Morawczyna wspomina bohaterską nauczycielkę (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 02 października
Imieniny: Teofila, Dionizego, Trofima
Nowy Targ
Clouds
18°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
18°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 62 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 68 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
22.12.2016, 19:37 | czytano: 6219

Morawczyna wspomina bohaterską nauczycielkę (zdjęcia)

W okolicznych szkołach panuje radosny nastrój związany z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia. Uczniowie przygotowują przedstawienia jasełkowe i koncerty kolęd. Dla szkoły w Morawczynie 23 grudnia to smutna data. Uczniowie wspominają Wiktorię Baranównę - zastrzeloną przez hitlerowców nauczycielkę.

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Dziś społeczność Szkoły Podstawowej im. Wiktorii Baranówny w Morawczynie obchodziła uroczysty Dzień Patronki Szkoły z udziałem zaproszonych gości - Jana Smarducha wójta Gminy Nowy Targ, Jadwigi Batkiewicz dyrektor ZEAS Gminy Nowy Targ, księdza proboszcza i księży wikariuszy parafii Klikuszowa, Bożeny Nowak dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zielonkach z delegacją uczniów i nauczycieli oraz pocztem sztandarowym, Mariusza Zielińskiego dyrektora Biblioteki Publicznej w Zielonkach wraz z liczną delegacją gości z Zielonek – rodzinnej miejscowości patronki szkoły w Morawczynie.

W szkole w Morawczynie święto Patronki obchodzone jest rokrocznie w ostatnim dniu nauki przed bożonarodzeniową przerwą świąteczną. Dzień ten upamiętnia rocznicę tragicznej i bohaterskiej śmierci nauczycielki Wiktorii Baranówny i mieszkanki wsi Florentyny Plewy, które 23 grudnia 1943r. zostały rozstrzelane przez Gestapo za przynależność do tajnej organizacji wojskowej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele, po której społeczność szkoły oraz zaproszeni goście udali się przed Pomnik - miejsce rozstrzelania bohaterek. Tam zostały złożone biało –czerwone wiązanki oraz uczczono pamięć poległych symboliczną minutą ciszy.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku remizy OSP, gdzie zaprezentowany został patriotyczny program artystyczny upamiętniający wydarzenia, które miały tu miejsce w czasie ostatniej wojny. Program ukazał zebranym postawę Wiktorii Baranówny, jej poświęcenie i oddanie się bez reszty sprawom ojczyzny, ale również zaangażowanie w niesienie bezinteresownej pomocy dzieciom, które uczyła i ludziom potrzebującym. Dzięki takim spotkaniom i społecznym inicjatywom pamięć o bohaterkach w Morawczynie trwa i jest wciąż żywa.

Na uroczystości obecni byli również Tadeusz Morawa – syn przyjaciela i współpracownika Wiktorii Baranówny – żołnierza AK, Marek Zapała, sołtys wsi Piotr Łabuda wraz z małżonką, Rada Sołecka, członkowie Zarządu OSP z pocztem sztandarowym, Zarząd Spółki Leśnej wsi Morawczyna, jak również rodzice uczniów i mieszkańcy wsi.

Danuta Strzęp, opr.s/ zdj. Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Bolek18:12, 25 grudnia 2016
Do dyrekcji szkoły
Pragnę przypomnieć, że w Nowym Targu mieszka najbliższa rodzina Wiktorii Baranównej
Tadeusz Morawa08:03, 25 grudnia 2016
To jest wzór bohaterstwa.Oddały swoje młode życie dla spraw ludzkich i ojczyźnianych.
AK11:55, 23 grudnia 2016
W książce Tadeusza Morawy pt,,Na przekór czasom "jest opis całego przebiegu wydarzeń
związanych z Morawczyną.
zwz20:46, 22 grudnia 2016
tadek suko pryjaciół ? cześć ich pamięci!
Wojtek19:46, 22 grudnia 2016
Szkoda, że tak mało o bohaterkach. Czytałem gdzieś dawno temu o tym zdarzeniu... Mógłby ktoś przybliżyć co się wtedy wydarzyło?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas