Fotografie ks. Zbigniewa Pytla, malarstwo Marka Sołtysika i rysunki Piotra Wojciechowskiego - podhale24.pl
Kartka z kalendarza
10.07.2009, 00:30 | czytano: 2131

Fotografie ks. Zbigniewa Pytla, malarstwo Marka Sołtysika i rysunki Piotra Wojciechowskiego

ZAKOPANE. Nowa wystawa w Galerii Magdy Kraszewskiej na Witkiewicza, zwanej „DOMEM DOKTORA” obywa się bez promocji. Fotografie tatrzańskie pokazuje ksiądz Zbigniew Pytel. Malarstwo olejne przedstawia o pokolenie starszy Marek Sołtysik. Seniorem w tej trójce jest Piotr Wojciechowski.

zdj. ks. Zbigniew Pytel
zdj. ks. Zbigniew Pytel
Prawie wszystkie prace są przeznaczone do sprzedaży, taka jest tradycja galerii w Domu Doktora. Tę wystawę warto jest obejrzeć nawet wtedy, gdy nie mamy zamiaru kupować.

Fotografie tatrzańskie pokazuje ksiądz Zbigniew Pytel - góral, taternik, znawca podhalańskiej architektury drewnianej. Malarstwo olejne przedstawia o pokolenie starszy Marek Sołtysik, pisarz, publicysta, znawca Krakowa i historii krakowskich środowisk artystycznych. Seniorem w tej trójce jest Piotr Wojciechowski, narciarz, taternik i pisarz. Będzie można zobaczyć jego dawne i nowe rysunki.

Trzy różne techniki, trzy pokolenia, trzy bardzo różne osobowości twórcze – jaką tworzą harmonię przez swoje spotkanie? Ku jakim pytaniom istotnym wiedzie dialog twórców i ich prac? Czy programowe „bez promocji” jest rzeczywiście czytelnym sygnałem skierowanym do tych, którzy sztukę traktują serio?

Wernisaż w sobotę, dnia 11 lipca br. o godzinie 17.00. W niedzielę o tej samej porze Piotr Wojciechowski wygłosi wykład inauguracyjny sezonu „Witkacy a góry”.

Zapraszają: Magda Kraszewska i Autorzy prac.


Ks. Zbigniew Pytel, rodem z Białki Tatrzańskiej, fotografik, twórca i współtwórca albumów, jest księdzem Diecezji Krakowskiej. Ukończył Wydział Teologiczny PAT w Krakowie i Konserwatorstwo Sztuki Kościelnej na UMK w Toruniu. Miłośnik i piewca gór, taternik, swoje zdjęcia prezentował na licznych wystawach. W kraju, m. in. „Styl zakopiański u Wnuka” - w Zakopanem, w 2007 roku, w ramach Wyszehradzkich Warsztatów Folklorystycznych. Wystawiał także zagranicą, m. in. „Jan Paweł II i Jego góry Tatry” (Los Angeles, Galeria – Katedra Matki Boskiej Anielskiej, 2006). Ks. Z. Pytel otrzymał I nagrodę za fotogram „Krople rosy” w konkursie fotograficznym „Tatrzańska jesień 2002”. Jest autorem publikacji o tematyce tatrzańskiej i sakralnej, m.in. „Witkiewiczowska architektura sakralna w Zakopanem”, „Mój świątek”, „Mistyka w Tatrach” (trzy tomy: „Styl zakopiański w Kościele Najświętszej rodziny”, „Albertyni i Albertynki na Kalatówkach”, „Kaplice prywatne – Jaszczurówka i Bystre”. Działa jako animator kultury w regionie krakowskim i w Małopolsce. Prowadzi letnie obozy fotograficzne dla uzdolnionej młodzieży.

Świetne pod względem artystycznym fotografie księdza Pytla, choć wykonywane przy użyciu nowoczesnego sprzętu, emanują mistyką. W tatrzańskich pejzażach, zatrzymanych w kadrze aparatu fotograficznego, dominują spokój i wyciszenie. Ukazane krajobrazy przenoszą odbiorcę w mistyczny świat, w którym poczuć można tchnienie Boga. Sam autor, podkreślając szacunek dla tradycji i wartości doskonałego warsztatu, urządził także niezwykle interesującą wystawę w „Forcie 49 ‘Krzesławice’” (dzisiaj obrzeża Nowej Huty); tam fotografie najznakomitszego fotografika zakopiańskiego Henryka Schabenbecka [1886-1939], bohaterskiego burmistrza Zakopanego we wrześniu 1939) skonfrontował z własnymi.

Marek Sołtysik od 1964 w Krakowie. Absolwent PLSP, dyplom w ASP w pracowni litografii prof. Włodzimierza Kunza. Potem był asystentem na ASP. Jako pisarz debiutował w 1972. Czynny w krakowskim życiu kulturalnym współpracował z prasą, radiem, telewizją i filmem. Działał jako krytyk plastyczny, organizator wystaw. Zdobywał nagrody i wyróżnienia na konkursach plastycznych i literackich. Jego cykl kilkunastu obrazów, „które mógłby namalować Bruno Schulz, gdyby nie zginął z rak nazistów”, jest własnością kolekcjonera w Niemczech. W 1992 w krakowskiej Galerii „Plastyka” podczas Europejskiego Miesiąca Kultury, który odbył się w ramach imprez Konferencji KBWE, był jednym z trojga artystów wystawiających „Motywy żydowskie w malarstwie i ceramice”. W r. 1999 miał dwie indywidualne wystawy: w Pałacu Sztuki TPSP w Krakowie ― „113×Sienkiewicz” (sto ilustracji oraz projekty okładek, które zostały zreprodukowane w dziesięciotomowej serii „Złoty Sienkiewicz” chicagowsko-warszawskiej oficyny „Ex Libris”) oraz „Twarze z dziwnego miasta” w Galerii BWA „Jatki” w Nowym Targu. Wykonał kilkadziesiąt ilustracji do własnej książki „Serce i reszta ciała”, projekty okładek do prozy Michała Choromańskiego i własnej oraz 140 rysunkowych „głów galicyjskich”. Marek Sołtysik jest członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od roku 2003 współpracuje z Pismem Adwokatury Polskiej „Palestra”, publikując „Procesy artystyczne” ― szkice osnute wokół ekstremalnych przypadków w życiu polskich twórców. Z części tych tekstów składa się książka „Piękni szaleńcy” (Warszawa, 2006), w przygotowaniu kolejna ― „Sekrety nieśmiertelnych”.

Autor trzydziestu wydanych książek jest m. in. laureatem Nagrody Miasta Krakowa.

Piotr Wojciechowski to geolog, grotołaz, taternik, pisarz, scenarzysta i reżyser filmowy, laureat paru nagród literackich, z których ceni najwyżej tą wręczaną w Zakopanem, przy góralskiej muzyce ― nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego.

Piotr Wojciechowski jest autorem takich znanych i wznawianych powieści jak „Kamienne pszczoły”, „Czaszka w czaszce”, „Wysokie pokoje”, „Szkoła wdzięku i przetrwania” „Harpunnik otchłani”. Ta ostatnia powieść, chociaż o Zakopanem, nigdy w tym mieście nie była w sprzedaży. Współpracownik „Tygodnika Powszechnego” i miesięczników „Więź”, „List do Pani”, i „Kino”. Profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Tv i Teatralnej w Łodzi, wykładowca Laboratorium Reportażu na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Od roku 1961 syndyk masy upadłości byłej Podhalańskiej Akademii Wiedzy, pomysłodawca i promotor (od 2002 roku) Szlaku Nowych Kresów – Najdłuższej Ścieżki Rowerowej Europy.

Pisarstwo Wojciechowskiego było zawsze osobną ścieżka w literaturze, nie liczącą się z modami i tendencjami, z podziałami pokoleniowymi. Zawsze też sprawiało kłopoty krytykom – pisali o nim dobrze, ale unikali analiz i klasyfikacji. Za to czytelnicy byli mu wierni – od debiutu w 1967 roku po dzisiaj ma on swoich zwolenników. Wojciechowski pisze powoli, wydaje nieczęsto, ostatnia jego powieść „Doczekaj nowiu” ukazała się w 2007 roku w wydawnictwie „Świat Książki”. Potem był jeszcze wydany w wydawnictwie „Więź” tom esejów „Cafe Nawarra”.

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
11
05.2025
Nie przegap!
12
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas