Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Adama
Szczawnica
Clouds
15°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
16°
Wiatr: 3.564 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.868 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.4 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
14°
Wiatr: 3.204 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.04 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
12.12.2021, 11:01 | czytano: 1488

"Póki zdrów jestem... bez względu na porę roku, dnia i stan pogody... udam się w góry... w celu poszukiwań i niesienia pomocy" (film)

Słowa przysięgi ratownika górskiego zabrzmiały wczoraj na szczycie Turbacza. Sześciu kandydatów na ratowników, którzy ukończyli wymagający staż kandydacki i zdali wszystkie egzaminy w ramach kursu I stopnia - stało się pełnoprawnymi ratownikami.

zdj. GP GOPR/FB
Uroczystość odbyła się przy blasku watry i pochodni.

"Był to kulminacyjny moment tegorocznego Dnia Ratownika, podczas którego wręczone zostały również awanse na starszych ratowników, starszych instruktorów, a jednej osobie zostało nadane wyróżnienie „Zasłużony dla ratownictwa górskiego”. Kolegom składającym przyrzeczenie życzymy satysfakcji z pełnienia trudnej służby ratownika górskiego" - czytamy w relacji GP GOPR.Przypominamy rotę: "Ja niżej podpisany (…) w obecności Naczelnika Straży Ratunkowej w.p.(...) oraz świadka w.p.(...) dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie Naczelnika lub jego Zastępcy - bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawie się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań Naczelnika lub jego Zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy. Postanowienia statutu Pogotowia i regulaminu dla członków czynnych będę wykonywał ściśle, jak również rozkazy Naczelnika, jego Zastępcy i Kierowników Oddziałów. Obowiązki swe pełnił będę sumiennie i gorliwie, pamiętając, że od mego postępowania zależnem być może życie ludzkie. W zupełnej świadomości przyjętych na się trudnych obowiązków i na znak dobrej swej woli powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam".

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mający nadzieję15:46, 13 grudnia 2021
Gratulacje! Może doczekam chwili ,że za bezmyślną wycieczkę czy wyprawę ,narażającą ratowników na utratę zdrowia lub życia-ten "pseudoturysta" będzie musiał zapłacić ze swojej kieszeni.
Wzorem Słowacji zimową porą tylko do schronisk i to nie w kazdych warunkach.
vv16:37, 12 grudnia 2021
Brawo ratownicy
Hgg11:58, 12 grudnia 2021
Brawo i szacunek dla tych chłopaków. Warto by wymienić ich z imienia i nazwiska bo to zaszczyt i honor zarówno dla nowych jak i starszych ratowników być. TOPR.
Przy święcie policji to lista długa w artykułach, a tutaj?
PiterQ11:34, 12 grudnia 2021
Pierwsze zdanie zawiera pół prawdy i pół fałszu. Niby słowa przysięgi GOPR zapożyczył od TOPR, ale są to jednak już słowa przyrzeczenia (przysięga to jest wojskowa) GOPR. Natomiast skąd się wzięło "ja niżej podpisany" to nie mam pojęcia, ponieważ ani w GOPR, ani w TOPR nikt niczego nie podpisuje, tylko "przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam". Posłuchajcie sobie zresztą na filmiku, że takich słów nie ma.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas