Rekonstrukcja historyczna pacyfikacji Sidziny (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 25 kwietnia
Imieniny: Jarosława, Marka, Elwiry
Zakopane
Snow
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 6.624 km/h Wilgotność: 100 %
Rain
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 100 %
Snow
-0°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
20.09.2017, 13:13 | czytano: 2953

Rekonstrukcja historyczna pacyfikacji Sidziny (zdjęcia)

W skansenie w Sidzinie zaprezentowano przebieg dramatycznych wydarzeń z 25 i 26 stycznia 1945 r.

W przedsięwzięciu wzięli udział: Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Powstaniec Śląski”, Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Barwa i Broń – Wczoraj i Dziś”, 78 Sturm Division, kolekcja samochodów historycznych Michała Krauzego, kolekcja pojazdów historycznych Wojciecha Romańskiego, a także mieszkańcy gminy Bystra-Sidzina.

Według relacji świadków 26 stycznia w Sidzinie Niemcy i Ukraińcy spalili 24 domy wraz z zabudowaniami gospodarczymi i wyposażeniem. Podczas akcji zginęło 8 osób. Dzięki odważnej postawie Wiktora Sławińskiego, przesiedleńca z Zaolzia, któremu udało się przekonać dowódcę karnej kompanii by darował życie mieszkańcom, nie doszło do jeszcze większego rozlewu krwi. W rękach dwóch plutonów egzekucyjnych było wtedy bowiem 50-60 zakładników. Pacyfikacja Sidziny nastąpiła dzień po zaatakowaniu na jej terenie, podróżującej samochodem grupy sześciu SS-manów i ubezpieczającej ich załogi jadącej na motocyklu z przyczepą boczną.

źródło: Uczniak T., Tragiczne wydarzenia styczniowe 1945 roku w Bystrej i w Sidzinie, „Biuletyn samorządowy gminy Bystra Sidzina”, numery 1 i 2, 2017.

opr. ah/ zdj. gmina Bystra-Sidzina
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
gral12:32, 22 września 2017
To jakiś ponury żart. Jak można się bawić w symulując zabijanie ludzi. Zostaje jeszcze aspekt wychowawczy i moralny, Dla mnie całe te scenki ze śmiercią w tle są nie do przyjęcia.
sokrateles23:20, 21 września 2017
Jest faktycznie pewne niebezpieczeństwo że znajdą się ludzie których właśnie zafascynuje zamiast odpychać mordowanie. Dlatego trzeba na każdym kroku podkreślać że ci wszyscy ludzie, po obu stronach, tak Polacy jak i Niemcy, bardzo źle na tym wszystkim wyszli i źle skończyli. Oprócz całego prawie czarnego obrazu tamtych strasznych lat wojny, jest bodaj jeden jedyny promyczek, bodaj wymyślony przez spragnioną czegoś wzniosłego wyobraźnię i tylko o tym się tu pisze, czyli jak to komuś tam udało się przekonać Niemców by nie zabijali - 99.9 procent przypadków tego typu kończyło się tragicznie, to były lata potwornego głodu, utraty godności, powszechnego zezwierzęcenia, zdrad wobec najbliższych, fizycznych i psychicznych cierpień całej ludności jakich nie znamy i nie wyobrażamy sobie; dlaczego tego aspektu okupacji się nie pokazuje? To było straszne a nie wzniosłe!
kierownik18:24, 21 września 2017
Zdumiewa mnie, że można się bawić odtwarzając zabijanie ludzi. Rozumiem zainteresowanie historią, mundurami, sprzętem itd. -ale fascynować się tym jak wyglądało zamordowanie grupy ludzii ?? nie ma nic lepszego do inscenizowania ? Zamiast takiej głupiej imprezy trzeba wymyślić coś, co pokaże jak to było mozliwe,że cywilizowany naród zmienił się w morderców, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło.
Jola16:52, 21 września 2017
Zdjecie nr 13, pierwszy z lewej. Gosc chyba sie zapomnial. Smiechu warte.
sokrateles23:10, 20 września 2017
26 stycznia 1945 roku Niemcy na Podhalu mieli już dawno nogi z waty, każdy miał już odebrany rozkaz przegrupowania gdzie ma się zameldować gdy na nasze tereny przyjdzie front. Większość z nich dostała rozkaz do obrony Wrocławia, gdzie w dużym procencie poginęli za parę miesięcy. W tym mniej więcej czasie najwięksi przestępcy spośród Niemców raczej myśleli o ucieczce do południowej Ameryki aniżeli o zabijaniu kolejnych Polaków. Dlatego wątpię aby jeden bohater mógł nagle przekonać Niemców żeby nie zabijali tych zakładników - oni sami z siebie mieli poważniejsze wtedy problemy na głowie. Niemniej świetnie że takie rekonstrukcje mają dziś miejsce.
Burok14:07, 20 września 2017
Super . Niemcy na amerykańskim Dodge 3/4 - pewnie przejeli jakiś zrzut :):):):) , a do tego wygladający jak banda łachmaniarzy . Do kompletu czerwony samochodzik :):):):) . Rewelacja . Rekonstrukcja to nie teatrzyk ziemnych i wesolych ludków , jak się coś robi to wypadalaby jakaś dbałość o realia historyczne
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas