Prace w zubrzyckim skansenie - podhale24.pl
Piątek, 27 grudnia
Imieniny: Jana, Żanety, Fabioli
Szczawnica
Clouds
-2°
Wiatr: 3.78 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
-0°
Wiatr: 2.556 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
-4°
Wiatr: 3.492 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
-3°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
-1°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 59 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
12.10.2017, 16:59 | czytano: 2552

Prace w zubrzyckim skansenie

W Muzeum Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej rozpoczęły się prace związane z realizacją projektu „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.

Przede wszystkim przystąpiono do odbudowy dwu budynkowej Zagrody Pawlaczek z Jabłonki, która w przyszłości będzie udostępniona jako część ekspozycji stałej skansenu – wykonano prace ziemne oraz wylano fundamenty, następne prace będą związane już bezpośrednio ze złożeniem zabytkowej substancji w całość.

Równolegle rozpoczęła się budowa ogrodzenia tzw. nowego sektora skansenu, tzn. części, która jest rozwinięciem zubrzyckiego muzeum. Jej zręby zaistniały już w latach 90., lecz na faktyczne wcielenie koncepcji w życie trzeba było poczekać do początku XXI w. – w latach 2008-2012 powstała m. in. niezbędna architektura (drogi, mosty, plac zabaw, instalacja ppoż.) oraz 8 budynków. Teraz zaś przyszedł czas na odpowiednie zabezpieczenie – częściowo z siatki, a częściowo – od strony drogi wojewódzkiej i gminnej – będzie ono nawiązywało do kształtu istniejącego – wokół „starego sektora”, tzn. będzie łączyło w sobie elementy drewniane i kamienne, pokryte będzie gontem.

Ze względu na charakter prac oraz niesprzyjającą momentami aurę w skansenie mogą występować czasowe niedogodności dla zwiedzających, jednak zarówno inwestor jak i wykonawca dokładają wszelkich starań, aby były one jak najmniej uciążliwe. Dotyczą one jedynie wspomnianego „nowego sektora”, natomiast najstarsza, parkowa część, z bezcennym Dworem Moniaków nieustannie zaprasza swoją spokojną, zaciszną atmosferą.

oprac. r/ źródło: Muzeum Orawski Park Etnograficzny
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
06
01.2025
Nie przegap!
27
12.2024
Nie przegap!
31
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas