Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Szczawnica i okolice
Clouds
11°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 66
Clouds
11°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 35.172 km/h Wilgotność: 62
Clouds
12°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 68
Clouds
11°
Wiatr: 24.084 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
08.11.2020, 12:02 | czytano: 1872

113 rocznica urodzin Augustyna Suskiego, założyciela Konfederacji Tatrzańskiej

zdj. Muzeum Auschwitz

Poznajcie Augustyna Suskiego. Urodził się 8 listopada 1907 roku w Szaflarach. Poeta, działacz ruchu ludowego, pedagog. Student polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładowca na uniwersytetach ludowych w Michałówce i Różynie.

Aresztowany w początkowym okresie wojny, powraca na Podhale 15 maja 1941 roku. Zakłada konspiracyjną organizację, Konfederację Tatrzańską – ruch oporu działający podczas II wojny światowej na Podhalu. W szczytowym okresie należało do niej około 400 członków.

W wyniku rozbicia organizacji przez prowokatora Heinza Wegnera, Augustyn Suski zostaje aresztowany ponownie, końcem stycznia 1942 roku. Poddawany okrutnym torturom i krwawym zabawom, w słynnej niemieckiej katowni Podhala Palace. Więziony następnie w Tarnowie, trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Od tamtej chwili staje się numerem obozowym 27 399.

Zmarł z wycieńczenia, 24 maja 1942 roku.

" O szczurach, karłach i ludziach. "

Obecnie, kiedy coraz wyraźniej zarysowuje się przed nami obraz zmartwychpowstałej Polski niepodległej, kiedy już wszyscy, nawet najbardziej czarno w przyszłość patrzący, widzą bliską i nieuchronną klęskę Niemiec i ich sojuszników, staje przed nami pytanie: "Na czym, na jakich podwalinach opiera się byt i potęga każdego państwa? Co jest nieodzownym warunkiem rozrostu każdej, najdrobniejszej nawet społeczności ludzkiej." Na pytanie to możemy bez namysłu odpowiedzieć całą mnogością rozmaitych zasad i ideałów, ale jednej najważniejszej zasady nie uwzględniliśmy dostatecznie dotychczas nigdy. Zasadą tą, na której opiera się każda organizacja państwowa, jest zasada jedności.
Stara to zasada jak świat i wypróbowana przez wszystkie państwa i narody w ciągu wielu wieków historii, a jednak tak rzadko i tak niepełnie w życiu stosowana. Dotyczy to zwłaszcza naszego narodu. Można zaryzykować twierdzenie, że nas właściwie nigdy nie pobił żaden zewnętrzny wróg – bijał nas zawsze i pokonywał brak zgody i jedności. Nie mam zamiaru cytować tu odpowiednich przykładów z historii, każdy z nas znajdzie ich sam nieprzeliczone mnóstwo. Na Polakach może bardziej niż na każdym innym narodzie, zemściło się nieposzanowanie owej prawdy.
Zdawałoby się, że teraz, po owym straszliwym doświadczeniu, jakie nam znowu przyniosła historia, ockniemy się i poprawimy, że staniemy wreszcie zwarci i jedni nierozerwalnym murem piersi i rąk, umysłów i serc, że wreszcie dogłębnie zrozumiemy i w życiu zastosujemy ową najoczywistszą prawdę, że przecież my wszyscy jesteśmy przede wszystkim Polakami i że każdy, kto w nas zabije polskość, zabije nas najpełniej. (... )"

Augustyn Suski ps. „Stefan Brus”

Cześć i chwała Bohaterom!

Z podziękowaniem dla firmy ogrodniczej pana Łukasza Strzyżaka z Nowego Targu oraz dla pana Rafała Sikory, producenta zniczy z Nowego Targu.

Sebastian Śmietana
najnowsze informacje
komentarze
Tak. W jedności siła22:07, 8 listopada 2020
No właśnie. Niestety, nie wszyscy jesteśmy Polakami!
Wielu udaje Polaków, nie wolno nam nawet im tego wytknąć.
Co najwyżej, możemy ich określać mianem politycznym.
"Komuniści", "lewacy", jakieś tam LGBT itp. Przypomnieć im jedno wspólne pochodzenie, to największa zbrodnia, to zamach na ich jestestwo. Takie podejście do siebie oni sami w nas ugruntowali i pilnują tego udając Polaków i rządząc nami od lat.
Tak , to stara historia jeszcze sprzed rozbiorów.
jasia14:59, 8 listopada 2020
Ten brak zgody i jednosci, to niestety w dalszym ciagu bolaczka naszego narodu...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij