- Pomysł zrodził się przy okazji reaktywacji Festiwalu Filmów o sztuce, który również w zeszłym roku odbył się po latach po raz pierwszy. Przypomnieliśmy wtedy filmy, które pokazywano na pierwszych przeglądach. Mam duży sentyment do obydwu tych wydarzeń, które od 1968 roku stanowiły całość - mówi Lidia Rosińska, zca dyr. ds. artystycznych Zakopiańskiego Centrum Kultury
Impulsem do organizacji kolejnego Salonu Marcowego była także 60. rocznica jego pierwszej edycji.
W 2018 roku obchodzimy 100-lecie odzyskania niepodległości, obchodziliśmy także 100-lecie urodzin Tadeusz Brzozowskiego i teraz 60. rocznicę powstania Salonów Marcowych. Ta wystawa, na której możemy oglądać twórców, którzy uczestniczyli w pierwszych czterech edycjach Salonów, doskonale wpisuje się w ten jubileuszowy rok - podkreśla Rosińska.
Salon Marcowy to była wyjątkowa i awangardowa impreza, która cieszyła się dużą popularnością w polskim środowisku artystycznym. Ojcami duchowymi powstania pierwszego Salonu byli Tadeusz Brzozowski i Kazimierz Królikowski.
Pierwsza impreza spotkała się jednak z tak dużym oporem zakopiańskich artystów, że musiał interweniować prezes Centralnego Biura Wystaw Artystycznych. Zakopiańczyków udało się na szczęście przekonać i dzięki temu powstało wydarzenie, które skupiało najważniejszych polskich artystów. Wydarzenie, które krytycy okrzyknęli „Paryżem pod Giewontem”.
Co w kolejnych edycjach? Dyrektor Rosińska przekonuje, że następne Salony nie będą się skupiały tylko na powrotach do przeszłości, ale będą się starały wracać do głównej idei wydarzenia, czyli promocji sztuki współczesnej.
pk, zdjęcia Piotr Korczak
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas