- Kierowcy mogą już korzystać z nowego ronda na Alejach Tysiąclecia (zdjęcia i filmik)
- Łącznik przez Bereki i rondo przejezdne, choć nadal nieoficjalnie (video)
- Rondo na alejach i droga przez Bereki oficjalne oddane do użytku
Do Urzędu Miasta wpłynęły wnioski od proboszczów wszystkich parafii rzymsko-katolickich w Nowym Targu, od senatora Jana Hamerskiego, od członka zarządu powiatu nowotarskiego Karola Skrzypca - poprzednio dyrektora Gimnazjum nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz od dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11 Roberta Furcy. Wszystkie one zawierają propozycję nadania nazwy dla tego ronda i wszystkie wnioski to propozycja: "im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia."
Senator tłumaczy, że do jego Biura Senatorskiego zgłosili się mieszkańcy Nowego Targu z prośbą o "wsparcie ich starań o nadanie rondu patrona".
"Kardynał Wyszyński jako kapłan i wielki patriota zasłużył na miano Bohatera Narodu Polskiego. Nadanie rondu imienia "Prymasa Tysiąclecia" będzie zdaniem mieszkańców jak również i moim - stosownym powiązaniem pamięci o dwóch wielkich Polakach - Kardynale Stefanie Wyszyńskim i Papieżu Janie Pawle II, którego imienia rondo znajduje się już w ciągu al. Tysiąclecia w Nowym Targu. Kardynał Wyszyński był niekwestionowanym autorytetem moralnym, duchowym, współtwórcą przemian społecznych. Obecnie osoba ks. Prymasa jest symbolem wolności, sprawiedliwości, czci dla człowieka, jak również znakiem jedności wszystkich Polaków. Mniemam, że w ten godny sposób wyrazimy wolę utrwalenia prawdy historycznej i przywrócenia w świadomości Miasta postaci, jaką był Kardynał Stefan Wyszyński" - pisze Jan Hamerski prosząc o przychylenie się do przedstawionej inicjatywy.
Proboszczowie sześciu nowotarskich parafii przypominają, że zlikwidowane Gimnazjum nr 2 nosiło imię Kardynała. Proszą o rozpatrzenie wniosku, by patrona zlikwidowanego gimnazjum uhonorować w Mieście poprzez nadanie jego imienia nowemu rondu. "Ksiądz Kardynał był niezwykłą postacią, która na stałe zapisała się na kartach historii, a każda jego wizyta w 1957 roku na Rynku i w 1967 w kościele NSPJ gromadziła tłumy mieszkańców. Osoba Kardynała jest obecnie symbolem umiłowania wolności, sprawiedliwości oraz czci człowieka. Stał się znakiem jedności wszystkich Polaków" - czytamy w ich liście do Burmistrza i Przewodniczącego Rady Miasta.
Z kolei Robert Furca uzasadnia: "nadanie rondu takiego patrona naturalnie złączy ulice, historię oraz szkołę. Ronda św. Jana Pawła II - przyjaciela prymasa i nowe rondo Kardynała Stefana Wyszyńskiego połączone będą z Alejami Tysiąclecia. Ponadto ul. Generała Władysława Sikorskiego, która biegnie wzdłuż ogrodzenia dawnego Gimnazjum nr 2 im, Kardynała Stefana Wyszyńskiego łączy się nowym rondem - mamy nadzieję, że im. Kardynała Wyszyńskiego. Powyższe uzasadnienie daje możliwość zintegrowania pamięci o Prymacie Tysiąclecia jako księdzu, duchownym jak również patronie byłego Gimnazjum nr 2. Proszę o to w imieniu społeczności szkolnej SP nr 11 - podsumowuje dyrektor szkoły.
A Karol Skrzypiec także przypomina, że 31 sierpnia 2018 roku zakończono działalność gimnazjum - szkoły, która nosiła imię Kardynała - dlatego w imieniu absolwentów, ich rodziców oraz byłych nauczycieli tej jednostki - "bardzo prosi o rozważenie możliwości nadania imienia Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego temu obiektowi".
Stosowną decyzję w tej sprawie podejmą radni podczas marcowej sesji.
s/