Promocja książki o ks. Janie Góraliku (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
04.12.2016, 13:07 | czytano: 2929

Promocja książki o ks. Janie Góraliku (zdjęcia)

W sali Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu miała miejsce promocja ważnej książki dla Orawy o ks. Janie Góraliku autorstwa Łukasza Wiatra.

zdj. Andrzej Habina
zdj. Andrzej Habina
Książka zawiera bogato ilustrowany unikalnymi fotografiami i dokumentami opis życia i działalności zasłużonego dla Orawy ks. Jana Góralika – od narodzenia w 1889 r. we wsi Chrość, po śmierć w 1942 r. w obozie koncentracyjnym w Dachau. Poza tym czytelnik może zapoznać się z zachowanymi homiliami proboszcza Podwilka oraz przeczytać wiersze Ireny Nowickiej poświęcone osobie byłego dziekana Orawy.

W trakcie spotkania głos zabrały także: Bernadetta Słaboń – córka siostrzenicy ks. Góralika, przechowująca pamiątki po kapłanie, Irena Nowicka – autorka wierszy wchodzących w skład publikacji oraz Robert Kowalski – kierownik muzeum. Spotkanie uświetnił swoją grą zespół „Arva” z Orawki.

Ks. Jan Góralik urodził się w 1889 r. w podkrakowskiej wsi Chrość. W 1911 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Służył w parafiach na Żywiecczyźnie, w Krakowie i w Podwilku. W miejscach w których pracował, wyróżniał się wielką aktywnością społeczną. Jego dużą zasługą było założenie w 1928 r. Kasy Stefczyka w Podwilku – celem tej inicjatywy było polepszenie sytuacji materialnej mieszkańców Orawy. Przed II wojną światową był proboszczem Podwilka oraz dziekanem Orawy. 2 września 1939 r. wraz z wikariuszem i grupą parafian został aresztowany przez niemieckiego okupanta. Trafił do obozów jenieckich, a następnie do obozów koncentracyjnych w Buchenwaldzie i Dachau, gdzie zmarł 26 października 1942 r. Ks. Henryk Hübner, współwięzień ks. Góralika, wspominając okres który przeżyli razem w obozach podkreślił, że jego były przełożony odznaczał się nieprzeciętnymi cechami: „Śp. ks. Dziekan Góralik znosił wszystkie te koleje losu, trudy i upokorzenia z podziwu godną cierpliwością i poddaniem się woli Bożej. Zawsze pogodny, opanowany i spokojny podnosił drugich na duchu. Swoją piękną postawą kapłańską zyskał sobie szacunek i sympatię współbraci”.

tekst i zdj. Andrzej Habina
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
propaganda16:43, 5 grudnia 2016
Pan Kowalski znów jakąś książkę promuje? W Bursie go mieli dość to teraz się zalęgł w Ratuszu. Dobrze , że byli dziennikarze, bibliotekarka i historyk bo sala była by pusta.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas