Niedziela, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Zakopane
Clouds
16°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
16°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
16°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
16°
Wiatr: 8.82 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 37 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 41 %
Jakość powietrza
10 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
17.11.2017, 13:10 | czytano: 3777

Tischnerowskie posiady zaduszkowe (zdjęcia)

NOWY TARG. W wypełnionej zaproszonymi Gośćmi oraz Członkami nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan - odbyły się w Izbie Regionalnej im. Ks. Prof. Józefa Tischnera - Tischnerowskie posiady zaduszkowe.

zdj. Michał Adamowski
Ks. Władysław Zązel emerytowany kapelan Związku Podhalan poprowadził modlitwę za zmarłych członków honorowych Z.P., Prezesów oraz Członków Oddziału. Zmarłego w dwutysięcznym roku ks.prof.J.Tischnera wspomniał w bardzo osobisty sposób. Razem odprawiali w kaplicy pod Turbaczem Msze Święte Ludzi Gór.

Zwrócił uwagę na otwartość osoby Księdza Profesora,jak potrafił skracać dystans. Wspominał, że razu pewnego, gdy szli w procesji do ołtarza,powiedział „wiesz Władek, my to są tocy na prowde”. Jest więc pustka, jest więc żal. Tym bardziej trzeba myśl tischnerowską podtrzymywać.

Kazimierz Tischner, brat Józefa Tischnera, opowiedział o działalności Fundacji Drogami Tischnera.

Sieć szkól im.Księdza Profesora, stały kontakt z uczniami, z gronem pedagogicznym też ma duży wkład w ożywianie myśli tischnerowskiej. "Czuje się zobowiązany" - powiedział Kazimierz Tischner - "przez bardzo już chorego Brata, do kontynuacji.Taka była Jego prośba."

Członek honorowy, były prezes ZP Józef Staszel zaznaczył, że rodzina Staszlów była w stałym kontakcie z Księdzem Profesorem . "Byliśmy bliskimi znajomymi, więc mógłby opowiadać godzinami. Dzisiaj przy okazji Zaduszek wspomnę tylko ulubioną nutę Tischnera - „zatonie,zatonie piórecko na wodzie,ale nie zaginie nuta o ślebodzie” - zanucił.

Wszyscy zebrani podjęli śpiew.

W imieniu licznej grupy Gości z Łopusznej, Księdza Tischnera wspominała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Józefa Kuchta. Mówiła: - Znałam Józka od dziecka. Byłam po prostu Jego koleżanką. Ale też - bo tak potoczyło się życie bardzo dobrze pamiętam jego ostatnie lata, ostatnie miesiące życia. Przejmującym wspomnieniem jest Msza Święta w kościółku w Łopusznej, w której Ksiądz Tischner uczestniczył po raz ostatni. Był już bardzo chory- wspomina dyr. Kuchta. - Żegnał się z nami,żegnał się ze swoim kościołem. - dodaje.

Podczas posiadów zaduszkowych redaktor Wojciech Bonowicz, związany z Instytutem Myśli Józefa Tischnera oraz autor książek o Księdzu Profesorze, zaprezentował najnowszą książkę ”Tischner krótki przewodnik po życiu. - Jest to zbiór niepublikowanych dotąd kazań, homilii, przemyśleń Księdza Profesora, których wyboru i opracowania dokonał red. Bonowicz.

Czternaście rozdziałów o prostych tytułach - np. Człowiek, Wychowanie, Wolność, Cierpienie, Śmierć, Nadzieja czy Mądrość Ludzi Gór. To dobra lektura dla Współczesnych. Warto mieć i przeczytać tę pozycję. Warto się zadumać. Niech świadczy o tym fragment z dedykacji redaktora Bonowicza dla autorki tej relacji „...z radością i nadzieją,że będzie o czym pomyśleć...”

Anna Rajska, członek nowotarskiego Oddziału Związku Podhalan
zdj. Michał Adamowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
crosssss13:20, 20 listopada 2017
prezes od quadów... Uquadów Tragedia Związkowa !!!
pp19:56, 19 listopada 2017
mam prośbę. Ewa niech się przygotuje przed posiadami bo nie można czytać z błędami nazwiska ludzi później poprawiają ją. Źle to wyglądało powiem szczerze
v18:37, 18 listopada 2017
no no no tyle ludzi jak w czasach swietnosci
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas