Historia nowotarskiego modelarstwa lotniczego, to historia pasji Tadeusza Wiśniowskiego (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona, Prospera
Nowy Targ
Clouds
12°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
21.09.2018, 16:08 | czytano: 4138

Historia nowotarskiego modelarstwa lotniczego, to historia pasji Tadeusza Wiśniowskiego (zdjęcia)

W Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy „Historia Modelarstwa na Podhalu w 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.

Historia modelarstwa lotniczego w Nowym Targu ma bardzo długą historię, z którą nierozerwalnie związana jest osoba, która poświęciła wiele lat swojego życia modelarstwu. Modelarstwo lotnicze to właściwie całe życie Tadeusza Wiśniowskiego. W swoich pracowniach spędzał praktycznie całe dnie od rana do późnej nocy, poświęcając swój czas i energię modelarstwu oraz organizacji zawodów. Jego podopieczni wyjeżdżali na przeróżne zawody zagraniczne, na których odnosili liczne sukcesy.

Podczas wernisażu wystawy można było obejrzeć zdjęcia, kroniki, dyplomy, medale i puchary opowiadające historię modelarstwa w Nowym Targu.

W wernisażu wzięli udział wicestarosta Władysław Tylka, burmistrz Grzegorz Watycha, dyrektor Powiatowego Centrum Kultury Tadeusz Watycha oraz koleżanki i koledzy pana Tadeusza ze szkolnej ławki, jego uczniowie i wychowankowie.

Na zakończenie były gratulacje, podziękowania, wręczenie prezentów, a zebrani goście odśpiewali wzruszonemu Tadeuszowi Wiśniowskiemu „Sto lat”.

Źródło: PCK, oprac. r/ zdj. Szymon Pyzowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
szkolny leser20:53, 1 kwietnia 2021
A ja uczyłem się guziki przyszywać na warsztatach w sp 2 i za obijanie się to od listewki na plecach to mnie ręce do dzisiaj bolą, I również to dośwaidczenie mi się sprzydało Panowie modelarze. A ile razy poprawiałem pismo techniczne.... chłop nie wiedział że przyjdzie era komputera tak nas na pisaniu opieprzał że jak u własnego syna zobaczyłem zadanie w szkole pismo techniczne to mnie ciarki przeleciały ze wspomnień. Dziękuje dzisiaj, że dzięki takim nauczycielom człowiek to i wpierdziel dostał i na ludzi wyszedł. ;-)
0
Uczeńzdwójki23:23, 27 września 2018
Pan Wiśniowski uczył mnie ZPT w szkole nr 2.Będę pamiętał zawsze jego słowa- Nie uczcie się dalej...Myślicie, że wujek Wania albo wujek Reagan wam da?Zobaczycie co wam da...No i się sprawdziło całkowicie...Dobrze, że tak troszeczkę się uczyłem...
0
Jacek21:56, 27 września 2018
Piękne i fantastyczne. Sto lat Panie Tadeuszu!!!
Dziękuję za te 2 lata.

Ja czasami na zajęcia z Cz. Dunajca piechotą zasuwałem.

Szkoda że nie napisano o tym wydarzeniu przed.
0
swoj00:33, 24 września 2018
100 lat Panie Tadeuszu! także byłem uczniem Pana, modelarnia wtedy była przy ulicy św.Anny, w baraku , był Pan wspaniałym instruktorem i modelarstwa i szybownictwa, to było chyba 60 lat temu, dojeżdżaliśmy do modelarni z Cz.Dunajca, pociągiem.Jeszce raz , wszystkiego najlepszego Panie Tadeuszu. S.Kantor
0
SP2Kopernika22:53, 23 września 2018
Ten człowiek uczył mnie i tysiące innych ZPT oraz podstaw modelarstwa...Jestem dumny, że byłem jego uczniem...
0
AM18:16, 22 września 2018
Kawał fajnej historii, wspomnienia z budowy, obloty a później starty w zawodach. Rywalizacja sportowa, zasada fair play, wiara w wygraną i nie poddawanie się do samego końca pomimo przeciwności losu. Na modelarni zakaz używania kalkulatorów przy - wtedy dla nas - skomplikowanych wyliczeniach konstrukcji. Nauka o sile nośnej, kominach termicznych, sterowaniu, mechanice i elektronice - to wszystko był w stanie przekazać nam Pan Tadeusz, Prawdziwy Nauczyciel!
0
alik19:51, 21 września 2018
Fajna impreza. Podziękowania człowiekowi, który na to sobie bardzo zasłużył w nowotarskim modelarstwie.
SZKODA, że termin TEJ imprezy przeszedł bez ECHA w Nowym Targu.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas