Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Zakopane i okolice
Rain
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 37.044 km/h Wilgotność: 62
Clouds
12°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 68
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
28.01.2020, 20:19 | czytano: 3626

Podhalanie w Muzeum Auschwitz, na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu (zdjęcia)

Przedstawiciele ponad 60 delegacji z całego świata zgromadzili się w poniedziałek w 75. rocznicę wyzwolenia Auschwitz, aby wspólnie uczcić Międzynarodowy Dzień Pamięci ofiar Holokaustu. Obchody rozpoczęły się popołudniu na terenie byłego obozu Birkenau. Wśród uczestników uroczystości byli Podhalanie, którzy przesłali nam swoją relację.

"Zbiórka na parkingu głównym o 14.30. Kontrola przebiegała stosunkowo spokojnie.Potem odwieziono nas autokarami do sektora otwartego. Mogę zaznaczyć, że byliśmy jedynymi Polakami z flagami na drzewcu, co do tej pory było traktowane jako przestępstwo. Przy wcześniejszym zakazie wystosowanym przez Muzeum Auschwitz, udało się nam wejść na teren Muzeum z flagą Polski - to znaczy z płatem biało-czerwonej tkaniny przymocowanym do drzewca.

Niestety organizatorzy tych uroczystości nie zadbali należycie o uczestników obchodów. Uczestnicy wysiadający z autokarów mieli dosyć spory kawał drogi do pokonania. Dla dzieci i młodzieży to żaden problem. A co z ludźmi starszymi, w podeszłym wieku? Około kilometr drogi do przebycia, po terenie pozostawiającym wiele do życzenia. Koleiny i wyboje nie ułatwiały życia osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Osoby starsze również chciały przyjść i oddać hołd pomordowanym ofiarom niemieckiego obozu koncentracyjnego... Muzeum Auschwitz z tego co widzieliśmy zaoferowało uczestnikom obchodów około 10 miejsc siedzących. To znaczy, trzeba było sobie odebrać krzesełko z wyznaczonego punktu, w którym było około 10 krzeseł. Ludzie z czasem zaczęli grzęznąć w błocie. Starzy i schorowani stojący kilka godzin na mrozie nie wytrzymywali i rezygnowali z dalszego przebiegu uroczystości, odjeżdżając do swoich domów.

Co gorsza, nie obeszło się bez incydentów, które śmiało można nazwać skandalem. Niektórzy uczestnicy obchodów byli legitymowani. Potem pojawiły się policyjne radiowozy. Smutno było patrzyć na ludzi z biało-czerwonymi chustami na plecach, wśród których pojawiały się osoby w kominiarkach.

Pan Piotr Cywiński wspominał, że "wyzwolenie Auschwitz dzieje się także dziś. Tu i teraz, codziennie". Czy aby na pewno tak ma wyglądać?

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości podeszliśmy pod pomnik, zapalając tam znicze. Oddaliśmy hołd ofiarom.

Polacy nie mogą zapomnieć tych straszliwych zbrodni, wyrządzonych przez naród niemiecki. Chociaż obóz ten, postrzegany jest na świecie jako miejsce zagłady Żydów, musimy stale przypominać, że obóz KL Auschwitz został założony dla Polaków. To właśnie 14 czerwca 1940 roku, wyruszył I transport Polaków z Tarnowa, który zapoczątkował funkcjonowanie niemieckiego obozu zagłady... Transport 728 więźniów, w którym znalazło się kilkudziesięciu Podhalan.

Zapędzeni do obozu kijami, wychodzący z rampy kolejowej polscy więźniowie, mieli okazję wysłuchać stojącego na krześle zastępce komendanta Rudolfa Hoessa, SS-Hauptsturmfuhrera Karla Fritzscha: " Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej, niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące. "

W pierwszym transporcie do KL Auschwitz było kilku Polaków żydowskiego pochodzenia. Od 14 czerwca 1940 roku do wiosny 1942 roku, Polacy stanowili ponad 95 % zarejestrowanych w tym czasie więźniów...

14 czerwca 2020 roku będziemy obchodzić 80 rocznicę I transportu Polaków do KL Auschwitz. Jak mówił Prezydent Andrzej Duda, podczas obchodów: " Fałszowanie historii II wojny światowej, wykorzystywanie Auschwitz to bezczeszczenie pamięci ofiar."

Pamiętajmy o tym i bądźmy tam 14 czerwca razem... "

opr.s/ zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości uczestników wydarzenia
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Moje odczucie.06:20, 31 stycznia 2020
Obejrzałem.
Oglądając relację z takich sytuacji i słuchając niektórych wypowiedzi prezydenta widzę w tym wszystkim spójność. I tyle.
Sebastian17:36, 30 stycznia 2020
Polecam również wywiad z byłą więźniarką KL Auschwitz - Panią Barbarą Wojnarowską. Jej relacja z obchodów 27 stycznia :

" W Auschwitz potraktowano nas jak to robiło nazistowskie kapo! Barbara Wojnarowska wRealu24! "

https://www.youtube.com/watch?v=qvJB6ttKhVI&fbclid=IwAR2I7oPRH20Faq4Mkhlqae1bBsvYS6jW5UYBySmW2sswaXTckpc_qsZRKt4

Sebastian
POLECAM OBEJRZEĆ !!!16:33, 30 stycznia 2020
Czy AUSCHWITZ podlega jeszcze POD POLSKĄ jurysdykcję? - you tube
POLECAM OBEJRZEĆ !!!16:16, 30 stycznia 2020
Pilne! Obce służby w Auschwitz? Mocne nagranie! - you tube
Wielki szacun dla Pana Sebastiana15:45, 30 stycznia 2020
Panie Sebastianie, należą się Panu i Panu podobnym ogromne podziękowania, za to co Pan robi dla współczesnych Polaków i Polek, żeby pamięć o pomordowanych w czasie wojny Polakach nie zginęła.
To smutne, że głos zabierają tu ludzie nie znający "tematu".
Sebastian15:02, 29 stycznia 2020
Do m............a

Czytając poniższy komentarz dochodzę do wniosku, że osoba go pisząca nie ma pojęcia w jakim miejscu się znajdowaliśmy.

Miejsce nasiąknięte łzami, prochami i krwią ofiar to miejsce w którym przebywały Nasze rodziny! To miejsce w którym ginęły Nasze rodziny! To miejsce, w którym ginęliśmy My - Polacy!
Jeżeli osobie wydaje się, że osoby niepełnosprawne na wózku inwalidzkim pokonają taki odcinek drogi wśród wyboi i błota, jeżeli osoby starsze 60, 70, 80 i ponad 80 letnie będą stały na mrozie kilka godzin w błocie, nie mając żadnych miejsc siedzących, by oddać hołd ofiarom - gratuluję jej wyobraźni.
Organizatorzy uroczystości zobowiązali się do zapewnienia uczestnikom obchodów miejsc siedzących i ogrzewania. Nie było tego.
Osoby starsze, które nie wytrzymywały kilkugodzinnego stania, siedziały na ziemi, jak na zdjęciu, bądź opuszczały uroczystości z wieńcami czy zniczami - ponieważ nie mogły wytrzymać.

W tamtym roku nie było lepiej. Ludzie byli odgrodzeni metalowymi barierkami w asyście policji i owczarków niemieckich.
Polacy mieli zakaz wnoszenia flag - wszystkie zostawały przed wejściem. Osoby starsze, poirytowane tym faktem mocowały płaty biało-czerwonych tkanin na kulach czy laskach z którymi przyszli.

Ludzie w kominiarkach podchodzący do Polaków, którzy stracili swoich bliskich w obozie, osoby legitymujące, podjeżdżające radiowozy.

Czy tak powinno się traktować Polaków?

Odnośnie całej uwagi skupionej na niedogodnościach... Proponuję czytać ze zrozumieniem. W drugiej części odniosłem się do tego, czego zabrakło.
Auschwitz nie zostało wybudowane z myślą o zagładzie narodu żydowskiego. Auschwitz zostało wybudowane dla Polaków. Musimy o tym pamiętać.

Zapraszam tą osobę na kolejną uroczystość, tym razem 14 czerwca - I transport Polaków do KL Auschwitz, który zapoczątkował funkcjonowanie niemieckiego obozu zagłady.

Pozdrawiam
Sebastian
m........a09:31, 29 stycznia 2020
Niewiarygodne że wspomniani uczestnicy skupili całą swoją uwagę na niedogodnościach. Chyba nie do końca zdawali sobie sprawę w jakim miejscu się znajdują. Zastanawiam się czego oczekiwali, czy żeby organizatorzy uroczystości wybrukowali im drogę nasiakniętą łzami,prochami i krwią ofiar?
Dobra zmiana to Rusłana09:17, 29 stycznia 2020
"A Wy co tacy zdziwieni ? Był czas przywyknąć przecie"

"Dobra zmiana" rządzi już któryś rok z kolei, jeszcze nie jedno zobaczycie.

Ta relacja nie wymaga komentarza, od kilku lat wiadomo, że tak tam jest.
W TVP tzw.Info relacja była równie smutna - nie widziałem w niej - POLSKI.
To co polskie zostało właśnie gdzieś na skrawku błotnistej łąki - takie odniosłem wrażenie i relacja będących tam to potwierdza.

Gdy w zupełnie innym temacie, na pytanie jednego z Komentatorów.
"A kto rządzi krajem" (gdy najważniejsi się rozjeżdżają) ? Odpowiedziałem: "mechesy i szabesgoje". Mój wpis się nie ukazał.
Są to pojęcia historyczne, objaśniane w słownikach odnoszące się do konkretnych ludzi i zachowań, jakże pasujące do dzisiejszej sytuacji.
Jeżeli my, już boimy się nazywać sprawy po imieniu - to jesteśmy przegrani. Już nas nie ma!
Przecież za tym wszystkim stoją ludzie, to się samo nie dzieje!
Zacznijmy wreszcie wymagać działania w imieniu Polski!

Na jednym ze zdjęć widzę Roberta Bąkiewicza, inicjatora zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "STOP 447",(zamiast wymaganych 100 tys. zebrano 200 tys., czy TVP dez. Info "zająknęła" się na ten temat).
Widzę R.Bąkiewicza stojącego z grupą ludzi. Nie wiem czy za tą sytuację, czy inną był legitymowany przez policję, po wskazaniu go przez pół zamaskowanych osobników słabo mówiących po polsku. Swoje perypetie i osób mu towarzyszących w Auschwitz przedstawił na YouTub (ma mieć zarzut zwołania nielegalnego zgromadzenia na terenie Muzeum. Nic dodać, nic ująć).
Patriotom z Podhala gratuluję odwagi (tak, dziś mieści się to w kategoriach odwagi), trzymania polskich flag na drzewcach, ale to też zapewne zostało dostrzeżone i może być ciąg dalszy.
Ponoć zdaniem p. Piotra Cywińskiego "wyzwolenie Auschwitz dzieje się także dziś" . Nie wiem jak rozumieć słowa tego pana. Jak ja widzę, to Auschwitz jest "wyzwalany" od lat. "Wyzwolony" już został od Zakonu Karmelitanek, od krzyży na żwirowisku, ma też być "wyzwolony" z sąsiedztwa kościoła katolickiego. Przez cały czas zaś jest wyzwalany z polskiej pamięci.
Moim zdaniem Muzeum w Auschwitz powinno zostać wyzwolone od jednego - od zrządzania nim przez p. Piotra Cywińskiego!

P.s.
Polecam aktualny nr 4 Gazety Warszawskiej, są w niej opisane sądowe perypetie dr Bawer Aondo-Akaa, działacza pro-life, autora 'krwawych' billboardów, w tym również na Podhalu.
Kasandra09:03, 29 stycznia 2020
Tego co mówił Turski nie usłyszeliście ? No to niebawem zobaczycie. Miasto już ma obóz koncentracyjny ze smogu..........i braku wyobraźni wyborczej mieszkańców i władz ! Duda is the best and Paluch too.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij