Młodzi artyści wśród prac Hasiora (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Rabka Zdrój
Rain
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 76 %
Rain
Wiatr: 15.408 km/h Wilgotność: 82 %
Rain
10°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 10.8 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
4 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 2 | 4 %
15.05.2022, 14:45 | czytano: 1963

Młodzi artyści wśród prac Hasiora (zdjęcia)

ZAKOPANE. W ramach Nocy Muzeów młodzi artyści wystawiali swoje prace w Galerii Hasiora, wśród stałej ekspozycji. - Doszliśmy do wniosku, że Hasior musi dialogować ze współczesnością. Ci młodzi ludzie są najlepszym materiałem do tego, żeby z nimi wchodzić w kontakt. To zderzenie wielkiego polskiego artysty z tą młodą, świeżą energią jest inspirujące. Jest to też bardzo ciekawe, bo ci młodzi artyści nie ustępują Hasiorowi miejsca, tylko wchodzą z nim w rozmowę - mówi Julita Dębowska, kuratorka Galerii Władysława Hasiora.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
Tegoroczna Noc Muzeów w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem, to forma dialogi dzieł artysty z młodymi studentami krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz z Akademii Sztuki ze Szczecina. Prace młodych artystów zawisły pomiędzy pracami stałej ekspozycji znajdującej się w galerii.

- Jak co roku spotykamy się z młodymi ludźmi, którzy tworzą prace przez tydzień poprzedzający noc muzeów. Te prace powstają w kontekście sztuki Władysława Hasiora. Na Noc Muzeów prezentujemy owoce tej pracy - zaznacza Julita Dębowska. - Ponieważ dzisiaj mamy urodziny, to jest wyjątkowa okazja do świętowania. Hasior świętuje z młodymi ludźmi, których też bardzo cenił i bardzo cenił sobie kontakt z młodzieżą.

Wśród nowych eksponatów pojawiła się praca zatytułowana “Urodziny” nawiązująca do święta Władysława Hasiora.

- Belka, która podpiera bukiet znajdujący się w wazonie Hasiora pochodzi ze spalonego domu Hasiora, z Willi Borek. Kwiaty też były tam zebrane. To taka urodzinowa praca - mówi współautorka projektu Magdalena Tryba z akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Wśród nowo powstałych prac można znaleźć także te odbiegające znacznie techniką wyrazu od prac Hasiora. Mimo zupełnie innej formy wyrazu przekaz wkomponował się w prace wielkiego artysty.

- Moja praca nawiązuje do asamblażu Władysława Hasiora zatytułowanego “Raj”. Czerpie z estetyki Zakopiańskiej i tego co się dzieje na rynku turystycznym. Jest to zbiór obiektów trójwymiarowych zeskanowanych przez mnie. Przedstawia on wybrane wycinki rzeczywistości uformowane w pojedyncze sceny kondensujące ten zakopiański klimat w jednym miejscu - opisuje swoją pracę Oskar Rekowski z Akademia Sztuki w Szczecinie. - Jest to karykaturalne przedstawienie. Mam mieszany stosunek co do ilości banerów reklamowych. Podstawową myślą, którą się kierowałem było co można kupić na straganach z pamiątkami, to swego rodzaju discopolo, ale namacalne - dodaje.

Młodzi artyści, którzy mieli możliwość wystawienia swoich prac obok prac Władysława Hasiora zgodnie twierdzili, że było to dla nich wielkim wyzwaniem, ale także motywacją do tworzenia.

- To był wielki zaszczyt, że jako młodzi artyści, przyszli artyści możemy dialogować z tymi pracami. Było to wyzwanie, aby sprostać, ale myślę, że wszyscy jesteśmy zadowoleni - zaznacza Magdalena Tryba.

- Te prace budzą niepokój, ale nie oznacza, że mnie nie inspirują. Dzięki takim artystom jak Władysław Hasior, możemy sobie pozwolić teraz na więcej. Jego środki są bardzo drastyczne. Używał płomieni, a niektóre formy wyglądają bardzo organicznie. Jest to podłoże estetyki horroru - mówi Oskar Rekowski.

ms/ zdj.Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas