Środa, 13 listopad 2019, Imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna
Szczawnica i okolice
Rain
11°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 100
Rain
10°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 100
Rain
11°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 100
Mist
11°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 100
Rain
12°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 100
Rain
12°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 100
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
21.07.2017, 16:06 | czytano: 2236

Kandydaci na baców i juhasów na podhalańskich halach

zdj. Piotr Korczak

Za kilka miesięcy na podhalańskich halach będzie można spotkać 33 nowych baców i 25 juhasów, którzy oprócz wypasu owiec będą wyrabiać w góralskich bacówkach oscypki.

Adepci sztuki pasterskiej zakończyli już zajęcia teoretyczne. Teraz pod czujnym okiem doświadczonych baców wyruszyli na hale. Chcąc wspierać ginące zawody wpisujące się w tradycję regionu Samorząd Województwa Małopolskiego w całości sfinansował profesjonalny, bezpłatny kurs bacowski oraz kurs czeladnika juhasa.

W pasterską pracę wpisana jest bardzo wczesna pobudka, samotne przebywanie przez wiele miesięcy na halach bez względu na pogodę oraz nieustanna czujność, troska o stado, dojenie, pielęgnowanie, strzyżenie i produkcja owczych serów. Patrząc na liczbę chętnych, którzy zgłosili się na kurs można stwierdzić, że nic nie jest w stanie zniechęcić śmiałków, a sam zawód przeżywa renesans.

- Zainteresowanie kursem przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się po 4 osoby na jedno miejsce. Wśród chętnych były osoby pracujące na co dzień w korporacjach, w dużych miastach Polski, a nawet z Rumunii czy Wielkiej Brytanii. Naszym zadaniem jest robić wszystko, by chronić ginące zawody, wpisane w wielopokoleniową, małopolską tradycję. Stąd właśnie pomysł na ten kurs. Bo czymże byłyby podhalańskie hale bez juhasów wypasających owce? – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa małopolskiego.

Inicjatorem kursów był Samorząd Województwa Małopolskiego, a same kursy zorganizował Małopolski Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego z Małopolskiej Szkoły Gościnności w Myślenicach. Kurs teoretyczny przeprowadzono w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu – Kokoszkowie, który jest partnerem projektu.

UMWM, opr.s/
najnowsze informacje
komentarze
barany21:29, 2 sierpnia 2017
jakoś to beeee
Ddddd00:56, 22 lipca 2017
Jak kasa i dofinansowanie jest to chętni są,ciekawe ile zostanie juhasow bacow i nawet kobiet ,,juhasek"jak państwo nie da czyli my podatnicy. Jest Pani ,,JUHASKA"w Bukowinie tatrzańskiej jedną jedyną w swoim rodzaju. Nikt jej nie pobije... najlepsza.... Polecam .
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij