Sobota, 27 listopada 2021, Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody
Szczawnica i okolice
Clouds
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
-0°
Wiatr: 6.408 km/h Wilgotność: 95 %
alert.podhale24.pl Jesteś świadkiem zdarzenia? Masz ciekawy temat?
Daj nam znać!
03.10.2021, 11:45 | czytano: 736

Wspomnienie Podhalan, więźniów I transportu Polaków do KL Auschwitz

zdj. Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Dziś przypada 105. rocznica urodzin Tadeusza Kasprzyckiego, więźnia Palace i I transportu Polaków do KL Auschwitz oraz 111 rocznica urodzin Jana Zachemskiego, więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Poznajcie Tadeusza Kasprzyckiego. Urodził się 3 października 1916 roku w Zakopanem.

Więziony i torturowany przez gestapo w katowni Podhala Palace w Zakopanem. Przewieziony i osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołany z celi i przewieziony wraz z innymi samochodem ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta i wtłoczono do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Tadeusz Kasprzycki został przywieziony do KL Auschwitz w pierwszym transporcie Polaków i od tej chwili stał się numerem 75...

Zginął 3 grudnia 1941 roku w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Poznajcie Jana Zachemskiego. Urodził się 3 października 1910 roku w Krakowie. Syn dyrektora gimnazjum Jakuba Zachemskiego i Zofii z domu Homme. Był uczniem nowotarskiego gimnazjum i absolwentem Państwowego I Gimnazjum w Krakowie (obecnie I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego).

Z ramienia okręgowego kierownictwa „Rocha” w Krakowie pełnił funkcję łącznika i inspektora dla terenów Podhala. Aresztowany został 3 maja 1940 roku po nabożeństwie w kościele św. Anny w Krakowie.

Osadzony w więzieniu w Tarnowie. W przeddzień transportu wywołano z cel więźniów z przygotowanej wcześniej listy. Z tarnowskiego więzienia zostali przewiezieni samochodami ciężarowymi do budynku łaźni w celu dezynfekcji i kąpieli. O świcie następnego dnia przeprowadzono więźniów ulicami miasta i wtłoczono do przygotowanych wcześniej wagonów.

14 czerwca 1940 roku Jan Zachemski został przewieziony w pierwszym transporcie Polaków do KL Auschwitz.

Od tamtej chwili stał się numerem 48…

Zwolniony po jakimś czasie z obozu, podjął działalność konspiracyjną. Pełnił funkcję łącznika między kierownictwem okręgowym Stronnictwa Ludowego „Roch” w Krakowie, a powiatową „trójką” w Nowym Targu. Po ponownym aresztowaniu 1 października 1944 roku został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Flossenbürg, gdzie otrzymał numer 27 647.

Zginął 10 kwietnia 1945 roku.

opr. Sebastian Śmietana
najnowsze informacje
komentarze
buu19:28, 3 października 2021
wymowne brak komentarzy, ludzie interesuje tylko tu i teraz...
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas