Środa, 28 września
Imieniny: Luby, Wacława, Salomona
Zakopane
Clouds
11°
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
10°
Wiatr: 9.864 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
12°
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
14°
Wiatr: 17.604 km/h Wilgotność: 67 %
Rain
12°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 63 %
Jakość powietrza
12 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
Koronawirus
2
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
2
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
11
18
03.12.2021, 18:02 | czytano: 5672

"Otwórz oczy, patrz!". Kowaniec jakiego nie znacie (film)

"Wędrując po Gorcach zazwyczaj podziwiamy ich piękno z punktu widzenia przyrody czy walorów krajoznawczych. My proponujemy spojrzeć na te piękne góry przez pryzmat minionych wydarzeń, często tragicznych w skutkach" - pisze Marcin Maciaszek, z grupy "Otwórz oczy, patrz".

Kowaniec to jedna z ładniejszych dzielnic Nowego Targu i wiele wskazuje na to, że już wkrótce stanie się głównym dojazdem do powstającej atrakcji turystycznej w Gorcach.

Dzisiaj już trudno jest dostrzec pierwotny charakter tej dzielnicy, choć oczywiście uważny obserwator zauważy stare drewniane wille skryte pośród nowych budynków.


Kiedy w latach 20/30-tych XX wieku następował rozwój ruchu turystycznego w Gorcach to właśnie Kowaniec miał stać się dzielnicą obsługującą ruch turystyczny. Było to całkowicie naturalne i zrozumiałe. Dzielnica po pierwsze położona została na łagodnych południowych zboczach Gorców, a po drugie to przecież tędy najłatwiej było się dostać na szlak turystyczny w Gorcach.


W filmie opowiadamy Wam dwie tragiczne historie, które wydarzyły się podczas niemieckiej okupacji na Kowańcu w Nowym Targu i Klikuszowej. Te dwie miejscowości łączą niemieckie zbrodnie na mieszkańcach Podhala. Do dnia dzisiejszego pozostały w lesie mogiły. Tutaj trzeba wyraźnie zaznaczyć, że są to groby zadbane, są na nich kwiaty i palą się znicze. Pamięć o tych miejscach trwa, choć w bardzo wąskim wymiarze.

Dla nas jako zupełnych amatorów dotarcie do świadków, rozmowa z nimi, możliwość zobaczenie starych zdjęć jest naprawdę dużym przeżyciem. Nasuwa nam się jednak tutaj taka refleksja, że to wstyd dla takiego Miasta,że nie ma placówki muzealnej z prawdziwego zdarzenia. Że nie ma ludzi, którzy by w imieniu takiej placówki zbierali informacje, relacje, dokumenty czy zdjęcia. Tutaj już nie ma czasu. W ciągu kilku ostatnich miesięcy mieliśmy okazję rozmawiać ze świadkami. Były nagrywki do filmów, miały być kolejne spotkania. Ale niestety odeszli.Michał Maciaszek, Otwórz oczy, patrz!. Zdjęcia w tekście pochodzą ze zbiorów Macieja Żelaznego.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
p09:23, 10 grudnia 2021
szkoła z tamtych czasów to budynek obok /dzś to liceum ekonomiczne.
Kkk10:44, 5 grudnia 2021
Moja babcia pochodzi z kowańca ma 93 lata...Niemcy zastrzelił jej ojca oraz brata na jej oczach...chcecie Państwo się dowiedzieć więcej ****

Kontakt przekazany twórcom filmu. Dziękuję. Moderator.
nowotarżanka22:52, 4 grudnia 2021
To pierwsze miejsce pokazane na filmie jest znane wśród ludzi na Niwie, w Nowym To na tzw. "Dziołku". Wielokrotnie bywałam tu jako dziecko (o ile pamiętam bywaliśmy tu także ze szkoły na Niwie - tej starej oczywiście). Jeszcze w latach 80. to miejsce wyglądało inaczej - o ile pamiętam - nagrobek był widoczny prawie z drogi (tzw. "wiyrchowyj"). W latach 40. mogło to wyglądać zupełnie inaczej. Na Niwie żyją ludzie, którzy pamiętają czasy II wojny światowej, może coś więcej wiedzą.W mojej rodzinie było mówione jeszcze za komuny, jaki był powód rozstrzelania tych ludzi tzn. wiedziano, że chodziło o zabicie świni.
I na koniec chciałam podziękować za film, a przede wszystkim za pasję w wyjaśnianiu historii :)
Rodzina15:30, 4 grudnia 2021
W filmie zadajecie pytanie czy zamordowani leżą w mogile w lesie.Edward Wiśniowski został ekshumowany i spoczywa wraz ze swoimi rodzicami na starym cmentarzu w Nowym Targu.
Kasia09:54, 4 grudnia 2021
A moi pradziadkowie oddali ziemię pod szkołę na Kowańcu
Obiektywny za Ocenau08:27, 4 grudnia 2021
Z "muzeum" jest tak, że postkomunistyczny działacz za brukselskie środki, spełnił swoje "marzenie" i teraz rządzi i dzieli ... a efekty są doskonale widoczne. Pan Michał zdiagnozował i wyartykułował tylko powszechnie znaną w mieście prawdę - niemoc burmistrza i gotowość poświęcenia wszystkich i wszystkiego w konfrontacji z owym "działaczem" niedawno jeszcze szefem ET "rozdającym" środki z tegoż funduszu.

A film bardzo interesujący ... gratulacje
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN06:52, 4 grudnia 2021
Super!
Wstążki i chaos23:24, 3 grudnia 2021
formalnie nie ma też muzeum drukarstwa. U Watychy wszystko jest na odwrót.
KJ198320:58, 3 grudnia 2021
Fajnie się ogląda Wasze filmy, robicie BARDZO dobrą robotę. Jedno jest zastanawiające, czemu właśnie nie ma muzeum poświęconego historii naszego miasta i okolic a jest to dziwadło co się nazywa muzeum drukarstwa.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas