Powstanie kolejna wyspa na Jeziorze Orawskim? - podhale24.pl
Czwartek, 18 kwietnia
Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 12.168 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 10.368 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 14.904 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
Wiatr: 14.112 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
Wiatr: 18.468 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 11.772 km/h Wilgotność: 85 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
28.03.2017, 11:30 | czytano: 4141

Powstanie kolejna wyspa na Jeziorze Orawskim?

Na znajdującym się na pograniczu polsko-słowackim Jeziorze Orawskim, być może wkrótce powstanie nowa wyspa, na której schronienie znajdą zagrożone gatunki ptaków.

Fot. Andrzej Habina
Fot. Andrzej Habina
Całe przedsięwzięcie kosztowałoby kilkaset tysięcy euro i byłoby częścią działań w ramach słowackiego Programu ochrony ptactwa Górnej Orawy, wytyczonego na lata 2017 – 2046. Sztuczna wyspa miałaby być alternatywnym schronieniem dla ptaków gniazdujących na istniejącym już Ptasim Ostrowie i brzegach jeziora. Poza tym na zbiorniku istnieje również większa wyspa – Slanicki Ostrów, na której znajduje się m.in. zabytkowy, barokowo-klasycystyczny kościół, a w nim galeria sztuki ludowej.

Nowy program ochrony zakłada ponadto podwojenie liczby strażników dbających o bezpieczeństwo i spokojne warunki dla rozwoju ptaków w słowackim Parku Krajobrazowym Górnej Orawy, obejmującym nie tylko jezioro, ale także m.in. obszary wokół Babiej Góry i Pilska, po słowackiej stronie granicy. Jak zauważa Dušan Karaska, dyrektor parku, w poprzednich latach lasy i łąki na Babiej Górze coraz częściej atakują niezdyscyplinowani turyści: „Quady, skutery śnieżne… z Polski na szczyt Pilska nielegalnie latają helikoptery i dowożą tam skialpinistów. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi ruchu turystycznego, ale musi to być odpowiednio ukierunkowane jeśli chcemy, by wrażliwe gatunki przetrwały”.

Na terenie Parku Krajobrazowego Górnej Orawy żyje 240 rodzajów ptaków. Do najbardziej zagrożonych należą: głuszec, cietrzew i krwawodziób. Jeszcze przed trzydziestu laty cietrzew był w pewnym sensie symbolem słowackiej Orawy – można było go zobaczyć niemal przy każdej miejscowości. Dziś jest na granicy wyginięcia – z ponad 500 osobników zachowało się tylko 5.

oprac. ah/ źródło: RTVS
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ja16:03, 28 marca 2017
Słowacy potrafią zadbać o swoje, a my? Puścić crossowców w Gorce i całą tą dzicz, niech robią, co chcą...
Partyzant12:40, 28 marca 2017
No,indyki i gęsi....
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas