"Otwórz oczy, patrz!". Cele Gestapo w Czarnym Dunajcu (film) - podhale24.pl
Środa, 01 lutego
Imieniny: Brygidy, Ignacego, Renaty
Zakopane
Clouds
-0°
Wiatr: 15.12 km/h Wilgotność: 80 %
Snow
-1°
Wiatr: 16.056 km/h Wilgotność: 95 %
Snow
Wiatr: 15.948 km/h Wilgotność: 80 %
Snow
Wiatr: 17.532 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 15.192 km/h Wilgotność: 84 %
Snow
-1°
Wiatr: 9.648 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
6 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 3 | 6 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
24.06.2022, 18:08 | czytano: 3630

"Otwórz oczy, patrz!". Cele Gestapo w Czarnym Dunajcu (film)

"Dwanaście miesięcy ten temat w nas dojrzewał. Rok temu jadąc po szlaku rowerowym wokół Tatr mijaliśmy Czarny Dunajec. Wtedy pojawiła się taka myśl – co ciekawego jest w Czarnym Dunajcu, jakie skrywa tajemnice?" - opowiadają członkowie grupy "Otwórz oczy, patrz".

zdj. Otwórz oczy, patrz!
zdj. Otwórz oczy, patrz!
Kilka osób, które pochodzą bądź mieszkają w Czarnym Dunajcu pytałem pod tym kątem. Ale wszyscy wskazywali torfowiska, dawną kolejkę.

Dopiero Michał Maciaszek ze sklepu zbrojmistrz.pl rzucił tak mimochodem, że może w wolnej chwili wybralibyśmy się do dawnych cel, które wykorzystywane były przez Gestapo. I tak minął rok.

W budynku Urzędu Gminy spotkaliśmy się z pracownikami Muzeum Tatrzańskiego, którzy nadzorują powstawanie placówki muzealnej w dawnej siedzibie Gestapo w Zakopanem.


Wąski korytarz, strome schody, grube ściany. I cisza. Żaden dźwięk z urzędu czy ulicy nie dochodzi. Na końcu korytarza dwie cele.

Na pierwszy rzut oka nic specjalnego, ale nauczeni doświadczeniem zaczęliśmy oglądać ściany. Na jednej z nich ledwo widoczny napis: Żołnierz siedział tu 5 dni…"


Co się z nim później stało? Jak się nazywał?

Ilu ludzi przewinęło się przez ten podręczny areszt Gestapo, które swoją siedzibę miało w sąsiednim budynku? Trudno dzisiaj odpowiedzieć. Na pewno cele nie stały puste.

Znany jest jeden przypadek udanej ucieczki w budynku Gestapo, natomiast dysponujemy nazwiskami ludzi, którzy byli w tych pomieszczeniach i pojechali stąd do Oświęcimia, Palace, na lokalny cmentarz.

Zapewne w jednej z cel siedział ze swoim synem żołnierz Wojska Polskiego z 3 PSP z Bielska sierżant Eugeniusz Żeglicki. Stojąc już nad swoim własnym grobem powiedział do stającego obok syna: „Nie bój się nic, bądź mężnym, giniesz za Ojczyznę”.

Jeśli dobrnęliście z czytaniem do tego miejsca, to mamy do Was prośbę. Jeśli macie jakieś informacje na temat placówki Gestapo w Czarnym Dunajcu to prosimy o kontakt: otworzoczypatrz@gmail.com lub telefon do nas 798 298 378.Adam Perchał, Otwórz oczy, patrz!"
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Zakopianka12:38, 28 czerwca 2022
Piękna idea, ale Muzeum Tatrzańskie promowało książkę, Zakopane, którego już nie ma. A tam błędy w nazwach nawet, pomylone fakty. Straszne.
Dunajcanka22:10, 27 czerwca 2022
Serdecznie dziękuję za ten odcinek mieszkam od urodzenia w Dunajcu i wiedziałam że tam były cele ale o placu gdzie byli rozstrzeliwani ludzie nie słyszałam . Jeśli chodzi o notariusza Pęksę to jeśli dobrze kojarzę jest rodzina na ulicy Kantora (obok małego ronda) może udzielą Wam informacji na jego temat. Powodzenia
Nie chcem, ale muszem21:53, 24 czerwca 2022
Przecież nikt lepiej od spotkanych przez Was (oczywiście w realu i całkiem przypadkiem) pracowników Muzeum Tatrzańskiego nie będzie lepiej znał tej historii. Dają radę w Zakopanem to i w Czarnym Dunajcu dorobią zawiasy do tych drzwi, co to raz leżą a raz stoją. Podziemna sala "kontemplacji" też może mieć edukacyjne walory. Patrz i myśl!
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas