Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Szczawnica
Clouds
16°
Wiatr: 1.512 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 0.936 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
17°
Wiatr: 2.88 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
17°
Wiatr: 2.592 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 2.448 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
2 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
01.09.2021, 19:45 | czytano: 4424

Wojenne wspomnienia w "Smreku" (zdjęcia)

W Domu Pomocy Społecznej „Smrek” w Zaskalu mieszkańcy uczcili 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Był program słowno-muzyczny, wiersze, pieśni wojenne. Jednak najcenniejsze okazały się wspomnienia ludzi, którzy przeżyli wojenną pożogę.

„Pamiętam, że 1 września byliśmy na wakacjach u rodziny w Rabce – wspomina pani Zosia, która miała wówczas 12 lat. Nasz spokój zakłócili Niemcy, którzy przyjechali do miasta na motocyklach i zasiali trwogę. Mój wujek pilot, uciekł z miasta żegnając się z nami słowami „obiecuję, że się jeszcze zobaczymy”. Później los rzucił go do ruchu oporu, a następnie latał samolotem w jednym z dywizjonów w Anglii. Wojnę przeżył jednak do Polski już nigdy nie powrócił”.

„Pamiętam ten piękny dzień jak dzisiaj – wspomina pani Maria. 1 września obudził nas turkot przelatujących nad Nowym Targiem niemieckich samolotów wojskowych. Wielu ludzi wybiegło przed swoje domy w popłochu. Między godziną 16 a 17 w okolicy dworca kolejowego wybuchały pierwsze pociski”.

„Miałam pięć lat – mówi pani Władzia, której łzy napływają do powiek. Do naszego domu wtargnął hitlerowiec, wszyscy się strasznie baliśmy. Zobaczyłam jak celował do mnie z karabinu. Schowałam się pod łóżko i pewnie dlatego przeżyłam”.

Pan Wojciech pamięta jak z wujkiem członkiem jednego z oddziałów chodzili do obozu partyzanckiego w Gorcach. Z tego czasu pozostały mu w pamięci liczne pieśni partyzanckie, które odśpiewał mieszkańcom „Smreka”.

Pan Andrzej zapamiętał jak jego ojca, wujków i starszych braci Niemcy zabrali do kopania okopów w Ludźmierzu pod Brzegiem”.

„1 września mieszkałam w Lipowcu – wspomina pani Marianna. O tym, że wybuchnie wojna mówiło się już na kilka miesięcy przed. Tego dnia mieszkańców zaniepokoiło wycie syren. Miasto bardzo szybko zostało zajęte przez Niemców. Mężczyźni, w tym mój ojciec uciekli do lasu. Wielu z nich później zostało rozstrzelanych. Na ulicach zrobiło się pusto. Ludzie bali się wychodzić ze swoich domów. Były tam tylko niemieckie patrole. Wszyscy strasznie bali się Niemców. Moje wspomnienia z tamtego okresu to strach, lęk i głód. Zamarłam jak zobaczyłam na tablicy w „Smreku” przed tym spotkaniem napis 1 września 1939 r. Zamknęłam oczy i przez chwilę nie mogłam się ruszyć z miejsca wspominając z trwogą tamten trudny czas.

Ta żywa lekcja historii w „Smreku” została przygotowana przez terapeutkę zajęciową Bernadetę Czernik, która prowadziła spotkanie i umiejętnie podpytywała swoich podopiecznych o to co zapamiętali z okresu wojny. Muzyczną oprawę zapewnił dr Jacek Świst.

DPS, Fot. Józef Prokop
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mądry i skromny10:12, 3 września 2021
Jak dla Ciebie to była wiosna- to ja już nawet nie pytam, skąd wiesz jakie było poparcie wśród Niemców dla poczynań niemieckich. Bo pewnie z badań CBOS-u. Gdyby napisał poparcie wśród Niemców dla poczynań nazistów to może byłby w tym sens- a tak to masło maślane.
sponsorzy08:32, 3 września 2021
Skąd Niemcy miały tyle sprzętu i funduszy na jego produkcję skoro były objęte międzynarodowymi restrykcjami blokującymi przemysł po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej ? To jest ciekawy temat !
Jasiek16:14, 2 września 2021
Do plandemi- II wiosnę światową wywołali Niemcy, a dokładnie Hitler i jego partia wybrana w demokratycznych wyborach. Poczynania niemieckie w 1939 popierało 90% Niemców. Propaganda niemiecka wmowila, że Hitler chce zjednoczyć Europę, a całe zło pochodzi od żydów. Naród niemiecki "ponad wszystko". Słowianie to jest ten "gorszy sort". To tyle w wielkim skrócie
logic12:03, 2 września 2021
Brawo Panie Dyrektorze ! Będzie podobne spotkanie w rocznicę agresji na Polskę 17 września? Czekamy.
Hiseryk11:56, 2 września 2021
Mam nadzieję na drugi etap wspomień o wejściu na podhale naszych wyzwolicieli i ich zbrodniach. Historie losów ich potomków osiedlonych na wyzwolonym od wroga terenie Polski.
plandemia09:01, 2 września 2021
kultywowanie ludobojstwa na Słowianach? moze ktos w koncu wytlumaczy jak uniknac kolejnej wojny i jaki byl jej powod? kto sponsorował? ktore korporacje i banki?!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij