Sobota, 07 grudzień 2019, Imieniny: Marcina, Ambrożego, Agatona
Nowy Targ i okolice
Fog
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Fog
-2°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Fog
-3°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Clouds
-2°
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 92
Fog
-4°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Fog
-6°
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 92
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dostateczna
Zakopane
Umiarkowana
23.07.2019, 13:13 | czytano: 3895

47. Konkurs Potraw Regionalnych w Łopusznej (zdjęcia)

Fot. Szymon Pyzowski

Nie dopisała pogoda – w niedzielę na Podhalu i Łopusznej padał deszcz. Mimo to tegoroczny 47. Konkurs Potraw Regionalnych należy zaliczyć do udanych, bo na wysokości zdania stanęły gaździny, które serwowały najlepsze góralskie przysmaki, organizatorzy, którzy przygotowali wiele atrakcji, i publiczność, której deszczyk nie przestraszył.

Konkurs tradycyjnie otwarła dyrektor łopuśniańskiego GOK-u Józef Kuchta. Towarzyszyli jej m.in. wójt Jan Smarduch, przewodniczący rady Wiesław Parzygnat i ksiądz proboszcz. W tegorocznym konkursie potraw wzięło udział 17 kół gospodyń wiejskich z terenu gminy Nowy Targ (z Krempach, Ludźmierza, Obidowej, Długopola, Waksmundu, Morawczyny, Ostrowska, Dursztyna, Harklowej, Nowej Białej, Krauszowa, Szlembarku, Dębna, Pyzówki, Rogoźnika, Gronkowa i Łopusznej).

Z uwagi na dużą ilość kół oraz na dużą ilość przygotowanych potraw, ciast, herbat i przysmaków (ogółem serwowanych było 557 potraw) organizatorzy postanowili powołać dwie komisje degustacyjne, w skład których weszli: Anna Mlekodaj, Anna Krzysztofek, Wiesław Parzygnat, Maria Bednarczyk, Ewa Iwulska i Karol Zachwieja. To oni spróbowali i wyróżnili najlepsze potrawy.

Konkursowi tradycyjnie towarzyszyły występy artystyczne. Przed publicznością zaprezentowały się zespoły Maguranka ze Słowacji i Rombań z Chyżnego, wystąpiły panie z KGW, odbył się koncert muzyki włoskiej w wykonaniu Andrea Lattarii, kabaretu Weźrzesz z Kielc, a program zakończyła zabawa przy muzyce zespołu Huzary.

Impreza miała również akcenty charytatywne. Do puszek zbierano datki na rzecz chorego na białaczkę Antosia z Łopusznej, miała też miejsce rejestracja dawców szpiku kostnego dla Mariusza z Harklowej.

Wyniki konkursu – koła i potrawy, za które zostały wyróżnione:

KGW Rogoźnik – 33 potraw
zupa bryndzowa,
marchwianka

KGW Krauszów – 30 potrawy
baranina w rozmarynie
sałata na maslance

KGW Obidowa – 29 potraw
kruche z borówkami
moskol grulany

KGW Morawczyna – 36 potraw
kluski scykane i bulowate
chlyb na zakwasie

KGW Dursztyn – 22 potraw
gałuski z bryndzom i syrem
grulownik

KGW Pyzówka – 41 potraw
pyzy pyzowiańskie
jagnięcina w kiszonej kapuście

KGW Szlembark – 35 potraw
woda zaprazowano
baranina długo piecono

KGW Łopuszna – 25 potraw
trzynsonka
kapusta z grzybami

KGW Ludźmierz – 46 potraw
świyzonka
marchew z grulami

KGW Ostrowsko – 26 potraw
bryjka
bób z majerankiem
goły z kapustą

KGW Dębno – 43 potrawy
fizoły ze śliwkami
cynaderki baranie
żmija dębniańsko

KGW Długopole – 38 potraw
kluski tarcioki
chleb na zakwasie
golonko w pokrzywach

KGW Nowa Biała – 35 potraw
sałata na śmietanie
pyncok z kapustą
gulaś śpiski

KGW Waksmund – 35 potraw
kwaśnica na baraninie z grulami
grzybowo z kluskami
jagnięcina w sosie własnym z grzybami

KGW Harklowa – 37 potraw
kwaśnica na gynsinie
placki z dynią
placki z kapustą


KGW Krempachy – 24 potraw
dziadki z bryndzom i skwarkami
barani przysmak
kurze zowijańce

KGW Gronków – 22 potraw
kluska grulano z bryndzom i wyndzonkom
zaprozka
świński kark z grulami opiekanymi


Z dużą radością jury stwierdziło, że wszystkie Koła kultywują dawne tradycje kulinarne regionu, mimo że otwierają się także na nowości. Konkurs w Łopusznej co roku pozwala przypomnieć smak dawnej niedzieli pachnącej ciastem drożdżowym z marmoladą, kruchym plackiem z jabłkami lub borówkami, ciastkami ze skwarkami, a czasami także sernikiem na kruchym spodzie.

Na osobną uwagę i uznanie zasługuje szeroki wybór rozmaitych napojów, począwszy od kawy zbożowej, przez herbaty ziołowe po współczesne soki z pokrzywy, imbiru, czarnego bzu itp.

Każde Koło biorące udział w Konkursie otrzymało nagrody pieniężnie, a każda gospodyni otrzymała upominek w postaci garnka.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy wsparli finansowo organizację 47 Konkursu Potraw Regionalnych w Łopusznej, byli nimi: Urząd Gminy Nowy Targ, Sołtys wsi Łopuszna oraz Rada Sołecka, Józef Galik - Żwirownia Łopuszna, Maria i Wiesław Jarząbek - Sklep spożywczo-przemysłowy – Łopuszna, Stanisław Żółtek - Ośrodek Szkolenia Kierowców – Klikuszowa, Stanisław Buła - Stadnina koni w Łopusznej, Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie, Anna Klamerus z Nowego Sącza, PHU DĄB J.P.M. JANOS S.P. Dębno, Mieczysław Kowalewski i Marcin Chryc - Pasze dla ryb – Łopuszna, Handlowo-Produkcyjna Spółdzielnia Pracy Samopomoc Chłopska w Nowym Targu, Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach, Zakład Produkcji Mleczarskiej w Nowym Targu.

oprac. r/ zdj. Szymon Pyzowski
galeria zdjęć
najnowsze informacje
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij