giewoncie to ciapaci zlikwidowali?
turysta19:05, 26 listopada 2016
brawo:)
zzz18:17, 26 listopada 2016
Dużo ładniejszy niż obecny :)
kleopatra17:43, 26 listopada 2016
Do ola... sama jesteś jak ceperiada nie ubliżaj wsi wieśniaczko ...projekt super pasuje do stylu wiadomo że architekci zwarta sitwa zwłaszcza w Zakopanem to młodzi nie mają szans ...styl wielkiego architekta zakopiańskiego też większości się nie podoba ale liczy się nazwisko ...i stoją sobie takie twory na ulicy Kościeliskiej na ulicy Jagiellońskiej i nie przypominają żadnego stylu a już nić wspólnego nie mają ze stylem zakopiańskim
Super wizja15:45, 26 listopada 2016
A mnie się podobała prezentowana ostatnio na Forum wizja obniżenia stacji i wykonania drogi wylotowej z Zakopanego Pana Remi .
z15:13, 26 listopada 2016
Jako praca studencka...powiedzmy ze ok. Ale w tak ważnym miejscu potrzeba ręki wybitnego architekta z wizją i odwagą a nie studenta powielającego szablony pseudogóralszczyzny. Kłania się np. KWK Promes - Robert Konieczny lub ktoś inny z tej półki ... bez urazy dla autora :)
ola14:54, 26 listopada 2016
wies wies wies i ceperiada
baciok@14:16, 26 listopada 2016
Gratuluje Panie Adamie. Dziwię się że tak utalentowane osoby nie sa zatrudniane przez Urzędy Gmin w których mieszkają. Trzeba nam takich osób.
mesja12:59, 26 listopada 2016
Gratulacje za wizję i wykorzystanie wspomagania rys. stosownym Auto-Cadem.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas