Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Nowy Targ
Clouds
21°
Wiatr: 13.14 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
20°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
22°
Wiatr: 16.164 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
25°
Wiatr: 15.588 km/h Wilgotność: 50 %
Clouds
23°
Wiatr: 15.48 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
20°
Wiatr: 12.204 km/h Wilgotność: 58 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
4 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
28.01.2022, 17:20 | czytano: 567

Objawy zapalenia korzonków - jak łagodzić ból (materiał partnera)

Zapalenie korzonków, inaczej zespół korzeniowy, to bardzo uporczywa dolegliwość. Uważa się je za zjawisko powszechne i jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości w obrębie kręgosłupa. Zapalenie korzonków może mieć różne lokalizacje, jednak zazwyczaj dotyczy okolicy lędźwiowej. Stan zapalny nerwów sprawia, że chory odczuwa silny ból, który można złagodzić jedynie ćwiczeniami i farmakoterapią.

Czym jest i jak się objawia zapalenie korzonków?
Zapalenie korzonków nazywane jest zespołem korzeniowym. To ucisk lub podrażnienie nerwów spowodowane rozwojem stanu zapalnego. Choroba może dotknąć każdego, bez względu na wiek i płeć. Z tego powodu jest uważana za zjawisko powszechne. Choć stan zapalny może być zlokalizowany w różnych miejscach, najczęściej rozwija się w obrębie kręgosłupa lędźwiowego lub szyjnego i promieniuje. Jego cechą charakterystyczną jest ból, który często uniemożliwia normalne funkcjonowanie.
Objawy korzonków to zresztą nie tylko dolegliwości bólowe. Jeśli ucisk na nerwy występuje w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, chory może mieć problemy z poruszaniem się. Odczuwa też mrowienie i drętwienie w kończynach. Wszystko to powoduje tak duży dyskomfort, że ma problemy z wykonaniem podstawowych czynności.
Skąd się bierze zapalenie korzonków?
Główną przyczyną zapalenia korzonków są zwyrodnienia. Dolegliwość może pojawić się też na skutek urazów mechanicznych, przeciążeń lub wad postawy. Bywa także rezultatem zaawansowanej dyskopatii oraz błędów żywieniowych. Z zapaleniem korzonków zmagają się także osoby, które prowadzą siedzący tryb życia. Zdarza się ponadto, że jest ono zwiastunem poważniejszej choroby, np. cukrzycy, półpaśca, a nawet nowotworu.
Jak złagodzić ból towarzyszący zapaleniu korzonków?
Nawracające zapalenie korzonków wymaga diagnostyki. Odkrycie przyczyny daje szansę, by zapobiec nawrotom. W tym czasie chory może łagodzić uporczywe objawy lekami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, np. ibuprofenem, naproksenem lub kwasem acetylosalicylowym, które zalicza się do niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Nie wolno ich nadużywać. Stosowane długotrwale i w dużych dawkach mogą podrażniać śluzówkę żołądka. Diklofenak na przykład, będący jednym z silniejszych medykamentów przeciwbólowych, zaleca się przyjmować nie dłużej niż 5 dni. Niweluje on ból o średnim i silnym natężeniu.
Ból korzonków można złagodzić odpoczynkiem połączonym z lekkimi ćwiczeniami rozciągającymi lub specjalistyczną rehabilitacją. Jeśli pomimo starań i stosowania wszelkiego rodzaju środków, nie ustępuje on bądź nasila się, konieczna jest wizyta u specjalisty. Lekarz może zlecić badania obrazowe, które ujawnią przyczynę wystąpienia tej dolegliwości. Skieruje przy tym na rehabilitację oraz przepisze odpowiednie, silniejsze farmaceutyki. Leki będzie można wykupić na podstawie recepty lekarskiej.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas