Opowieść Bartka Kurasia o młynie wiatrowym (film) - podhale24.pl
Czwartek, 02 maja
Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola
Nowy Targ
-
brak pomiaru
Clouds
13°
Wiatr: 4.392 km/h Wilgotność: 58 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.444 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
14°
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 78 %
Clouds
Wiatr: 9.144 km/h Wilgotność: 79 %
Clouds
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 81 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
52 %
Zakopane
52 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
20.08.2022, 12:10 | czytano: 1496

Opowieść Bartka Kurasia o młynie wiatrowym (film)

"Kiedy stałem przed jego ogromną kopułą czułem się podekscytowany. Do tego wyobraźnia zaczęła działać i widziałem jak jego skrzydła obracają się na wietrze, a z wnętrza dobiega trzask mielonego ziarna. Jedne z niewielu w oryginalnym stanie, rewitalizowany młyn wiatrowy. Jego historia porusza, tak jak kiedyś wiatr jego skrzydłami" - pisze we wprowadzeniu do kolejnego filmu Bartłomiej Kuraś.

kadr z filmu
kadr z filmu
Dopełnieniem było wejście do środka. Pierwsze wrażenie to była straszna ruina, czuć było ból wydobywający się z wnętrza tego obiektu. Zmęczony losem staruszek wolał o pomoc, by ktoś w końcu doceni jego walory i piękno. W powietrzu unosił się jeszcze zapach mąki. Praktycznie wszystkie urządzenia zdawałoby się jak by czekały na uruchomienie z utęsknieniem. Żarna w gotowości oczekiwały, aż młynarz wsypie żarna, a wał napędowy momentu uruchomienia skrzydeł.

Przywilej na młyn w Bęsi wydano w 1397 roku. Jednak potwierdzenie jego nastąpiło 8 sierpnia 1527r dla Stanisława Ossara, szlachcica, właściciela majątku lennego w Bęsi w latach 1527-1537. Następnie w dziejach historycznych brak jest dalej informacji o młynie w Bęsi.

Po I rozbiorze Polski - Król Fryderyk II wprowadził w przepisach o młynach prawa odnośnie do mlew obowiązujących na terenie Prus Książęcych, które dnia 9 marca 1808r zostały edyktem króla zniesione.

Budowę nowego wiatraka murowanego, typu holenderskiego rozpoczęto w 1808r z ruchomą "czapą", a ukończono go w 1810r. Dokumentuje to umiejscowiona na szczycie „czapy” charakterystyczna metalowa chorągiewka z datą „1810”. Jest to budowla w dolnej części murowana, wyżej drewniana kryta gontem, czterokondygnacyjna, zbudowana na planie ośmiokąta, zdobiona półkolistym szczytem,

Takich perełek jak on w Polsce jest niewiele, a on jest naprawdę wyjątkowy. O jego losach opowie niezawodny Stefan, a o jego przyszłości wspomnie Wójt Gminy Kolno, Pan Piotr Szulc.


Bartłomiej Kuraś
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas