Sobota, 06 marzec 2021, Imieniny: Jordana, Róży, Kolety
Rabka Zdrój i okolice
Clouds
-2°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 63
Clouds
-3°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 63
Clouds
-2°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 63
Clear
-1°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 86
Clouds
-2°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 83
Clouds
-2°
Wiatr: 14.832 km/h Wilgotność: 63
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
11.12.2020, 14:51 | czytano: 2201

Mija 39 lat od wprowadzenia stanu wojennego. Obraz MB Solidarności - na Podhalu

zdj. nadesłane

W naszym regionie - przez kilka dni, przed obrazem Matki Bożej Solidarności trwać będzie modlitwa w intencji ofiar stanu wojennego w 39 rocznicę tego wydarzenia. Będzie to także okazja, by podziękować za 40 lat istnienia NSZZ "Solidarność".

- Peregrynacja obrazu Matki Bożej Solidarności rozpocznie się w stolicy Podhala w asyście relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki rozpocznie się już w niedzielę 13 grudnia z udziałem pocztów sztandarowych. Na uroczystości zaprasza nowotarski oddział NSZZ "Solidarność ". O godz. 12.30 w kościele św. Katarzyny rozpocznie się msza św. w intencji ofiar stanu wojennego. Po Eucharystii zaplanowano Apel Poległych i składnie wiązanek pod Krzyżem Katyńskim i obeliskiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - informuje Leszek Janowski z NSZZ Solidarność.

Obraz Matki Bożej Solidarności w poniedziałek 14 grudnia trafi do parafii NSPJ w Nowym Targu, 15 grudnia - do parafii na nowotarskim Kowańcu, 16 grudnia do parafii w Waksmundzie. 17 grudnia przed obrazem modlić się będą nowotarżanie z parafii na Borze, a 18 grudnia trafi on do ludźmierskiego sanktuarium, skąd dzień później zostanie przetransportowany do Zakopanego do kościoła na Bystrem. Od 2 do 9 stycznia 2021 r. obraz Matki Bożej Solidarności będzie w Krościenku.

Obraz powstał w 1984 r.. Jego autorem jest malarz Artur Chaciej z Podlasia. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek M.B. Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań 1956;Gdańsk 1970; Radom 1976; Gdańsk 1980 oraz stan wojenny – 13 grudnia 1981. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał bł. ks. Jerzy Popiełuszko - kapelan Solidarności. Drugi z obrazów - nieco większy - trafił do kościoła św. Brygidy w Gdańsku. Natomiast największy z nich związkowcy podlaskiej Solidarności przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć w pielgrzymkach Ludzi Pracy. Już od 8 lat obraz pełni rolę formacyjną, pielgrzymując po kraju wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty i relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

opr. s/
najnowsze informacje
komentarze
ppf10:13, 16 grudnia 2020
Stan Wojenny! L. Kowalski obala mity internowania Lecha "Bolka" Wałęsy!
yutube
z tąd08:41, 13 grudnia 2020
Było bardziej ,,normalnie,, niż teraz.Miałeś grypę, biseptol plus witamina B i po ptokach,bez paniki.Ludzie inni byli,normalni,nie żarli paszy w fast foodach,nie było internetu, compów.
żołnierz - generał08:13, 13 grudnia 2020
Ktoś spod nicku "z tąd" napisał jak wyglądał tamten dzień.

Ot, i wszystkie różnice. Kto pamięta ten wie.
Wtedy było zimno a dziś relatywnie ciepło. No, wojska już nie ma.
Jest za to coś, kosmicznie opancerzone i zorganizowane jak ZOMO,
i strzela gumą ludziom po oczach.

Poza tym, Polska jak była w bagnie tak jest. Komuchy przeniosły się ze wschodu na zachód i stamtąd zawiadują naszym krajem. Cinkciarze (handlujący na czarno dolarami, to dla tych co nie wiedzą), zostali "biznesmenami", ba, żeby tylko.
Sprawdzają sobie z zazdrości nawzajem majątki by wiedzieć ile mają.
I tyle.
Pożal się Boże biskupi, Gdańsk, Wrocław i inne z panem Hartmanem na czele (to taki "biskup" w Warszawie) rozłożyli Kościół.
Rzekoma pracowniczo - narodowa Solidarność, nie potrafi (nie chce?) doprowadzić do zakończenia śledztwa dla ustalenia zleceniodawców i faktycznych sprawców zbrodni na swym kapelanie. Prokurator od tej sprawy, został od niej odsunięty i chyba pisze, bądź, napisał już książkę (dziw, że jeszcze żyje).

Wyguglujcie sobie kto tą nazwę Solidarność rzekomo wymyślił
i porównajcie sobie z działającym w Krakowie w latach 1892-1938 "Zakonem Synów Przymierza "Solidarność" stworzonym przez lożę
B'nai B'rith", dziś znowu działającą w Polsce "legalnie" dzięki zgodzie śp. prezydenta L. Kaczyńskiego.
Tamte cele pozwolą zrozumieć obecną sytuację naszego kraju i dlaczego
ten zryw tak "dużo" dał robotnikom.
Nie wiem czy ktoś liczy śmiertelne ofiary wśród Polaków często niewolniczo pracujących na całym świecie, seksualnie wykorzystywanych naszych rodaczek przy pracach sezonowych i w handlu ludźmi.
Gdzie jest Państwo polskie?
Zapytałem tutaj. Czy jest niebiańska patronka ofiar tych wszystkich "przemian"? Redakcja wstrzymała komentarz.
Szanowna Redakcjo, już najwyższa pora zadawać takie pytania.
Nie są to pytania lewicowca, komucha, czy lewaka. Tylko - Polaka!
z tąd00:08, 13 grudnia 2020
!3 grudnia miałem przysięgę w TSWL w Zamościu.Có... ale zimno było(-23). Godzinkę z rodziną na polu i wypad w starach do Lublina.Po co? Nyską z milicjantami pojechałem na Majdanek(koło wrednego nazistowskiego obozu) karetkę wyciągać bo się zakopała.Sami też się zakopaliśmy 31 grudnia(było -15).Po 20 godz w Nowy Rok starem 66 nas z LOK wyciagli ,,Cudowny,,Nowy Rok,nogi odmrożone,smarki,zimno.Na szczęście covid,świrus jeszcze nie był modny bo bym umarł a tak na następny dzień normalny(lekko zasmarkany) zdrowy.
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij