Gabriel Szyrszeń: Upominam się o przyzwoitość - podhale24.pl
Niedziela, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 10.764 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
Wiatr: 11.916 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
Wiatr: 10.836 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
10°
Wiatr: 11.844 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
18.08.2019, 13:17 | czytano: 5797

Gabriel Szyrszeń: Upominam się o przyzwoitość

LIST. "Nie mam w zwyczaju upubliczniać moich prywatnych spraw, ale są sytuacje, kiedy muszę mówić głośno o tym, co mnie dotyczy. Szczególnie, kiedy sprawa, tak jak niżej opisana, dotyczy także przestrzeni publicznej" - tłumaczy Garbriel Szyrszeń. Jego list otwarty skierowany jest do Katarzyny Pawluśkiewicz, artystki z którą przed dwoma laty stworzył projekt "Podhale Animale".

zdj. Michał Adamowski
zdj. Michał Adamowski
Teraz pomaga jej inny rzeźbiarz. Zasługi poprzedniego zostały pominięte.

Oto przesłany nam list:

"Końcem sierpnia Schronisko na Turbaczu zostanie przyozdobione kolekcją podhalańskich zwierzaków o nazwie Podhale Animale, której jestem bezspornym współautorem.
Duma i radość? Tak. Do czasu, kiedy współautorka, Kate Tiffany Pawluśkiewicz, postanowiła przywłaszczyć sobie projekt oraz markę, nad którą pracowaliśmy w mojej pracowni przez niemal pół roku na wyłączność.

Pozwolę sobie zatem publicznie zaprotestować, napomnieć i przypomnieć pani Katarzynie Pawluśkiewicz jak to było naprawdę.

Lista dowodów potwierdzających, że jestem współautorem jest dosyć długa. Posiadam pełną dokumentację filmową i fotograficzną, kilka artykułów oraz archiwalny dokument TVP Kraków. Ponadto rachunki i faktury sprzedażowe kolekcji Podhale Animale sprzed dwóch lat, wypisane przeze mnie. Poniżej widoczny jest między innymi wywiad Ani Grudnej dla jej uczelni w Londynie. Polecam fragment od 1:46 minuty (zwłaszcza pani, pani Kasiu). Setki świadków, obecnych na naszym wernisażu w MOKu oraz na otwarciu naszej Pop Up Gallery Podhale Animale na rynku, też nie są bez znaczenia. Zastanawia mnie zatem, co zmotywowało panią Pawluśkiewicz do tego dość beznadziejnego posunięcia. Na szczęście prawo autorskie bardzo jasno wskazuje po czyjej stronie jest racja. Nie podpisywaliśmy bowiem żadnej umowy o przeniesieniu praw autorskich.

Droga Katarzyno! Bardzo często podkreślasz jak bardzo czujesz się związana z naszym regionem i z tzw. „Ludźmi Gór”. Muszę Ci uzmysłowić jedną ważną rzecz: Górale Podhalańscy to bardzo honorowi ludzie. Wyjątkowo wyczuleni na fałsz i kłamstwo. Zmierzam do tego, że taki manewr, tu na Podhalu, nie przejdzie bez echa...
Mam nadzieję, że przemyślisz tę sprawę raz jeszcze. Mam również nadzieję, że kolekcja zamontowana pod Schroniskiem na Turbaczu zostanie w sposób odpowiedni podpisana.
Jeśli nie, to sprawa znajdzie swój finał w sądzie. I nie mam wątpliwości, że sprawiedliwość będzie po mojej stronie.

Z wyrazami rozczarowania Twoją postawą, G."

List w wersji angielskiej znajduje się Tutaj.

W rozmowie z nami, Gabriel Szyrszeń mówi krótko - "upominam się o przyzwoitość". W tekście obok przypominamy m. in. o projekcie "Podhale Animale". Poniżej - wspomniany przez autora listu wywiad Ani Grudnej z twórcami projektu.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Ola12:58, 19 sierpnia 2019
P Gabryś to pretensjonalny człowiek. Jemu wszystko wolno a inni się nie przyzwoicie zachowują.... ha ha ha
Maria12:58, 19 sierpnia 2019
Wyrzucanie takich rzeczy na forum jest naprawdę niesmaczne i zdecydowanie pokazuje brak klasy. Takie rzeczy powinny być załatwianie wewnętrznie. Rzeźby stoją na Turbaczu, cieszą oko turystów dlaczego mają kojarzyć się z potyczkami współtwórców. Skoro Pan Szyrszeń nie zamierza kontynuować tego projektu, a Pani Pawluśkiewicz wręcz przeciwnie, to wypadałoby to kulturalnie rozwiązać.
plama12:51, 19 sierpnia 2019
a ja się upominam o przyzwoitości pana Szyrszenia bo wiem że jest karany i mam wyrok sądu za naruszenie praw autorskich !!!!! i co łyso ??? sam o tym chlapał w 2018 r w ksiązko-rezerwacie.Pani redaktor powinna sprawdzić ta informację w krajowym rejestrze karnym. Nasz lokalny artysta powienien zmienić zawód z rzeźbiarza na pisarza bo donosy pisze wszędzie i na wszystkich, następna w kolejce do pretensji jest Vice Burmistrz, że to nie on jest wykonawcą miejskich rzeźb tylko kto inny
Wojcur12:37, 19 sierpnia 2019
Kasia nieładnie nieladnje
Żabka z betonu12:17, 19 sierpnia 2019
Gejb bo z kobietami takimi jak Katrina trzeba uważniej.
Kalinka Malinka07:56, 19 sierpnia 2019
Ciekawa sprawa , jest pan w konflikcie z panią Knap .Teraz pani Pawluśkiewicz .Może pan lubi takie zabawy ?! . No przyzwoitość w pańskiej ocenie ma różne oblicza widocznie. Koncerty w Plamie do późna które uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom itd. Wydaje się że ma pan żal do całego świata ale nie do siebie .Polecam ochłonąć i znaleźć inne hobby .
Sculptor01:33, 19 sierpnia 2019
Kejti aj la ju
mieszkanka21:08, 18 sierpnia 2019
A może był Pan tylko narzędziem w tym projekcie Panie Gabrielu..
Anetka20:46, 18 sierpnia 2019
Brawo Gabryś!!!!
:)20:29, 18 sierpnia 2019
Brawo Ty !
Mikołaj19:55, 18 sierpnia 2019
Sam znam sprawę dość dobrze. Uczestniczyłem w w/w wernisażach i wiem, że lwią część pracy przy tym projekcie wykonał Gabriel. Bez niego nic by z tego projektu nie było...
Madzia16:08, 18 sierpnia 2019
Na Podhalu nie szanują własności intelektualnej.
Kacper13:41, 18 sierpnia 2019
Gabriel Szyrszeń upomina się o przyzwoitość ???????????
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas