Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Nowy Targ
Clouds
16°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
17°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
17°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
20°
Wiatr: 6.588 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
19°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
24.10.2019, 18:50 | czytano: 3470

Dzień Gaździny z kapustą w roli głównej, czyli jak bawiły się Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Czorsztyn (zdjęcia)

W remizie OSP w Hubie obyła się kolejna, II już edycja Dnia Gaździny w gminie Czorsztyn. Posiady, na które zjechały się gospodynie z wszystkich siedmiu Kół Gospodyń Wiejskich z gminy zorganizował wójt Tadeusz Wach oraz Artur Majerczak, dyrektor Centrum Kultury Czorsztyn w podziękowaniu za całoroczną współpracę oraz promocję regionu.

zdj. Aneta Markus
Gospodyniami imprezy były panie z Koła Gospodyń Wiejskich, które zadbały o suto nakryte stoły oraz wystrój remizy. Gospodynie włożyły w przygotowania mnóstwo pracy i serca, ale efekt przerósł oczekiwania uczestników spotkania. Było serdecznie, klimatycznie i pysznie.

- Bardzo często chwalę się działalnością naszych Kół Gospodyń Wiejskich. Cieszę, się że z takim zapałem oraz sercem prezentujecie Panie naszą Gminę – mówił z uśmiechem Tadeusz Wach, wójt gminy Czorsztyn podczas oficjalnego rozpoczęcia posiadów. Także Artur Majerczak z Centrum Kultury Czorsztyn dziękował gaździnom za codzienną współpracę wręczając symbolicznie pudełko czekoladek na ręce przewodniczących Kół.

Jak na gaździny przystało nawet podczas posiadów nie zabrakło chęci do popisów kulinarnych. Na każde z kół czekała bowiem beczka oraz kilka główek kapusty, która niewątpliwie królowała tego wieczoru. Koła wydelegowały spośród siebie reprezentantkę, która następnie ochoczo wskoczyła do beczki i zabrała się do deptania kapusty. Podczas całej procedury deptania kapusty każde z kół zdradzało tajniki jej przygotowania. Niemal każde nieco różniły się w sposobie przyprawiania jednak niezmiennie wspólnym mianownikiem pozostawała…własna noga. Zarówno panie, jak również pozostali uczestnicy imprezy; radni, sołtysi oraz zaprzyjaźnieni z gospodyniami strażacy bawili się świetnie, a wesołe okrzyki oraz salwy śmiechu rozlegały się wokół budynku remizy.

Podczas posiadów zorganizowano również mały konkurs w tzw. kruzeniu kapusty na czas. Mimo konkurencji i tutaj gaździny wykazały się dystansem i poczuciem humoru. Te z Kół Gospodyń, które uwinęły się najszybciej zostały nagrodzone zestawem porcelany ufundowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy Kraków, którego przedstawiciele również uczestniczyli w spotkaniu. Najszybsze kolejno okazały się gospodynie z Kół Gospodyń; w Hubie, Maniowach i Kluszkowcach.

Spotkanie, jak na posiady przystało przedłużyło się do późnych godzin wieczornych.

Tekst i zdjęcia: Aneta Markus
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas