Rzecz o zbójach, czyli "Gombica Staska Kubina" w Teatrze Witkacego - podhale24.pl
Środa, 31 maja
Imieniny: Anieli, Marietty, Petroneli
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
10°
Wiatr: 2.556 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
10°
Wiatr: 2.232 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
18.12.2016, 12:12 | czytano: 5816

Rzecz o zbójach, czyli "Gombica Staska Kubina" w Teatrze Witkacego

ZAKOPANE. Po ponad półtora roku prób na scenie Teatru im. I. Witkiewicza odbyła się premiera sztuki autorstwa Tomasza Krzyżanowskiego pt. „Gombica Staska Kubina”.

Dramat wyreżyserowany przez Krzysztofa Najbora – aktora Teatru „Witkacego”, mówiący o historii polskiego zbójnika z Tatr oparty jest na rycinach pochodzących z XIX w., autorstwa Ignatza Gortlera de Blumenfelda. Producentem jest fundacja Rafała Sonika. „Czyste Tatry”.

W trzaktowym dramacie, grają w większości aktorzy - amatorzy, również ze Słowacji. Sztuka napisana w gwarze góralskiej, którą posługiwano się po obu stronach Tatr, oparta jest na faktach historycznych. Zostały one poparte w archiwalnych aktach wiśnickiego więzienia.

Według dokumentów pochodzących z XIX w., w których spisane zostały podczas składania zeznań przez zbójników, na terenie Podhala działali oni w bandzie harnasia Stanisława Kubina. Jak mówi sam autor Tomasz Krzyżanowski, rodziny, z których pochodzili zbójnicy - żyły w tamtych latach w Zakopanem i sąsiednich wioskach.

Podczas premiery widownia była pełna. - Widzieliśmy, że występ był przyjęty fajnie i sympatycznie. Ludzie byli poruszeni i mnie, jako autora dobrze do tego nastawia, ale na sukces musimy jeszcze zapracować – mówi scenarzysta. - Prawda jest taka, że nawet najlepsza fabuła i najlepszy tekst nie sprzeda się dobrze bez dobrych aktorów. Najsłabszy tekst dobry aktor może wznieść na wyżyny, natomiast bardzo dobry tekst aktor bez talentu potrafi zepsuć. I moim zdaniem największą wartością, którą zyskała „Gombica Staska Kubina” na przestrzeni wszystkich prób, to jest stworzenie wspaniałego zespołu aktorskiego, ludzi z Podhala, dla których właśnie ta sztuka stała się pewnym wyzwaniem, ale również przygodą - dodaje.

Tomasz Krzyżanowski, przypomina, że właśnie dzięki zupełnemu przypadkowi odkryto w roku 2003 u jednego z nieżyjących już słynnych malarzy krakowskich niepozorną szara teczkę z ponad 50-cioma rycinami. Kiedy zajrzano do jej wnętrza, okazało się, że zawiera ona kilkadziesiąt dotąd zupełnie nieznanych rysunków o tematyce tatrzańskiej, z XIX wieku. Ich twórcą był Ignatz Goertler de Blumenfeld, pierwszy leśniczy w czasie zaborów, zarządzający lasami tatrzańskimi. Największe zainteresowanie wzbudziła rycina przedstawiająca bandę zbójników i dezerterów, którzy 15 lipca 1809 roku, biesiadowali na polanie pod Siwą Skałą (dzisiaj Siwiańskie Turnie). Dziś wiemy, że harnasiem tej zbójeckiej szajki był pochodzący  z Zakopanego Stanisław Kubin.

js/zdj. Katarzyna Mróz-Słowik
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
heavy metal z NT13:12, 20 grudnia 2016
Jest tam mój kolega Mracielnik
Jagna12:56, 20 grudnia 2016
Świetne przedsięwzięcie, genialni aktorzy, wspaniała muzyka.
Byłam na premierze i na pewno wybiorę się jeszcze raz!
Gorąco polecam!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas