Środa, 06 lipca
Imieniny: Dominiki, Gotarda, Agrypiny
Zakopane
Clouds
17°
Wiatr: 7.452 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
17°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
18°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.804 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
21°
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
19°
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Koronawirus
0
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
0
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
21
21.03.2022, 11:53 | czytano: 1604

Szczepienia dla Ukraińców. Nie tylko na covid

Punkt szczepień działający przy Szpitalu Powiatowym im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem koordynuje obecnie akcję szczepień nie tylko zainteresowanych Polaków, ale także obywateli Ukrainy.

- Delegowany personel medyczny codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 10-14 szczepi wszystkich chętnych - mówi Jerzy Toczek, koordynator ds. szczepień tutejszego szpitala. Co więcej punkt szczepień zabezpieczony jest we wszystkie szczepionki, zarówno Modernę, Pfizera jak i Johnsona, koordynator potwierdza również, że Zakopane jest przygotowane na szczepienie dzieci i dorosłych także innymi szczepionkami, według kalendarza szczepień obowiązującego w Polsce.

- Pragniemy zacząć szczepić ukraińskie dzieci również tymi szczepionkami, które są u nas obowiązujące, a których te dzieci nie miały możliwości przyjąć u siebie w Ukrainie - wyjaśnia Toczek. Na razie takich pacjentów mamy bardzo mało, ale miejmy nadzieję, że z biegiem czasu zaczniemy intensywnie nad tym pracować. Tym bardziej, iż wiemy, że w Ukrainie było dość dużo przypadków innych chorób zakaźnych takich jak gruźlica czy odra. Jeżeli ukraińskie dziecko urodziło się już na terenie Polski, to możemy wdrożyć cykl szczepień obowiązujących w naszym kraju - dodaje koordynator.

Lekarze rekomendują przyjmowanie szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 w trzech dawkach. Rekomendują to również dokumenty ministerialne, w których jest jednoznacznie określone, że nawet jeśli ktoś został zaszczepiony na terenie Ukrainy jedną czy dwoma dawkami, a nie ma na to żadnej dokumentacji, to zalecane jest wdrożenie szczepienia od podstawowego czyli pierwsza dawka, druga i ewentualnie trzecie szczepienie przypominające.

Na pytanie co musi posiadać przy sobie obywatel Ukrainy aby móc się zaszczepić odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy paszport lub inny dokument tożsamości, w oparciu o który można będzie wypełnić skierowanie i procedować szczepienie. Tacy pacjenci pojawiają się już w punkcie szczepień.

Aktualna akcja szczepień uchodźców z Ukrainy oraz Polaków nie wymaga wcześniejszej rejestracji, wystarczy pojawić się w punkcie w godzinach 10-14 - codziennie - od poniedziałku do piątku. Co więcej zakopiańska placówka deklaruje przedłużenie tych działań w związku z obecną sytuacją międzynarodową i napływem uchodźców do naszego kraju.


mat. prasowe
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Życie09:54, 22 marca 2022
Skoro przyjął na Ukrainie dwie dawki, to chyba nie jest bezpieczne szczypanie znowu od pierwszej dawki, chyba że chcecie ich szybciej wysłać do raju, bo ile nasze organizmy są w stanie poradzić sobie z gracenem?
Julian.19:13, 21 marca 2022
Jak się tu znależli bez paszportów Srowidowych????
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas