Rzecznik odznaczył zakopiańskich społeczników. "To dla mnie zaszczyt" - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Jabłonka
Clouds
12°
Wiatr: 5.472 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
15°
Wiatr: 4.572 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
19°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
11°
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
10.02.2022, 14:53 | czytano: 1603

Rzecznik odznaczył zakopiańskich społeczników. "To dla mnie zaszczyt"

Lekarze, nauczyciele, działacze społeczni. Wszystkich ich łączy jedno – swoje życie zawodowe poświęcili dzieciom, pomagając im i przekazując ogromną wiedzę i doświadczenie. Rzecznik Praw Dziecka 10 lutego podczas pobytu w Starostwie Powiatu Tatrzańskiego wręczył Odznaki Honorowe za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka grupie zasłużonych dla miejscowej społeczności osób.

Fot. UM Zakopane
Fot. UM Zakopane
- To dla mnie zaszczyt, że mogłem uhonorować tak wspaniałe i zasłużone w działalności na rzecz dzieci osoby. Od każdej z nich można się wiele nauczyć, a poznając działalność tych niezwykłych ludzi, łatwiej jest też zrozumieć, że najważniejsza w życiu jest pasja, dzięki której każdy zawód można wykonywać z ogromnym pożytkiem dla społeczności, w której żyjemy – podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka to polskie odznaczenie resortowe – ustanowione 15 lutego 2013 roku rozporządzeniem Prezydenta RP – które jest zaszczytnym, honorowym wyróżnieniem za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ochrony praw dziecka.

Osoby odznaczone przez Rzecznika Praw Dziecka :

Jan Ustupski - lekarz pediatra, szczerze oddany dzieciom. Człowiek honorowany w swoim środowisku i szanowany przez rodziców szukających pomocy dla swoich chorych dzieci. Prócz pracy zawodowej przez wiele lat był Prezesem Tatrzańskiej Fundacji Pomocy Społecznej. Dzięki jej działalności setki dzieci z rodzin objętych pomocą społeczną mogły w okresie wakacji wyjechać nad morze. Często była to dla nich jedyna możliwość wyjazdu z domu i poznania innego świata. Ponadto w dniu Świętego Mikołaja dzieci mogły otrzymać coś miłego i spotkać się z „drużyną” świętego Mikołaja.

Elżbieta Murasiewicz - całe swoje życie zawodowe oddała dzieciom pozbawionym domu rodzinnego. Ponadto przez wiele lat pełniła funkcję dyrektora Domu Dziecka „Jaszczurówka” w Zakopanem. Za jej kadencji kilkoro wychowanków ukończyło studia dzienne na krakowskich uczelniach, co świadczyło jej umiejętnościach budowania dobrej grupy wychowawczej, a także właściwej atmosfery w domu. Dziś odpoczywa na zasłużonej emeryturze, choć zdrowie nie zawsze już służy.

Andrzej Antoni Sekuradzki - stworzył podwaliny pod Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Zakopanem. Od samego początku był bardzo zaangażowany w jego rozwój. Jest to organizacja pozarządowa, niedochodowa (non-profit) oraz samopomocowa. Działa na wszystkie możliwe sposoby aby reprezentować i wspomagać osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ich rodziny lub opiekunów prawnych. Stowarzyszenie powstało blisko 30 lat temu, na początku jako inicjatywa rodziców z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną, by w krótkim czasie przekształcić się w Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, w którym można było rozpocząć rehabilitację i terapię dzieci. Z biegiem czasu pojawiły się Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka.

Państwo Janina i Władysław Filar - całe swoje dorosłe życie oddali dzieciom pozbawionym domu rodzinnego. Oboje już podczas studiów działali wolontariacko w krakowskich domach dziecka. Potem pracowali jako wychowawcy w domach dziecka, by ostatecznie po rozbudowie domu rodzinnego oddać się całkowicie dzieciom zakładając rodzinny dom dziecka i tak na łonie pełnej rodziny budowali podwaliny przyszłości tych młodych. Dom prowadzą już blisko 28 lat, a miejsce w ich domu znalazło już 30 podopiecznych, prócz 4 własnych dzieci biologicznych. Z większością usamodzielnionych mają bardzo bliski kontakt. Jako opiekunowie byli proszeni do błogosławieństwa na ich ślubach i brali udział w ich organizacji. Na uznanie zasługuje fakt, że większość dzieci uzyskała co najmniej wykształcenie średnie maturalne. Były i są osoby, które podjęły naukę stacjonarną na uczelniach wyższych. Swoim doświadczeniem dzielili się z innymi m. in. z kandydatami na rodziny zastępcze czy studentami. Ich praca została doceniona i byli nagradzani przez samorządy, Kuratora, MEN czy nawet medalem Prezydenta RP.

Małgorzata Tlałka-Długosz - wybitna narciarka i działaczka społeczna. Od kilku lat jest Prezesem Fundacji Integracji przez Sport „HANDICAP” Zakopane grupując wokół siebie liczną grupę dzieciaków sprawnych inaczej. Jest dla nich trenerem, oparciem, autorytetem i wielką osobowością.Z najlepszymi zawodnikami wyjeżdża na różnorakie zawody narciarskie od Mistrzostw Świata po Olimpiady, gdzie zdobywa ze swoimi podopiecznymi najwyższe trofea. Jest to znakomita możliwość pokazania dzieciom z określonymi ograniczeniami, że w życiu pomimo trudności można osiągnąć wiele. Ta praca daje także niesamowite wsparcie rodzicom, którzy widząc sukcesy i osiągnięcia swoich pociech angażują się we wszystkie przedsięwzięcia i tworzą w ten sposób wielką rodzinę.

Źródło: brpd.gov.pl, UM Zakopane, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
błazenada PiS trwa dalej10:51, 11 lutego 2022
Ile takich osób jest w powiecie nowotarskim ?
Dużo więcej - 6 razy więcej
Ale tutaj nie popiera się PiS - u
więc nie dostaną NIC
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas