Zbadaj swoje znamiona - akcja profilaktyczna raka skóry w Nowym Targu - podhale24.pl
Wtorek, 30 maja
Imieniny: Feliksa, Ferdynanda, Zdzisława
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 1.512 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
10°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
11°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
64 %
Zakopane
68 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
17.05.2017, 13:32 | czytano: 3261

Zbadaj swoje znamiona - akcja profilaktyczna raka skóry w Nowym Targu

­Każdy z nas posiada znamiona na skórze, nie wszystkie z nich są groźne, ale duża część powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Zbliżające się wielkimi krokami lato, to najlepszy moment na upewnienie się, czy żaden z pieprzyków na naszym ciele nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia i życia.

W maju przypada Dzień Walki z Czerniakiem. Z tej okazji 20 maja w godzinach 13.00-16.00 w Allmedica przy ul. Kowaniec 2a w Nowym Targu będzie można nieodpłatnie zbadać znamiona barwnikowe. Rejestracja na badanie pod numerem tel. 18 265 74 88.

- W promieniach gorącego słońca aż chce się wystawić choć na chwilę twarz i inne ukryte normalnie pod ubraniem członki. Szczególnie panowie lubią w trakcie pracy w ogrodzie, przejażdżki rowerowej, pracy na budowie ściągać koszulki i następnie chwalić się opalenizną, której wszyscy będą zazdrościć. Niektórzy lubią sobie pospać na plaży lub rzeką w pełnym wakacyjnym słońcu. Szczęśliwi Ci o ciemnej karnacji, którzy od razu opalają się na brązowo i którym oparzenia słoneczne nie grożą. Jednakże większość Polaków ma jasny tzw. fototyp skóry, opala się na czerwono i łatwo parzy słońcem. Wielokrotne oparzenia słoneczne, ekspozycja na słońce w ciepłych krajach, korzystanie z solariów znacznie zwiększa ryzyko tzw. nieczerniakowych nowotworów skóry i najgroźniejszego z raków skóry- czerniaka złośliwego - mówi specjalistka dermatologii ALLMEDICA lek. med. Justyna Sidełko.

W celu oceny, czy posiadane przez nas znamiona barwnikowe nie są niebezpieczne, należy udać się do dermatologa, który wykona bezbolesne badanie dermatoskopowe. W trakcie wizyty, specjalista ogląda oświetlone znamię w dużym powiększeniu i bada jego powierzchnię. Ocenie podlega zarówno kolor, asymetria, brzeg, średnica, jak i strukturę zmiany. Jeżeli któreś ze znamion lekarz zdiagnozuje jako potencjalnie ryzykowne, zleca jego usunięcie i badanie histopatologiczne.

- Dzięki badaniom profilaktycznym znamion (dermatoskopia) obserwuje się w Polsce zwiększoną rozpoznawalność wczesnego stadium czerniaka, co zdecydowanie polepsza rokowanie.

Innymi słowy, eksponujmy się na słońce z umiarem, stosujmy preparaty z filtrem o wysokim wskaźniku ochrony, nośmy jednak koszulki i przede wszystkim badajmy znamiona raz w roku. – radzi lek. med. Justyna Sidełko.

- Pamiętajmy, że dzieci ze względu na mniejsze stężenie melaniny są bardziej narażone na oparzenia słoneczne i powinny przede wszystkim unikać intensywnej ekspozycji na słońce. Konieczna jest odpowiednia odzież ochronna. U dzieci znacznie łatwiej dochodzi do nadmiernego wchłaniania filtrów przez naskórek i dopiero w dalszej kolejności zalecane jest stosowanie specjalnych preparatów (na przykład z filtrami mineralnymi). – dodaje lek. med. Justyna Kostyra-Grabowska.

oprac. r/ źródło: Allmedica
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas