Tajemnice tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego - podhale24.pl
Sobota, 21 grudnia
Imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława
Rabka Zdrój
Clouds
-3°
Wiatr: 7.668 km/h Wilgotność: 89 %
Clear
-3°
Wiatr: 8.316 km/h Wilgotność: 96 %
Clear
-1°
Wiatr: 6.372 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
-0°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 85 %
Clear
-1°
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 80 %
Clear
-4°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
04.09.2020, 16:06 | czytano: 1992

Tajemnice tatrzańskich wypraw doktora Chałubińskiego

ZAKOPANE. Od niedzieli 16 sierpnia 2020, w Willi Koliba można oglądać wystawę czasową poświęconą doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, patronowi Muzeum Tatrzańskiego. Ekspozycja to jedno z wydarzeń zorganizowanych w związku z przypadającą na ten rok 200. rocznicą urodzin doktora Chałubińskiego.

Choć nie jest to pierwsza wystawa poświęcona doktorowi Tytusowi Chałubińskiemu, to w czasie jej trwania można będzie po raz pierwszy zobaczyć niektóre eksponaty związane z tą wybitną postacią. Do najciekawszych przedmiotów pokazywanych na wystawie możemy zaliczyć, uznawaną do niedawna za zaginioną, szafę na kolekcję mchów. Na uwagę zasługuje też barometr używany przez Chałubińskiego w czasie pobytów w Zakopanem oraz bogato zdobiona ciupaga. W czasie wystawy można też zobaczyć wybrane okazy geologiczne oraz botaniczne z kolekcji przyrodniczej Muzeum Tatrzańskiego. Natomiast układ ekspozycji odwołuje się do górskiej wędrówki „śladami” doktora Tytusa Chałubińskiego.

Wystawa jest głównym elementem projektu „Rok Tytusa Chałubińskiego” i opowiada o pasjach tego wybitnego lekarza i wspaniałego społecznika.

Jeżeli życie jest podróżą, to życie Tytusa Chałubińskiego (1820-1889) było fascynującą wyprawą górską. Jego umiłowanie gór, wędrówek, wypraw, przyrody i ludu góralskiego było tak wielkie, że po dziś dzień zasługuje na szacunek. Choć dla większości ludzi jest wybitnym lekarzem, to dla zakopiańczyków jest kimś więcej. To on bezinteresownie walczył z epidemią cholery w Zakopanem (1873) i to właśnie Tytus Chałubiński przyczynił się do powstawania szkoły snycerskiej oraz szkoły koronkarskiej, kościoła pw. Najświętszej Rodziny czy Muzeum Tatrzańskiego w tej ówczesnej, jeszcze mało znanej podgórskiej wsi Zakopane. To dzięki jego aktywności życie górali stawało się lepsze, a Zakopane rozwijało. Jego staraniem Zakopane w 1886 roku zyskało status stacji klimatycznej jako kurortu wspomagającego leczenie chorób płucnych, a w mieście powstała kasa pożyczkowa. Jako pierwszy podnosił świadomość górali co do uprawy roli, zachęcając do stosowania płodozmianu, a także sprowadzając nasiona koniczyny białoróżowej i sparcety.

Doktor Tytus Chałubiński zasłynął ze swoich wielodniowych i grupowych wypraw w Tatry, które stanowiły swoisty fenomen społeczny. Wycieczki te gromadziły ludzi niewykształconych i profesorów uczelni wyższych, bogatych i biednych, górali i ceprów. To w ich trakcie doktor Tytus Chałubiński zbierał eksponaty geologiczne i botaniczne, sam poznawał, ale i pokazywał swoim przyjaciołom piękno najpiękniejszych gór na świecie – Tatr.

Mam nadzieję, że dla Państwa wystawa też będzie interesującą podróżą. Niech to będzie wyprawa przez życie i działalność patrona Muzeum Tatrzańskiego, doktora Tytusa Chałubińskiego.

dr Marcin Warchałowski – Kurator (Dział Przyrodniczy Muzeum Tatrzańskiego)

Projekt pt. „Rok Tytusa Chałubińskiego” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020.

mat. prasowy
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
27
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas