Wspomnienia Wojciecha Korfantego w jego dawnej willi w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 4.356 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 3.384 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 5.76 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.992 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
96 %
Nowy Targ
50 %
Zakopane
64 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 48 | 96 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 32 | 64 %
19.06.2021, 10:30 | czytano: 3364

Wspomnienia Wojciecha Korfantego w jego dawnej willi w Zakopanem (zdjęcia)

W ten weekend w Zakopanem odbywają się uroczystości poświęcone postaci Wojciecha Korfantego, polskiego przywódcy narodowego na Górnym Śląsku. Część obchodów zaplanowano w mało znanej, niedawno gruntownie odresturowanej willi Korfantego przy ul. Zamoyskiego.

zdj. mat. prasowy
zdj. mat. prasowy
W 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego władze Miasta Zakopane wraz z Towarzystwem Gimnastycznym „Sokół” Gniazdo w Zakopanem postanowiły przywrócić pamięć o Wojciechu Korfantym i zakopiańskich ochotnikach Powstańcach Śląskich.

Postać Korfantego i jego rola w postaniach śląskich nie jest powszechnie znana w Zakopanem. Dlatego jak informuje biuro prasowe zakopiańskiego urzędu miasta jego walka o włączenie Górnego Śląska w obszar Rzeczpospolitej zasługuje na szeroką promocję.

Wielki Dyktator III Powstania otrzymał w 1921 roku honorowe obywatelstwo Zakopanego, które kilka lat później z powodów politycznych zostało mu odebrane. „Jednak jego zasługi dla Polski i idee zawarte w plebiscytach, starali się pielęgnować, dopóki żyli, zakopiańscy ochotnicy na III Powstanie Śląskie, którzy walczyli w 2. Baterii I dywizjonu artylerii, pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego, właściciela dóbr Łopuszna” - przypominają władze Zakopanego.
Wojciech Korfanty, który przyjeżdżał do Zakopanego od 1903 roku, zakupił dom przy ulicy Zamoyskiego. Wraz z żoną Elżbietą byli, jak wynika ze wspomnień mieszkańców, jednymi z organizatorów życia kulturalnego, artystycznego i politycznego. Część obchodów zaplanowano właśnie w tym miejscu.

Willa Elżbiecina została zbudowana w 1912 roku. W 1923 roku Wojciech Korfanty nabył ją dla swojej żony. Nazwa willi wywodzi się od jej imienia. Wzniesiona w stylu witkiewiczowskim rezydencja jest jedną z nielicznych drewnianych stuletnich willi zachowanych i odrestaurowanych w Zakopanem. Budynek dotrwał do naszych czasów niemal w pierwotnej formie. W jadalni zachował się m.in. sosrąb z datą „Roku Pańskiego 1912”.

Z najnowszych badań prowadzonych przez Natalię Skiepko, Miejskiego Konserwatora Zabytków w Zakopanem wynika, że pierwszym właścicielem i budowniczym był cieśla Wojciech Roj, wykonawca domów w stylu zakopiańskim i realizator wielu projektów zaprzyjaźnionego Stanisława Witkiewicza.

W 2015 roku nieruchomość została zakupiona przez obecnych właścicieli - Krzysztofa i Małgorzatę Jabłońskich. Pani Małgorzata, współwłaścicielka, urodziła się i wychowała w tej willi. Zamiłowanie do miejsca i jego historii w rezultacie zaowocowały odtworzeniem przez nowych właścicieli zabytkowego charakteru budynku.

W latach 2016-2019 wyremontowana pod nadzorem konserwatora zabytków willa zachowała najpiękniejsze elementy konstrukcji i oryginalnego wystroju, które właściciele uzupełnili stylowymi meblami i licznymi antykami z minionego okresu.

„Za czułość dla witkiewiczowskich tradycji Zakopanego” Willa Elżbiecina otrzymała specjalne wyróżnienie w plebiscycie Nagrody Marszałka Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza, przyznawanej za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski w 2020 roku.
Dzisiaj willa umiejętnie łączy atmosferę pochodzącego z początku XX wieku zabytku z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi wprowadzającymi go w XXI wiek.

Obiekt, jako jedyny zabytek z epoki witkiewiczowskiej, dostępny jest do wynajmu. Swoim gościom zapewnia 16 miejsc noclegowych w 8 pokojach hotelowych.

W sobotę o godz. 15.00 w Willi Elżbiecina przy Zamoyskiego 30 odbędzie się konferencja popularnonaukowa „Między Zakopanem a Górnym Śląskiem. Wojciecha Korfantego działalność publiczna i życie prywatne”. Na jej zakończenie goście będą mogli zwiedzić odrestaurowany zabytek.

Program konferencji
- Powitanie przez Gospodarzy - Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, Burmistrza Miasta Zakopane i Dyrektora Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz przez Andrzeja Bułę - Marszałka Województwa Opolskiego.

- Spotkanie online w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emanuela Smołki w Opolu, powitanie z Opola przez Pana Dyrektora Tadeusza Chrobaka, zaproszenie na wystawę pt. „Czas przełomu. Śląsk w pierwszych dekadach XX wieku”.

- Dr hab. prof. UŚ Maciej Fic „Aktywność Wojciecha Korfantego w okresie powstań i plebiscytu górnośląskiego (w latach 1919-1922)”.

- Dr Mirosław Węcki „Aktywność Wojciecha Korfantego w realiach Drugiej Rzeczypospolitej (w latach 1922-1939)”.

- Aleksandra Drab i Arkadiusz Stefaniak Guzik - „Udział Zakopiańskiej 2. Baterii I Dywizjonu Artylerii w III Powstaniu Śląskim pod dowództwem por. Jerzego Lgockiego”.

- Kazimierz Murasiewicz - Sekretarz TG „Sokół” Gniazdo w Zakopanem „Sokole spojrzenie na sprawiedliwość dziejową wobec Korfantego”.

- Prof. zw. dr hab. Stanisław Nicieja „Wpływ powstań śląskich i Wojciecha Korfantego na kształt polskiej granicy z Niemcami”.

- Lesław Dall „Udział górali zakopiańskich w agitacji plebiscytowej na Górnym Śląsku” oraz „Wojciech Korfanty honorowy obywatel Zakopanego w latach 1921 - 1935”.

- Grzegorz Drewniak „Powstania Śląskie w świadomości Zakopiańczyków — analiza prasy lokalnej 1919 - 1921”.

- Natalia Skiepko, Małgorzata i Krzysztof Jabłońscy „Elżbieta i Wojciech Korfanty w Zakopanem - historia willi „Elżbiecina”.

- Zwiedzanie odrestaurowanej willi „Elżbiecina”. Oprowadzają właściciele Małgorzata i Krzysztof Jabłońscy.

W trakcie wydarzenia grać będzie Zespół Pieśni Ludowej „Silesia” zaplanowano także koncert kameralny w wykonaniu zespołu „Harmony Trejo”.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas