Otwórz oczy, patrz: Historia "hrabianki" z nowotarskiego cmentarza (zdjęcia i film) - podhale24.pl
Sobota, 27 kwietnia
Imieniny: Teofila, Zyty, Żywisława
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.732 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 96 %
Jakość powietrza
84 %
Nowy Targ
46 %
Zakopane
40 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
28.10.2022, 18:03 | czytano: 6611

Otwórz oczy, patrz: Historia "hrabianki" z nowotarskiego cmentarza (zdjęcia i film)

Na nowotarskim cmentarzu znajduje się XIX-wieczny nagrobek Aleksandry Grządkowskiej. Pomnik nagrobny wyróżnia się na tle innych zabytkowych nagrobków zdjęciem, które zostało wykonane na porcelanie i zapewne dlatego przetrwało w tak dobrym stanie. Ten właśnie grób, a w zasadzie młoda kobieta ze zdjęcia zainspirowała grupę "Otwórz oczy, patrz" do poszukiwań informacji - kim była i czemu jej szczątki spoczęły w Nowym Targu

Krasnystaw. Miasto położone w województwie lubelskim, które od Nowego Targu dzieli dystans 400 km. Końcem XIX wieku podróż z jednego miasta do drugiego mogła stanowić pewną niedogodność. Pomimo dzielącego oba miasta dystansu młoda mieszkanka Krasnegostawu, Aleksandra Grządkowska zamieszkała w Nowym Targu w kamienicy przy Rynek 17. Jej ojciec Stanisław był zamożnym kupcem, który prowadził swoje interesy w Krasnymstawie. O matce Joannie niewiele na razie wiemy.

Aleksandra Grządkowska pomimo młodego wieku chorowała na gruźlicę, która w tamtych czasach była chorobą śmiertelną. Kochający rodzice zdecydowali się na wysłanie swojej córki do Szczawnicy, która była wówczas cenionym uzdrowiskiem.

Niestety, podróż z Nowego Targu do Szczawnicy okazała się być dla młodej kobiety ponad jej i tak zapewne nadwątlone ciężką chorobą siły.


Na nowotarskim cmentarzu w głównej alei, w tzw. lapidarium znajduje się XIX-wieczny nagrobek Aleksandy Grządkowskiej. Pomnik nagrobny wyróżnia się na tle innych zabytkowych nagrobków zdjęciem, które zostało wykonane na porcelanie i zapewne dlatego przetrwało w tak dobrym stanie do czasów współczesnych.

W piątek 30 września 1881 roku w gazecie „Czas” na stronie 4 ukazało się podziękowanie skierowane od Joanny i Stanisława Grządkowskich do nowotarżan za pomoc oraz okazaną życzliwość podczas organizacji pogrzebu ich córki Aleksandry. Dzięki zbiorom Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej, każdy z nas te podziękowania może dzisiaj przeczytać.


Jak się okazuje młoda kobieta z nagrobnego zdjęcia przyciąga uwagę wielu mieszkańców Nowego Targu. Z wiadomości, które od Was otrzymaliśmy dowiedzieliśmy się, że była przez nowotarżan nazywana dziedziczką lub hrabianką.

Wasze komentarze i wiadomości tak nas zainspirowały, że dotarliśmy do Krasnegostawu i na tamtejszym cmentarzu mieliśmy okazję zobaczyć grób rodziny Grządkowskich, w którym pochowana jest jej matka Joanna, brat Władysław oraz prawdopodobnie stryj.


Sam Krasnystaw okazał się miastem w którym znajdują się prawdziwe skarby. Muzeum Regionalne w Krasnymstawie zawiera niezwykle cenne pamiątki z regionu, które udało się pozyskać między innymi dzięki pracom archeologicznym, które prowadzi pracownik tamtejszego muzeum dr Konrad Grochecki. Nas szczególnie zachwyciła nowoczesna aranżacja muzealnych wnętrz, która dzięki multimedialnym rozwiązaniom w sposób atrakcyjny opowiada o historii miasta i regionu.

Patronem odcinka jest Urząd Miasta w Krasnymstawie.



Otwórz oczy, patrz
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
mak11:35, 2 listopada 2022
Smętnie prezentuje się ten grobowiec w Krasnymstawie...
górnik12:20, 1 listopada 2022
Wątpię, czy teraz polecić można Szczawnicę na leczenie górnych dróg oddechowych. Najlepiej po zmroku nie wychodzić z domu a jak czasami trzeba to w masce.
Magda08:24, 29 października 2022
nie spójne to jakoś, to mieszkała w NT czy nie?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas