Na początku była muzyka - podhale24.pl
Piątek, 29 marca
Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Ostapa
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 8.676 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 10.008 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 7.524 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 8.352 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 7.884 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
2 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
07.08.2022, 13:58 | czytano: 1495

Na początku była muzyka

Książka Krzysztofa Gocała powinna być obowiązkową lekturą dla każdego, kto interesuje się góralską muzyką. Warto ją mieć w domowej bibliotece, ale pod warunkiem, że ma się szerokie i wytrzymałe półki.

Fot.: Mateusz Łacek/Urząd Gminy Poronin
Fot.: Mateusz Łacek/Urząd Gminy Poronin
“Góralska muzyka” jest solidną książką, zarówno pod względem treści, wagi jak i rozmiaru. Pięknie wydana, w formie albumu. Jest kompendium wiedzy o muzyce Podhala. Warto po nią sięgnąć z kilku powodów.

Krzysztof Gocał materiały do książki zbierał 15 lat. Zaczęło się od tego, że zapisywał melodie dla swoich dzieci, żeby mogły je grać. W ten sposób zebrał aż dwa segregatory notatek. - Zajechałem na Jasną Górę do mojego przyjaciela O. dr. Nikodema Kilnara OSPPE. I on powiedział, że muszę je wydać. Bo jest to potrzebne w celu archiwizacji naszej góralskiej kultury. Wtedy przyszła myśl, żeby powstała książka - opowiada autor.

Książka zawiera zapis nutowy góralskich melodii i słowa. Wszystko podane czytelnikowi w przejrzysty sposób. Nuty podzielone są tematycznie, np. Janosikowe, Sabałowe, wierchowe, krzesane, zielone, zbójnickie, pytackie i inne. Autor opisuje skąd pochodzi dana melodia, gdzie są najstarsze jej zapisy. O tym, jak wielki trud włożył w przygotowanie książki, świadczy chociażby bogata bibliografia i dyskografia. - Dzięki temu czytelnik wie, skąd pozyskałem materiały. Sięgałem do oryginalnych, pierwotnych tekstów - mówi. Przykładem są teksty Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Andrzeja Knapczyka Ducha czy Władysława Zaryckiego.

Wisienką na torcie jest rozdział poświęcony biogramom muzykantów i twórców ludowych. - To wspaniali ludzie, o których trzeba napisać, bo inaczej za kilka lat nie będziemy nic o nich wiedzieć. Byli to nie tylko muzykanci, ale przewodnicy tatrzańscy, rzeźbiarze. Zależało mi, żeby ich upamiętnić - mówi Krzysztof Gocał. - Starałem się wszystko opracować wiarygodnie, pokazać bogactwo muzyki góralskiej w wersji profesjonalnej. Dlatego też poprosiłem o recenzję książki. Chciałem, żeby było wiadomo, kto jest na zdjęciu, skąd ono pochodzi, kto nim dysponuje - dodaje autor “Góralskiej muzyki”. W publikacji nie zabrakło też informacji o znanych muzykantach z Gminy Poronin.

Książka powinna być obowiązkową lekturą dla każdego, komu bliska jest góralska muzyka. Z powodzeniem mogą z niej korzystać instruktorzy oraz ci, którzy uczą się gry na skrzypcach, i muzykanci, którzy grają już od lat. W książce znajdziemy też słownik gwary góralskiej.

- Grafika, która jest na początku książki, pokazuje bogactwo stylów i muzyki góralskiej - podsumowuje Krzysztof Gocał. - Chodziło mi o to, żeby książka była wersją albumową, którą warto mieć w każdym domu, ze względu na wykonanie i treść. Jest jeden warunek - trzeba mieć wysokie półki. Dlatego jest taka duża, żeby się dobrze czytało nuty - zaznacza autor imponującej publikacji. Dziękuje wszystkim, którzy pomogli mu w przygotowaniu książki.

“Książka (…) ma charakter elementarza. Jego celem jest podjęcie próby uporządkowania i przekazania następnym pokoleniom wiedzy na temat muzycznego bogactwa naszego regionu. Zapis nutowy jest zapisem autorskim, który powstał w wyniku wieloletniego wsłuchiwania się przeze mnie w rozmaite nagrania i wspólnego muzykowania z podhalańskimi muzykantami. (…) Przesłanie tej książki zawiera się w słowach: “Na początku była muzyka, muzykę grali muzykanci, a każdy muzykant ma swoją historię” - napisał we wstępie do “Góralskiej muzyki” Krzysztof Gocał. Jest to książka popularno-naukowa.

Recenzji książki podjęli się dr Dorota Majerczyk i prof. dr hab. Zbigniew Jerzy Przerembski. Korektę muzyczną przeprowadziła Katarzyna Pawlikowska.

- Bardzo mi miło, że Krzysztof zaprosił mnie, żeby wydać opinię o jego nietuzinkowym dziele. Sięgnął nie tylko po nuty ze Skalnego Podhala, ale też z Niżnego i to z różnych jego części. Jest autorem, który polegał nie tylko na własnych umiejętnościach, ale z pełną pokorą pochylił się nad dziełem, prosząc o konsultacje pod kątem gwary, merytorycznym, graficznym, redakcyjnym i poprosił o recenzję - podsumowała Dorota Majerczyk.

Dla Stanisława Berbeki zaprojektowanie książki było nie lada wyzwaniem. - Moim zadaniem było to, żeby nowatorsko albo zupełnie inaczej podejść do zdjęć archiwalnych i do samego projektu. Największą trudnością była ilość materiałów. Główny problem polegał na tym, jak to zrobić, żeby książka była czytelna. Żeby każdy mógł bez problemu odnaleźć nutę i łatwo ją odczytać - opowiada o swojej pracy od strony graficznej Stanisław Berbeka.

Promocja książki ,,Góralska Muzyka" Krzysztofa Gocała odbyła się w Poroninie. 

Artykuł ukazał się w najnowszym dwumiesięczniku Gminy Poronin “Pod Koszystą”

*
Kolejna okazja do spotkania z autorem będzie w środę 10 sierpnia w Bukowinie Tatrzańskiej. Promocja “Góralskiej Muzyki” odbędzie się w Domu Ludowym podczas Sabałowych Bajań – o godzinie 17.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas