Sobota, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Zakopane
Rain
10°
Wiatr: 24.48 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
11°
Wiatr: 25.02 km/h Wilgotność: 66 %
Rain
12°
Wiatr: 24.336 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
12°
Wiatr: 23.976 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
18°
Wiatr: 21.924 km/h Wilgotność: 40 %
Rain
16°
Wiatr: 23.256 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
18 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
20.01.2022, 14:19 | czytano: 1406

Mój strażacki świat - otwarcie wystawy strażackich pamiątek Wojciecha Lassaka "Marysioka" (zdjęcia)

Ponad 800 modeli samochodów, setki naszywek z jednostek z całego świata i niezliczona liczba strażackich pamiątek to kolekcja pochodzącego z Zębu wielkiego pasjonata pożarnictwa Wojciecha Lassaka „Marysioka”. Od dziś fragment tego niezwykłego zbioru zobaczyć można w sali wystawowej Gminnego Ośrodka Kultury w Poroninie.

W czwartkowe przedpołudnie odbył się wernisaż wystawy „Mój strażacki świat”, w którym wzięli udział właściciel kolekcji wraz małżonką oraz zaproszeni goście, wśród nich wójt gminy Poronin Anita Żegleń, zastępca wójta Maciej Dziubas, radny Stanisław Staszel oraz prezes OSP Ząb Roman Ciężadlik. Prezentowane zbiory miały okazję zobaczyć również dzieci z przedszkola w Poroninie.

Wojciech Lassak „Marysiok” urodził się w 1953 r. w Zębie. W straży pożarnej działa od lat 70 - przez 21 lat pełnił funkcję naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Zębie, był też jej pierwszym komendantem gminnym.
Jako naczelnik jednostki w Zębie doprowadził do zakupu najbardziej zaawansowanego samochodu strażackiego na terenie całego Powiatu Tatrzańskiego, dzięki któremu jednostka pełniła swą służbę również w odleglejszych miejscach regionu. W tym czasie jednostka z Zębu po raz pierwszy wzięła udział w zawodach sikawek konnych. W kolejnych latach rozpoczęła również organizację wydarzenia, które cieszy się ogromną popularnością do dnia dzisiejszego.
Pan Wojciech przez wiele lat nawiązywał współpracę ze strażakami z Polki i ze świata, m.in. ze Słowacji, Czech, Węgier, Chorwacji, Holandii, Belgii oraz USA. Jest pomysłodawcą pielgrzymki strażackiej Krzeptówki-Ludźmierz oraz założycielem klubu motorowego strażaków. Za swoje zasługi uhonorowany został tytułem Honorowego Naczelnika OSP Ząb oraz, wraz z żoną Janiną, Honorowego Członka Straży w miejscowościach Ujazd w powiecie krakowskim oraz Sucha Góra Skawica w powiecie suskim.

Wystawa czynna jest do 27 lutego w godzinach 9.00-18.00.

Źródło: UG Poronin, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas