Brunatne misie na Krupówkach w obronie przyrody (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 13.176 km/h Wilgotność: 65 %
Clouds
Wiatr: 14.688 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 15.372 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 14.724 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 11.592 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 63 %
Jakość powietrza
32 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
31.05.2022, 10:40 | czytano: 2942

Brunatne misie na Krupówkach w obronie przyrody (zdjęcia)

Młodzież z „Kenara” ubrana w stroje niedźwiedzie przespacerowała się ulicami Zakopanego, aby zamanifestować, że to miasto należy bardziej do zwierząt niż do turystów. - Park Tatrzański jest jakby trochę dodatkiem do wszystkich atrakcji dla turystów. Turyści zapominają o tym, że to zwierzęta są gospodarzami, a powinni o tym pamiętać - zaznacza Marcin Tas. Przemarsz Krupówkami zainaugurował otwarcie czasowej wystawy w Willi Oksza poświęconej niedźwiedziom.

- Idea jest pro-ekologiczna. Chodzi o zwrócenie uwagi na aspekt przyrodniczy i prawdziwą wartość Podhala oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego. Odnosimy wrażenie, że TPN jest turystycznym dodatkiem do atrakcji - mówił Marcin Tas, nauczyciel grafiki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem.

Licealiści z trzeciej klasy ubrani w stroje niedźwiedzi brunatnych maszerując Krupówkami wywołali nie lada zdziwienie wśród turystów. Wszystko za sprawą koloru futra, bowiem odwiedzający Zakopanego wczasowicze przyzwyczaili się do białego misia.

- To jest dziwne, że biały miś jest symbolem Zakopanego, bo powinien być brunatny. Biały z racji koloru wydaje się bardziej przyjazny, ale to jest wypaczenie - dziwi się Marcin Tas.

Wszechobecne pamiątki i atrakcje dla turystów sprawiają, że wczasowicze wchodząc do Tatrzańskiego Parku Narodowego zapominają, że znajdują się w miejscu, gdzie pierwszeństwo ma przyroda i zwierzęta. Bliskość Parku Narodowego dała o sobie znać podczas pandemii, kiedy turystyka zatrzymała się na pewien czas.

- Przez kilka miesięcy całkiem sprawnie przyroda zaczęła anektować miasto. Po ulicach zaczęły chodzić jelenie i inne zwierzęta. Szlaki zaczęły porastać trawą, a zazwyczaj są wydeptane przez turystów. Ten widok pokazał, że naturalnymi mieszkańcami są zwierzęta. Mieszkając na granicy TPN powinniśmy pamiętać o naturalnych mieszkańcach - zaznacza Marcin Tas.

Wędrówka symbolicznych niedźwiedzi zakończyła się w filii Muzeum Tatrzańskiego, Willi Oksza, gdzie odbył się wernisaż czasowej wystawy prac uczniów. Tematem linorytów i grafik komputerowych były oczywiście niedźwiedzie.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas