Konkurs o Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale" - podhale24.pl
Niedziela, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Jabłonka
Clouds
17°
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
16°
Wiatr: 10.944 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
17°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
21°
Wiatr: 10.224 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
18°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
01.02.2017, 16:11 | czytano: 1998

Konkurs o Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego "Podhale"

Urząd Miasta w Nowym Targu i Stowarzyszenie Kombinat Podhale ogłaszają konkurs na wspomnienia, pamiątki i fotografie związane z nieistniejącymi już Nowotarskimi Zakładami Przemysłu Skórzanego „Podhale”.

W 1953 roku w Warszawie zapadła decyzja o budowie kombinatu obuwniczego w Nowym Targu. Do początku lat 90. Nowotarskie Zakłady Przemysłu Skórzanego „Podhale” były największym przedsiębiorstwem w południowej Małopolsce, którego istnienie w sposób istotny wpłynęło na historię, przemiany społeczno-ekonomiczne i kulturowe nie tylko miasta, ale Podhala, Spisza, Orawy Pienin, a nawet ziemi limanowskiej i suskiej.

Celem konkursu jest zachowanie pamięci o nowotarskiej fabryce i pokazanie 4 dekad lokalnej historii przez pryzmat indywidualnych świadectw oraz ocalenie przed zniszczeniem dokumentów i pamiątek, które dziś mają już wartość historyczną.

Konkurs jest częścią projektu p.t. Dziedzictwo materialne i społeczno-kulturowe Nowego Targu i Kieżmarku realizowanego ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Euroregionu Tatry w ramach Programu Współpracy Transgranicznej INTERREG V-A Polska-Słowacja 2014-2020.

Konkurs przeprowadzony będzie w trzech kategoriach:

Wspomnienia, relacje, pamiętniki byłych pracowników i ludzi związanych z Nowotarskimi Zakładami Przemysłu Skórzanego „Podhale”, opisujące doświadczenia, drogę zawodową i życie codzienne. Prace mogą mieć formę rękopisu, maszynopisu lub wydruku komputerowego.

Dokumenty, pamiątki (produkty, urządzenia, narzędzia, gadżety itp.) związane z NZPS „Podhale”.
Nowotarskie fotografie z okresu z lat 1945–1991 dokumentujące wydarzenia gospodarcze, polityczne, kulturalne, religijne i sportowe oraz widoki fabryki i miasta.

Prace na konkurs należy składać lub przesyłać na adres: Urząd Miasta Nowy Targ, Wydział Kultury Sportu i Promocji ul. Krzywa 1, 34-400 Nowy Targ, pokój nr 208 lub 207 z dopiskiem „Konkurs o NZPS” do dnia 30 marca 2017 roku.

Prace konkursowe zostaną ocenione przez jury powołane przez organizatorów konkursu, które zadecyduje o przyznaniu nagród i wyróżnień w każdej z kategorii. Na nagrody dla uczestników konkursu przewidziano łączna kwotę 4000,00 zł. Wszyscy uczestnicy konkursu zostaną uhonorowani dyplomami.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w maju 2017 roku. Prace konkursowe na wspomnienia, za zgodą autorów, zostaną opracowane i opublikowane w formie książkowej. Publikacja ta wzbogaci wiedzę o stosunkowo niedawnych czasach i wniesie istotny wkład do poznania i rozumienia najnowszej historii miasta i regionu. Dokumenty, pamiątki i fotografie zostaną udostępnione publiczności i zaprezentowane na wystawie pokonkursowej, na otwarciu której odbędzie się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. Dostarczone oryginalne dokumenty i fotografie pamiątki po zamknięciu wystawy zostaną zwrócone właścicielom.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mysz 2720:04, 2 lutego 2017
szuser,lecz się na głowę
antymon19:28, 2 lutego 2017
dotychczas to Gabryś /.../

A może tak swoje pretensje zgłosić owemu Gabrysiowi i załatwić sprawę po męsku? Odwagi. Takie anonimowe szczypanie i oskarżanie jest niehonorowe.
Moderator.
szuser20:03, 1 lutego 2017
Ta inicjatywa ma pozytywny wydźwiek o PRL-u? To jest niedopuszczalne przedsiewzięcie, które może spustoszyć ledwo co naprawione umysły młodego pokolenia.
Przecież w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej nie było niczego dobrego. W sklepach była tylko komuna i ocet. Ludzie chodzili w tajemnicy do kościoła, a proboszcz i wikary to nawet oddychać nie śmieli głośno. I jescze były te wstrętne festiwale piosenki w Opolu, Kołobrzegu, co ludziom na siłę wciskali w telewizji czarnobiałej, a ten naród zniewolony siedział wieczorami, słuchał a potem śpiewał na działkach , nad rzeką,przy ognisku. ( czy dziś jeszcze ktoś umie śpiewać przy ognisku?), pomijam oazy i dni skupienia młodzieży krześcijańskiej-( nic do niej nie mam). Aha i po ulicach można było wieczorem i nocą chodzi , żaden chuligan cię nie zaczepił. Ale to komuna tak specjalnie dla zmylenia przeciwnika robiła.
Dodatkowo ludzie jeździli do pracy w ZSRR i przywozili złoto. A niektórzy młodzi ludzie to to nawet na studia jakieś komunistyczne na UJ-cie i AGH się dostali np: na historię,geodezję,prawo, chemię, budownictwo i jeszcze z języka rosyjskiego mieli piątkę. Jakie oni mogli mieć kompetencje skoro ich komuniści uczyli. Trzeba im zabrać dyplomy i
IPN zawiadomić,że komuna w Nowym Targu podnosi głowę, hydra jedna.
....................
Nie żałuję,że ustrój się zmienił, żałuję że zakłamano i zohydzono wiele wartości jakie w Polsce Ludowej istniały np. w sferze kultury, obyczajów, (czystego języka), w zasadach zaufania społecznego, w dumie z Polski kiedy nasi grali na Wembley i gdzie indziej .
Zapomniano o przestrodze Adama Asnyka.
Oby ta mądra inicjatywa " Konkurs O NZPS-ie, nie została wnet zniszczona przez gorliwość neofitów, którzy często podlewając sosem pseudo religijności swoją aktywność, niszczą na ślepo " przeszłości ołtarze "; sami zaś nowych wznieść nie potrafią postępując wg zasady " "po nas choćby potop" co prezentują wszem i wobec wszystkich.
szewc17:59, 1 lutego 2017
teraz tesknia a trzeba bylo fabryke doprowadzic do bankructwa i rozsprzedac ludzio ktorzy na tym zrobbili miliony i dzisiaj robia juz na nowoczesnych maszynach ale zaczeli od kombinackich
garbaty17:49, 1 lutego 2017
Gabryś znów ktoś twój pomysł podpierniczył. Kiedyś zbierałeś to nie było odzewu, teraz nawet się miasto włączyło. Jadą na twoich plecach chłopie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas