Czwartek, 03 grudzień 2020, Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Szczawnica i okolice
Clear
-7°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 85
Clear
-5°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 85
Clear
-7°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 85
Clouds
-4°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 81
Clouds
-7°
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 89
Clear
-12°
Wiatr: 9.36 km/h Wilgotność: 85
Jakość powietrza
Nowy Targ
Zła
Zakopane
Umiarkowana
Rabka-Zdrój
Dostateczna
Aktualna sytuacja na Podhalu Koronawirus Ogłoszenia drobne i komunikaty
24.02.2020, 12:39 | czytano: 1394

Pamięci partyzantów z Przysłopu

Na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy odbyła się uroczystość upamiętniająca poległych na Przysłopie partyzantów AK.

O tragicznych wydarzeniach z lutego 1944 r. opowiedział Marek Misztal. prezes Oddziału PTTK w Szczawnicy, przybliżając historię zastrzelonych żołnierzy.

Burmistrz Grzegorz Niezgoda w krótkim przemówieniu podkreślił bohaterstwo młodych ludzi, którzy w godzinie próby nie zawahali się oddać swojego życia za Ojczyznę. Zwracając się do zgromadzonej młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szczawnicy i Liceum Ogólnokształcącego w Krościenku n/D,  podziękował za pamięć i szacunek jakim darzą grób poległych bohaterów. Uroczystość zakończyła się złożeniem wiązanek pod pomnikiem poległych i  wspólnym  odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Ze sztandarem przybyła również Grupa Rekonstrukcyjna „Błyskawica”.21 lutego 1944 Niemcy zorganizowali obławę. Oddział dowodzony przez „Zawiszę” został zaskoczony przez Niemców około 7 rano w domu Walkowskiego na Przysłopie. Zginęło 5 partyzantów oddziału „Wilk”: pchor. Bolesław Durkalec ps. „Sławek”, strz. Jan Rogal ps. „Żbik”, strz. Józef Rogal ps. „Strzała”, strz. Józef Cyrwus ps. „Kruk, strz. Franciszek Klimowski ps. „Wicher”.

Polegli partyzanci spoczywają na cmentarzu parafialnym w Szczawnicy (pod Huliną). Śmierć partyzantów upamiętnia pomnik znajdujący się na przełęczy. W walce z partyzantami zginęło w tym dniu trzech Niemców, w tym gestapowiec Franz Maywald, oprawca z Palace.

Źródło: UMiG w Szczawnicy, oprac. r/
najnowsze informacje
komentarze
Podziekowanie dla PGRH "Błyskawica"08:33, 25 lutego 2020
Ta śmierć, pięciu ludzi, była ewidentnym przykładem na nieudolność taktyczną ich dowódcy. Przeżyli ci, którzy to wiedzieli i wcześniej od niego odeszli. I ten, za to chciał ich rozstrzeliwać.
Na ten ten temat, różni "znafcy historii, synalkowie" - milczą.
Sławek08:27, 25 lutego 2020
Widziałem ich zabitych w bieliźnie opartych jak jak scięte młode drzewa zamarznięci na kość oparci o sciany drewnianej kostnicy
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij