Niedziela, 18 kwiecień 2021, Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsława
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 11.124 km/h Wilgotność: 87
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 75
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 75
Jakość powietrza
Nowy Targ
Dobra
Zakopane
Bardzo dobra
Rabka-Zdrój
Dobra
18.02.2021, 10:22 | czytano: 2735

Tropy żbika w Gorcach

Fot. Jan Loch / GPN

Pracownicy Gorczańskiego Parku Narodowego stwierdzili ciąg tropów żbika. Jak podają, jest to kolejne potwierdzenie, że ten rzadki gatunek bywa w Gorcach.

- Przez dziesięciolecia żbik (Felis silvestris) nie był notowany na naszym terenie i zniknął z listy gatunków występujących w parku - przypominają pracownicy GPN. - Żbik jest jednym z najrzadszych ssaków w naszym kraju, a przy tym wyjątkowo tajemniczym i nieuchwytnym, co utrudnia obserwacje i badania gatunku. Rozmiarami i urodą nie dorównuje rysiowi, przypomina domowego, burego kota.

oprac. r/ Mariola Stefanik GPN
najnowsze informacje
komentarze
a ja wierzę, że to żbik był07:51, 20 lutego 2021
@wilk, chyba Twoje wysnuwanie wniosków jest własnie "genialne". Sugerujesz, że skoro nie ma w Gorcach panter i pum - zwierząt, które normalnie nie żyją nigdzie w pobliżu, ani nawet nie występują w Polsce - to nie może również być rysia, naszego rodzimego gatunku, którego na dodatek widziano już kilka lat temu bardzo niedaleko. Jakbyś trochę znał się na zwyczajach kotów, nawet tych domowych, to byś rozumiał, że są to zwierzęta terytorialne i jeśli w każdym miocie rodzą się nowe osobniki, to one zaczną przechodzić na dalsze tereny, nie będą się na kupie gnieździć w jednym miejscu. Stąd łatwo wywnioskować, że jest calkiem spore prawdopodobieństwo, że skoro były żbiki niedaleko, to teraz już mogą być w Gorcach. Natomiast rysie mają ze żbikami tyle wspólnego, że są równie wymagające siedliskowo i jeśli odpowiadają im tereny Gorców, to żbikom też będą te tereny odpowiadać. No ale tak, łatwo kogoś krytykować, jak samemu się ma problem z logicznym mysleniem i kojarzeniem faktów...
z tąd19:32, 19 lutego 2021
Jak nie odróżniacie nosorożca od węża,zebry z Afryki od tej na przejściu na drodze,grypy tej samej tylko teraz bezobjawowej(świrusa) to nie komentujcie.Bardzo cieszy że taki kiciuś ,(dla Was dachowiec) jest .
wilk14:00, 19 lutego 2021
do wierzącego--genialne wysnuwanie wniosków.Jak są rysie, to czemu nie mogą tez być np. pantery śnieżne.Albo pumy.
a ja wierzę, że to żbik był09:11, 19 lutego 2021
Jak rysie są, to czemu żbików nie miałoby być? Już parę lat temu był żbik widziany przez miejscowych w okolicach Lubonia Wielkiego, to daleko do Gorców stamtąd nie ma...
Gienek21:59, 18 lutego 2021
Przez dziesięciolecia nie był widywany, aż tu nagle wzięci przyrodnicy jego ślady na śniegu wypatrzyli i są tacy tego pewni, że aż do mediów poszło. Ale cóż, dzieci też czytają ten portal, niech mają bajeczkę na dobranoc.
strażak dyndu dyndu20:02, 18 lutego 2021
taa zbika , mój kot robi takie same
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij