Wtorek, 09 sierpnia
Imieniny: Romualda, Romana, Ireny
Nowy Targ
Clouds
14°
Wiatr: 6.012 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.3 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
15°
Wiatr: 5.436 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
17°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
15°
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
30 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Koronawirus
3
Zakażonych
0
Zgonów
Powiat
Nowotarski
Powiat
Tatrzański
Zakażonych
3
0
Zgonów
0
0
Na kwarantannie
0
0
Wykonanych testów
12
5
04.08.2022, 12:00 | czytano: 231

Sprzęt wspinaczkowy – niezbędnik początkującego (art. sponsorowany)

Pewnego dnia pomyślałeś sobie – wspinaczka to świetna rzecz. Z jednej strony kontemplacja natury, z drugiej adrenalina. Wyzwanie, walka z samym sobą, satysfakcja płynąca z przełamywania kolejnych barier. Jeśli jednak chcesz zdobywać szczyty, musisz zaopatrzyć się w niezbędny ekwipunek.

Bez sprzętu wspinaczkowego – wszystkich tych lin, butów i karabińczyków – obejść się po prostu nie da. Nie bez znaczenia jest też jakość tego sprzętu. W końcu to od niej w niemałej mierze będzie zależeć Twoje życie. Ale dość już o tym. Czas na przegląd najniezbędniejszego sprzętu wspinaczkowego.

Lina dynamiczna

Zacznijmy od rzeczy, które z wspinaczką kojarzą się jednoznacznie. Gdy będziesz rozglądać się za liną, zwróć uwagę na jej trzy właściwości: średnicę, długość i wytrzymałość. Specjaliści twierdzą, że dla początkującego wspinacza optymalna średnica liny wynosi 9 do 10 milimetrów. Pozwala bowiem na bezproblemową asekurację i nie utrudnia żadnych działań linowych. Miej też na uwadze, że wraz z wzrostem średnicy wzrasta waga. Jeśli zaś chodzi o długość, to sześćdziesięciometrowy odcinek powinien Ci w zupełności wystarczyć.
Jeśli szukasz niezłego wspinaczkowego szpeju, zajrzyj na combat.pl. Znajdziesz tam sporo ekwipunku renomowanych producentów: https://www.combat.pl/outdoor/sprzet-wspinaczkowy.html

Karabinki
Możemy wyróżnić kilka tego sprzętu wspinaczkowego karabinków. Owale są wykorzystywane przy różnego rodzaju przyrządach wspinaczkowych. Powodują bowiem małe tarcie. Karabinki w kształcie litery D są z kolej bardzo wytrzymałe i łączy się je z taśmami i pętlami. Jednak najpopularniejsze są modele gruszkopodobne (HMS). I to taki karabinek powinniście w pierwszej kolejności nabyć – przyda się przy asekuracji oraz przy zjazdach. HMS-y zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Przyrząd asekuracyjny, czyli bezpieczeństwo ponad wszystko
Przyrząd asekuracyjny także należy do niezbędnika wspinacza. Do czego służy? Wikipedia poucza nas, że „przyrząd asekuracyjny pozwala na utrzymanie (tzw. zablokowanie) liny asekuracyjnej, nawet jeśli jej drugi koniec został obciążony siłą o wartości zbyt dużej, by możliwe było utrzymanie liny bezpośrednio w dłoni. Oprócz zablokowania liny, przyrząd taki powinien pozwalać na bezpieczne i wygodne wydawanie luzu (zwiększanie czynnego odcinka liny asekuracyjnej) oraz wybieranie liny (przeciwieństwo wydawania luzu)”. Widzimy więc, że sprawa jest poważna i przyrząd asekuracyjny po prostu trzeba mieć.


Ekspresy wspinaczkowe
Ekspresy wspinaczkowe to element wspinaczkowego rynsztunku, dzięki któremu przymocujesz linę do punktu asekuracyjnego. Wspinając się będziesz je zakładać, ewentualnie możesz korzystać z już istniejących. Do punktu asekuracyjnego wpinasz jeden z karabinków ekspresu. Do drugiego wpinasz własną linę. Jeśli będziesz to robić często, sprawisz, że linia będzie równomiernie obciążona, co zwiększy jej żywotność. Zmniejszysz też prawdopodobieństwo tarcia liny o ścianę.

Buty wspinaczkowe
Jeśli wspinasz się w trampkach lub adidasach, powinieneś zainwestować w buty do wspinaczki. To sprawa niebagatelna. Takie obuwie zostało bowiem uszyte tak, by ułatwić Ci pracę. Powinno ściśle przylegać do stóp, przez co niestety bywa dość niewygodne. Początkujący wspinacz powinien wybrać model o raczej niskiej asymetrii. Dobrym pomysłem będą buty sznurowane – można je łatwo dopasować. No chyba, że zależy Ci na łatwym ściąganiu i zakładaniu. Jeśli tak, sięgnij po rzepy.

Kask wspinaczkowy
Kolejny przedmiot zwiększający Twoje bezpieczeństwo. Ma chronić przede wszystkim przed spadającymi kamieniami. Jest to istotne, zwłaszcza gdy wspinasz się w tandemie. Kapiąc kask zwróć uwagę na tworzywo z jakiego został wykonany. Dobierz też odpowiedni rozmiar.


Woreczek na magnezję
Tu nie ma się nad czym rozpisywać. Wybierz taki woreczek, jaki Ci się podoba. A jest z czego wybierać.
 
I tu kończy się nasza wyliczanka. Raz jeszcze przypominam, że na combat.pl znajdziesz całkiem niezły sprzęt wspinaczkowy.
Do zobaczenia gdzieś w górach!
 
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Zamknij