Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Lecha, Hilarii
Szczawnica
Clear
16°
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
16°
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 76 %
Clear
16°
Wiatr: 10.044 km/h Wilgotność: 66 %
Clear
17°
Wiatr: 10.116 km/h Wilgotność: 67 %
Clear
17°
Wiatr: 8.388 km/h Wilgotność: 70 %
Clear
17°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 77 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Koronawirus
16
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
12
4
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
36
14
10.01.2022, 13:53 | czytano: 1754

Nuty zamiast nutek - nowotarski chór w nowej odsłonie kolędował w Spółdzielczym Domu Kultury (zdjęcia)

NOWY TARG. Działający od siedmiu lat chór „Srebrne nutki” zmienił nazwę na „Srebrne nuty”. 7 grudnia powstało stowarzyszenie o tej właśnie nazwie, a wczoraj chórzystki i chórzyści wystąpili w Spółdzielczym Domu Kultury z pięknym koncertem kolęd.

Założycielką i prezeską działającego najpierw w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku chóru była Kazimiera Luberda, a nauczycielem i dyrygentem - od samego początku - Piotr Burcan, którego specjalnie przedstawiać nie trzeba. Muzyk, Kawaler Orderu Uśmiechu, nauczyciel i wychowawca wraz z żoną Mariolą prowadzi Pracownię Muzyczną „Triolki” w Rabce-Zdroju, działającą obecnie przy Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. Z jej zespołami i wokalistami osiąga ogólnokrajowe i międzynarodowe sukcesy.

- Pod kierownictwem Piotra Burcana chór osiągał coraz większe umiejętności - początkowo był to śpiew jednogłosowy, wraz z opanowaniem emisji i techniki śpiewu pojawiły się w repertuarze utwory dwu- i trzygłosowe. Rozpoczęły się też publiczne występy z różnych okazji i samodzielnie przez chór przygotowywane uroczystości, członkowie chóru opracowali też śpiewnik, wydany na 10-lecie UTW. Następnie chór pracował pod patronatem różnych organizacji senioralnych, jak Klub Seniora czy Stowarzyszenie „Aktywny Senior” - wspomina Jacek Gajownik - dziś członek zarządu Stowarzyszenia Chór „Srebrne nuty”, działającego nadal pod batutą Burcana. Prezeską zarządu została Maria Szewczyk.

Obecny chór otwarty jest na wszystkich lubiących śpiewać, nie tylko na seniorów. Liczy na razie 25 osób, ale chętnych zaprasza w swoje szeregi. Próby będą odbywać się w każdy czwartek o godz. 15 w Miejskim Centrum Kultury.
Stowarzyszenie nawiązało współpracę z władzami miasta, kierownictwem MCK i SDK, mediami i innymi stowarzyszeniami. Utrzymuje się z grantów i dotacji, liczy na pomoc sponsorów.

Na początek swojej działalności w nowej odsłonie chór wystąpił podczas Wigilii Związku Podhalan na nowotarskim Rynku, potem kolędował na sesji Rady Miasta, a czas świąteczny zakończył wczorajszym pięknym koncertem w SDK i wspólnym śpiewaniem kolęd wraz z publicznością.

Teraz przed “Srebrnymi nutami” czas pracy i przygotowań repertuaru - pod kierownictwem Piotra Burcana - do letnich występów.

p/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas