Odpowiedź burmistrza Zakopanego na oświadczenie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia - podhale24.pl
Szczawnica
Clouds
9°C
Clouds
9°C
Clouds
6°C
Clouds
7°C
Clouds
5°C
Clouds
4°C
Kartka z kalendarza
12.10.2009, 13:45 | czytano: 1686

Odpowiedź burmistrza Zakopanego na oświadczenie Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

"Burmistrz Miasta Zakopane nigdy nie był i nie będzie inicjatorem artykułów prasowych, które w sposób subiektywny i wybiórczy przedstawiają całą sprawę, powodując jedynie zaostrzenie konfliktu i całkowicie odcina się od ich treści" - pisze burmistrz Janusz Majcher w wydanym oświadczeniu.

W mediach pojawiły się opinie, iż Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia twardo egzekwują od miasta Zakopane oddanie mu willi "Polana" oraz chcą eksmisji lokatorów willi.

Rzeczniczka Zgromadzenia wydała oświadczenie w tej sprawie. (Czytaj: wiadomość z archiwum )

Zaś na stronach internetowych zakopiańskiego Urzędu Miasta można znaleźć taki komunikat:
"W odpowiedzi na sprostowanie s. M. Elżbiety Siepak, rzecznik Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, dotyczące niezwykle trudnej sprawy, jaką jest sytuacja mieszkaniowa lokatorów budynku położonego w Zakopanem przy ul. Piłsudskiego 24, potocznie zwanego „Polaną”, do którego Zgromadzenie odzyskało prawo własności, Burmistrz Miasta Zakopane chciałby w miarę obiektywny sposób przedstawić wszystkie fakty.

Zarządzeniem z dnia 1 września 1951 r. minister gospodarki komunalnej ustanowił przymusowy zarząd państwowy nad pensjonatem „Polana”, położonym przy ul. Piłsudskiego w Zakopanem. Protokołem z dnia 17 września 1951 roku przekazano nieruchomość w przymusowy zarząd państwowy.
Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 11 czerwca 1957 roku otrzymało
w akcie darowizny – w zamian za dożywotnia opiekę – nieruchomość z pensjonatem „Polana” . Jednak ówczesne władze państwa polskiego przejęły pensjonat i orzeczeniem z dnia 4 stycznia 1962 roku minister gospodarki komunalnej stwierdził przejście przedmiotowej nieruchomości na własność Skarbu Państwa. Następnie nieruchomość ta w latach 90. została przekazana gminie przez Skarb Państwa.

W roku 2002 nieruchomość została zagospodarowana przez Gminę Miasto Zakopane. W pensjonacie urządzono 13 mieszkań komunalnych (w dawnych 7 pokojach), w których zamieszkali lokatorzy na podstawie umów najmu.
Decyzją z dnia 19 maja 2005 roku minister infrastruktury, działający na wniosek Zgromadzenia, stwierdził nieważność zarządzenia z dnia 1 września 1951 roku, wykazując brak przesłanek do ustanowienia zarządu przymusowego.

Stanowisko to zostało potwierdzone decyzją ministra transportu i budownictwa z dnia 21 lutego 2006 roku, po rozpoznaniu odwołania, które wniosła Gmina Miasto Zakopane. Decyzja ministra transportu, który od dnia 31 października 2005 roku stał się organem właściwym w sprawie, została zaskarżona przez Gminę Miasto Zakopane, najpierw do Wojewódzkiego, a potem do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie 28 listopada 2008 roku prawomocnym wyrokiem oddalił skargę kasacyjną Gminy, przyznając tym samym tytuł prawny do przedmiotowej nieruchomości Zgromadzeniu.

W zaistniałej sytuacji dnia 21 kwietnia 2009 roku doszło do spotkania z Burmistrzem Zakopanego, Januszem Majchrem, w czasie którego Zgromadzenie określiło swe stanowisko: Zgromadzenie Matki Bożej Miłosierdzia jest zainteresowane odzyskaniem posesji bez lokatorów, gdyż zamierza w pensjonacie prowadzić dzieło miłosierdzia, związane z wychowaniem dziewcząt potrzebujących pomocy. Burmistrz oświadczył, że Gmina Miasto Zakopane podejmie wszelkie możliwe, prawem przewidziane działania, aby rozwiązać problem zapewnienia lokatorom zamieszkującym w budynku „dachu nad głową”, przy jednoczesnym poszanowaniu prawa własności, przynależnego Zgromadzeniu. Jednakże takie działania, biorąc pod uwagę specyfikę całej sprawy, wymagają czasu.

Zgromadzenie dnia 7 sierpnia 2009 roku wystosowało pismo z prośbą do Burmistrza o wyznaczenie terminu spotkania i sukcesywne przekazywanie kluczy do mieszkań do końca bieżącego roku. Z uwagi na fakt, że nie było możliwe spełnienie tej prośby, Burmistrz Miasta Zakopane dnia 9 września 2009 roku skierował do Zgromadzenia zaproszenie na spotkanie, proponując termin 1 października 2009 roku.. W międzyczasie na łamach prasy pojawiły się artykuły, które nie służą ani dobru mieszkańców „Polany”, ani władzom Zakopanego, ani Zgromadzeniu.

Należy jednoznacznie oświadczyć, że Burmistrz Miasta Zakopane nigdy nie był i nie będzie inicjatorem artykułów prasowych, które w sposób subiektywny i wybiórczy przedstawiają całą sprawę, powodując jedynie zaostrzenie konfliktu. Stwierdza też, że całkowicie odcina się od ich treści.

Ze swojej strony Burmistrz Miasta Zakopane pragnie zapewnić opinię społeczną i wszystkie zainteresowane sprawą osoby, że będzie dążył do takiego rozwiązania powstałego problemu, aby w wypracowanym porozumieniu uwzględnione były zarówno prawa osób – lokatorów zamieszkujących w budynku, jak również prawo własności do przedmiotowej nieruchomości, przynależne Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Burmistrz Miasta Zakopane
Janusz Majcher
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Czytelnik06:16, 14 października 2009
niech pan burmistrz Janusz zrozumie,że dobrymi chęciami to piekło jest wybrukowane,inaczej jeden pan burmistrz uczyni krzywdę całej Unii Europejskiej i pojęciu Demokracji, które dotyczy każdego obywatela!,
na siostry nie ma co liczyć!
0
Tadeusz16:32, 13 października 2009
Autentycznie nie oddano ani jednego mieszkania komunalnego ,a siostry mają prawo zrobic w budynku dom wychowania dziewcząt potrzebujących pomocy takiego domu również brakuje,a władza niech poczuwa się do obowiązku zbudowania mieszkań komunalnych,ani jednego mieszkania komunalnego ta władza wogóle nie dba się o ludzi potrzebujących ,zima idzie jeszcze gdzieś dojdzie do tragadii bo może ktoś zamarznac,dzialac za wczasu ,a nie po fakcie...i nie tylko w deklaracjach ,dobrze ,że prasa się tym interesuje
0
Kasia15:45, 13 października 2009
No to teraz czekamy kiedy będą te mieszkania komunalne z poprzedniego artykułu wynika ,że Urząd miasta jest w dobrej pozycji bo ma plac itd a co z realizacją?ani jednego mieszkania komunalnego jeszcze nie oddano,to raczej nie świadczy dobrze...o urzędzie..
0
wstyd09:40, 13 października 2009
Jak to wygląda,żeby siostry uważały ,że jedno dzieło miłosierdzia jest lepsze od drugiego,człowiek to człowiek i każdy zasługuje na Miłosierdzie Boże,ci ludzie niech sobie mieszkają w budynku sióstr, taka postawa tylko podsyca prase i tworzy negatywny obraz wielkiego Dzieła Bożego.
0
czytelnik09:34, 13 października 2009
niech siostra Elżbieta zrozumie ,że pozostawienie ludzi w tych mieszkaniach to dzieło miłosierdzia Bożego inaczej jedna siostra uczyni krzywde całemu Kościołowi i pojęciu Miłosierdzia Bożego ,które dotyczy każdego człowieka!,
na władze nie ma co liczyc!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
Zamknij