Piątek, 30 lipiec 2021, Imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława
Czarny Dunajec i okolice
Clouds
16°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 84 %
-
brak pomiaru
Clouds
18°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
20°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 82 %
Clouds
19°
Wiatr: 4.14 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 79 %
03.09.2018, 12:36 | czytano: 3594

Inscenizacja bitwy o Wysoką (zdjęcia)

Na Wysokiej koło Spytkowic odbyło się widowisko historyczne prezentujące przebieg słynnej Bitwy o Wysoką, między siłami III Rzeszy, a brygadą pod dowództwem generała Maczka.

Wydarzenie miało unaocznić bohaterską postawę żołnierzy z 10 Brygady Kawalerii płk. dypl. Stanisława Maczka, którzy na początku kampanii wrześniowej bronili jordanowskiej ziemi przed bezwzględnym Wehrmachtem. Rozegrana pod Wysoką bitwa stała się jedną z potyczek na bojowym szlaku kawalerzystów.

Mieszkańcy powiatu suskiego oraz turyści z uwagą obserwowali wartko rozgrywające się na ich oczach zajścia: uderzenia znienacka, kontrataki, szarża tankietek, spektakularne wybuchy. Nie brakło też okazji do refleksji nad skutkami wojny: częścią widowiska były sceny poświęcone opłakiwaniu poległych kawalerzystów przez ówczesnych mieszkańców Wysokiej.

Wielkie wrażenie zrobiła dbałość o szczegóły: wiernie odwzorowane polskie i niemieckie umundurowanie oraz broń, zadbane i w pełni sprawne pojazdy wojskowe, realistyczna inscenizacja przebiegu wojskowej potyczki. O to wszystko zadbali organizatorzy, czyli Stowarzyszenie Kawaleria, słynące na całą Polskę z wielu działań upamiętniających polskich kawalerzystów. Współorganizatorami „Bitwy o Wysoką” byli również Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Źródło, Folwark Toporzysko, Urząd Gminy Jordanów i Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Promocji.

Po zakończeniu widowiska można było porozmawiać z kawalerzystami, przyjrzeć się drugowojennym sprzętom czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na tankietce. Projekt finansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Źródło: organizatorzy, oprac. r/ zdjęcia Marek Lasyk
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Spytkowianka18:42, 7 września 2018
W imieniu "aktorów" bardzo dziekuję. Zrobiłam to dla mojego syna , który także wystąpił- w roli swojego dziadka . Wszyscy bioracy udział przeżyli to wydarzenie bardzo głęboko.... i o to właśnie chodziło.Mam nadzieję,że będzie takich wydarzeń coraz więcej :)
krytyk21:02, 5 września 2018
Brawa dla "aktorów" wczuli się w swoje role ( nie widać "śmichów chichów", które często psują całą inscenizację).
K.13:37, 5 września 2018
Wspaniała inicjatywa upamiętniająca niezwykle tragiczne losy Polaków. Brawo dla organizatorów i rekonstruktorów! Pozdrawiam
Leszek Kusiak15:37, 4 września 2018
Dbałość o szczegóły ? w którym miejscu ?
sara12:52, 3 września 2018
Ciekawe czy był Roch z Bolkiem
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij