Jubileusz 65-lecia Zespołu im. Klimka Bachledy (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 01 grudnia
Imieniny: Natalii, Blanki, Eligiusza
Nowy Targ
Clouds
-2°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-3°
Wiatr: 5.796 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
-2°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
-2°
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.336 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-3°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 86 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Koronawirus
1
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
1
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
8
4
30.11.2017, 18:40 | czytano: 2150

Jubileusz 65-lecia Zespołu im. Klimka Bachledy (zdjęcia)

ZAKOPANE. Końcem listopada odbyły się obchody Jubileuszu 65-lecia Zespołu im. Klimka Bachledy, który powstał w 1952 roku i był pierwszym zespołem góralskim w Zakopanem. Opracowywał widowiska oparte na tradycjach podhalańskich, takich jak Jasełka, Wesele Góralskie czy Na Hali, ale też komedie, vodevile, a nawet operę góralską „Jadwisia spod regli”.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
Zespół brał udział w wielu festiwalach i był też szansą na zwiedzenie świata, zwłaszcza dawniej, kiedy takie możliwości były mniejsze. Zespół powstał przy zakopiańskiej Cepelii.

Patronem Zespołu jest Klemens Bachleda, zwany Królem Przewodników Tatrzańskich, członek Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pierwszy polski ratownik górski, który zginął tragicznie idąc na ratunek człowiekowi w Tatrach. Julian Reimschüssel poświęcił mu sztukę teatralną pt. Klimek Bachleda (Orzeł Tatr), którą w sierpniu 1959 odegrał po raz pierwszy w Zakopanem właśnie Zespół Regionalny im. Klimka Bachledy. Przez Zespół Klimków przewinęły się setki osób. I dzisiaj zrzesza młodzież i dorosłych którzy kontynuują tradycję swoich poprzedników.

Na obchody w Domu Ludowym w Kościelisku stawili się tłumnie aktualni i byli członkowie Zespołu Klimka Bachledy. Odbyło się widowisko przygotowane przez Zosię Kubiniec-Stanuch, znaną regionalistkę, która prowadzi grupę. Najpierw zaprezentowała się dziecięca grupa Małe Klimki . Dzieci się uczą, a zapału i chęci nie brakuje. Rośnie młode pokolenie, które stawia pierwsze kroki na scenie, uczy się „cupkania’ i „po śtyry”, góralskich śpiewek a także gwary. Po występie maluchów aktualny skład Zespołu Klemensa Bachledy przedstawił program śpiewno-taneczny „Posiady w izbie”. Nowy program przygotowany na tą okazję odznaczał się młodzieńczą energią i świeżością. Największe wrażenie zrobił jednak występ dawnych członków Zespołu. Zbój miał moc i siłę, tancerze pokazali, że nawet w ich wieku nie ustępują młodszym! Solówki zachwycały , a piękno góralskich przyśpiewek pokazało , że Klimkiem się nie przestaje być. Naprawdę warto było popatrzeć na Starszych, myślę, że dla młodzieży była to prawdziwa lekcja. Na koniec zatańczyli wspaniali instruktorzy- dawny instruktor Józef Pitoń z Zosią Kubiniec-Stanuch. To osoby , które biorą na siebie dużą odpowiedzialność kształtowania nowych pokoleń w duchu regionalizmu. Trzeba o takich ludzi dbać, bo to oni w dzisiejszych czasach przekazują gwarę, tradycje taneczne i muzyczne skalnego Podhala, pamięć o przodkach i zwyczajach.

Gratulacjom nie było końca. Stawili się przedstawiciele zaprzyjaźnionych zespołów z Podhala a nawet ze Słowacji i Macedonii, przewodników tatrzańskich i instytucji kulturalnych. Szczególne podziękowania Zespół składa Staroście Województwa Jackowi Krupie za wsparcie finansowe, dla Starostwa i Pana Starosty Piotra Bąka za obecność i pomoc finansową w organizacji imprezy i dla Burmistrza Leszka Doruli, który także wspiera i promuje zespoły góralskie na Podhalu, w tym Zespół Klemensa Bachledy i który wraz z Małżonką osobiście brał udział w Jubileuszu.

Szczególne podziękowania dla Zarządu Głównego Związku Podhalan i Prezesa Andrzeja Skupnia i Zarządowi byłemu i obecnemu Związku Podhalan w Zakopanem, za ciągłą troskę i opiekę, sponsorom imprezy SEWIKowi, PKL, firmie Brutal i TPN za pomoc w organizacji imprezy i mediom za przybycie.

A wszystkim Gościom za piękną zabawę i wielką radość ze spotkania.

opr.s/ zdj. Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas