Spotkanie u Hasiora - przedsmak zakopiańskiego Przeglądu Filmów o Sztuce (zdjęcia) - podhale24.pl
Czwartek, 29 lutego
Imieniny:
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 3.132 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
124 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
168 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 62 | 124 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 84 | 168 %
12.04.2018, 18:51 | czytano: 2084

Spotkanie u Hasiora - przedsmak zakopiańskiego Przeglądu Filmów o Sztuce (zdjęcia)

W Galerii Władysława Hasiora odbył się wernisaż wystawy inaugurującej tegoroczny Przegląd Filmów o Sztuce. Zaprezentowane zostały na niej fotosy z planu zdjęciowego "Wezwanie" w reż. Wojciecha Solarza, w realizacji którego uczestniczył zakopiański artysta.

zdj. Piotr Korczak
zdj. Piotr Korczak
W wernisażu wzięli udział Wojciech Solarz oraz Irena Karel, odtwórczyni roli Zośki.

O swoim filmie i udziale w nim Władysława Hasiora, który stworzył wykorzystane w nim rzeźby, podczas wernisażu opowiadał Wojciech Solarz.

- Film powstał według prozy Juliana Kawalca. To był jeden z nielicznych polskich pisarzy, który nobilitował chłopów uciekających ze wsi do miasta, którzy tam gubili się w gąszczu innej cywilizacji. Próbował nawiązać do etosu chłopskiego, co ludzie ze wsi wnoszą do kultury miasta. Mnie to zafascynowało i napisałem scenariusz. I wtedy spotkałem fotografie prac Hasiora. I powstał film o chłopaku artyście, o nadwrażliwcu na wsi, który nie jest zrozumiały, bo nie jest użyteczny, który był szkodnikiem - mówił reżyser.

Produkcja, choć nie spotkała się dobrym przyjęciem władz socjalistycznych, pokazywana była na międzynarodowych festiwalach w Cannes i San Sebastian.

Wystawa zainaugurowała obchody Roku Władysława Hasiora, który ustanowiony został przez Radę Miasta Zakopanego z okazji 90-rocznicy urodzin artysty.

pk, zdjęcia Piotr Korczak
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
szuser19:44, 12 kwietnia 2018
A Galeria Hasiora to gdzie teraz jest?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas