1000-letnia granica Polski. Historyczna wędrówka z Bartłomiejem Kurasiem (film) - podhale24.pl
Wtorek, 7 stycznia
Imieniny: Lucjana, Juliana, Walentego
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 8.244 km/h Wilgotność: 100 %
Clouds
Wiatr: 9.18 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 100 %
Clouds
Wiatr: 9.936 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 9.9 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 98 %
Jakość powietrza
122 %
Nowy Targ
168 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 61 | 122 %
Zakopane
Umiarkowana
PM 10: 84 | 168 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
22.07.2022, 19:37 | czytano: 1542

1000-letnia granica Polski. Historyczna wędrówka z Bartłomiejem Kurasiem (film)

"Pracując nad szlakami rowerowymi 100za100 zależało mi na poprowadzeniu ich miejscami mało znanymi. I tak wspólnie z obecną ekipą "Otwórz oczy, patrz" i przy ich zaangażowaniu tak się stało. Przechodząc z Mazowsza na Warmię i Mazury natknęliśmy się na miejscowość Wały. Są tam nasypy ziemne, które odgradzały państwo Polskie od plemion zamieszkujących tereny Warmińskich i Mazurskich ostańców. Taki opis można było spotkać" - zaczyna swoja opowieść Bartek Kuraś.

Często przemierzając trasę Warszawa - Szczytno, na wysokości Chorzel, w miejscowości Opaleniec mijałem po lewej stronie - troszkę oddalone od drogi - budki w barwach biało czerwonych i biało czarnych. Myślałem, że jakieś pole bitwy, przecież w okolicy tyle się działo w okresie I Wojny Światowej. I tak tkwiłem w błędzie, aż postanowiłem je zagłębić się w temat.

Co się okazało. Otóż napis brzmi: " 1000 letnia granica Polski - szlak rowerowy". Jak to, szlak rowerowy, jaka granica Polski? Czytałem dalej.

Nasze Wały ze szlaku ciągnęły się dalej na wschód i zachód. Złapałem za telefon i dzwonię po znajomych, którzy w terenie mogą coś pomóc. Poczekaj zaraz oddzwonię, dam znać. Ruszył Facebook. "Napisz do Michała Wiśnickiego" - pisze do mnie Mariusz Maciaszczyk z Przasnysza. Znalazłem i napisałem z prośbą o spotkanie.

Oczekując na odpowiedź dalej przeglądam internet i trafiam na taki opis:"Miasto Chorzele, dzisiaj leżące na pograniczu mazowiecko-mazurskim, powstało i rozwijało się wyłącznie dzięki granicy, która ukształtowała się tu około 1000 lat temu, za czasów Bolesława Chrobrego. Przez całe stulecia był to teren, na którym ścierały się żywioły słowiański i pruski, potem krzyżacki, wreszcie niemiecki. To dziedzictwo odcisnęło swoje piętno na arcyciekawej historii tych ziem."

Opis znajduje się na stronie Towarzystwa Przyjaciół Chorzel.

Odpisał Michał, podał swój numer telefonu i dzwonię.
Panie Michale jest sprawą...

Opowiedziałem czym się zajmuje i co chcę dzisiaj zrobić. Długo nie trzeba było czekać na odpowiedź. "Możemy się spotkać o 18 na miejscu, chętnie odpowiem".

Wsiadam w samochód i jadę, tak czy siak po trasie, a w końcu dowiem się o co chodzi z tymi budkami. Okazuje się, że Michał to "wariat" historyczny swojej okolicy. Człowiek z pasją, a co najważniejsze pedagog, zarażający swoją wiedzą młodzież. Rozmowa idzie jak byśmy się znali od lat. Czas płynie, a ja jeszcze kamery nie włączyłem. Stop, musimy to nagrać...

Cieszę się, że trafiłem na tego Pana dzięki pomocy Marysi Kmoch i Mariusza Maciaszczyka. Wspólne zainteresowania historią, zapewne pomoże nam zdziałać nie jedno, ku pożytku ogólnemu. Tym razem zabiorę was na granicę: Polsko - Krzyżacką,
Polsko - Pruską,
Polsko - Niemiecką,
Mazowiecko - Mazurską,
Przasnysko - Szczycińską.

Tak nie inaczej. Miejsce zapomniane i bardzo o nim mało słychać. Natomiast 1920 roku, uchwałą z dnia 10 marca powołano do życia straż celną. Rozkazem nr 1 z dnia 12 marca 1928 roku Naczelny Inspektor Straży Celnej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG "Chorzele".

Ciekawe ilu z was jadąc właśnie przez Chorzele, w centrum Polski - tak naprawdę, wiedziało, że od wieków było to miasto nad graniczne? Osobiście nigdy nawet o tym nie pomyślałem. Wiele ukrytych tam tajemnic czeka, które mam zamiar wspólnie z Michałem odkryć i zachęcić was do podróży



Bartek Kuraś
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas