„Karpaty pełne czarów” (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 21 grudnia
Imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława
Szczawnica
Clouds
-2°
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
-2°
Wiatr: 9 km/h Wilgotność: 95 %
Clear
-2°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-1°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
-2°
Wiatr: 7.488 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
-5°
Wiatr: 6.984 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
12.06.2017, 10:30 | czytano: 3051

„Karpaty pełne czarów” (zdjęcia)

Oficjalny sezon wystawienniczy w „Krzywej Jabłonce” można uznać za otwarty. Przyczyniła się do tego wystawa zatytułowana „Karpaty pełne czarów”, której wernisaż odbył się w ubiegły piątek.

W 2015 roku w galerii odbyło się spotkanie pod tym samym tytułem, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, zorganizowane wspólnie z Polskim Towarzystwem Historycznym – oddział w Nowym Targu. W programie wieczoru była wtedy promocja książki wydanej przez PTH „Karpaty pełne czarów. O wierzeniach, medycynie i magii ludowej Karpat Polskich”, a także „Pienińskiej Apteki” prof. Ludwika Freya, a także wiele ciekawych referatów.

Tym razem spotkanie zostało poświęcone wystawie, powstałej po przeczytaniu ww. książek przez studentów i wykładowców Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, pracowni grafiki warsztatowej prof. Zdzisława Wiatra. Prof. Wiatr przybył wraz z ze swoimi akademickimi kolegami oraz gronem studentów. Artyści, zainspirowani „czarodziejską tematyką”, wybrali kilka motywów, np. sobótka, płanetnik, bacowskie czary, mit kwiatu paproci, które oddali w różnych technikach graficznych, takich jak litografia, akwaforta z akwatintą, druki mieszane, bądź rysunku.

W tematykę wystawy, związaną z ludowymi wierzeniami dotyczącymi czarów, przesądów, rzucania i odczyniania uroków wprowadziła dyrektor Muzeum Pienińskiego Barbara Węglarz. O ważnej roli ziół, przypisywaniu im zdrowotnego, bądź niszczycielskiego działania, a szczególnie o tajemnicy kwiatu paproci, który… nie istnieje, opowiedział prof. Ludwik Frey. Obrzędy bacowskie, które towarzyszyły udaniu się kierdla na hale i jesiennemu redykowi, a szczególnie powiązanie obyczajów góralskich z chrześcijańską tradycją przypomniała Stanisława Wiercioch, wywodząca się z bacowskiego rodu Gabrysiów. Głos zabierali także Kazimierz Majerczak, który przywołał przypadki eksperymentowania z wywoływaniem złych duchów, wymagającymi pomocy egzorcysty i przestrzegał przed nimi; Jolanta Jarocka – Bieniek podkreśliła synkretyzm obrzędowości ludowej z obrzędowością religijną; Jan Majerczak „Student” okrasił spotkanie góralską przyśpiewką i humorem.

Gospodyni wystawy i właścicielka „Krzywej Jabłonki”, zapraszając do oglądania ekspozycji, zachęciła gości do indywidualnych rozmów z artystami oraz do… częstowania się wspaniałymi, jak zwykle potrawami. 

Wystawa będzie czynna do 22 czerwca, więc warto skorzystać i odwiedzić „Krzywą Jabłonkę”.

Alina Lelito, zdj. Jarosław Krajewski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
06
01.2025
Nie przegap!
27
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas