Maraton szachowy. Fenomenalny Szymon Machaj z Jabłonki - podhale24.pl
Niedziela, 21 lipca
Imieniny: Daniela, Dalidy, Benedykta
Jabłonka
Clouds
23°
Wiatr: 8.604 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.46 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
23°
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
25°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
27°
Wiatr: 7.092 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
24°
Wiatr: 8.1 km/h Wilgotność: 61 %
Jakość powietrza
46 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 23 | 46 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
21.11.2022, 11:39 | czytano: 2302

Maraton szachowy. Fenomenalny Szymon Machaj z Jabłonki

Aż 130 uczestników, zarówno dziewcząt, jak i chłopców, wzięło udział w Mistrzostwach Powiatu Nowotarskiego w Szachach. Rywalizowali oni w trzech grupach wiekowych: igrzyskach dzieci, igrzyskach młodzieży i licealiadzie. Zawody - tak jak w latach poprzednich - trwały trzy dni, w tym roku od 16 do 18 listopada.

Mistrzostwa odbywały się w sali widowiskowej Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Uczestnicy rywalizowali w systemie szwajcarskich, czyli po 7 rund w 15 minut. Sędzia głównym był niezawodny Jan Zapała z Mszany Dolnej. Jak podkreślili organizatorzy poziom zawodów w tym roku był bardzo wysoki, a walka zawodników zacięta, ale i partnerska. – Regulamin Małopolskiego Szkolnego Związku Sportowego nie przewiduje szachów indywidualnych, a drużynowe, ale my podczas Mistrzostw robimy wyjątek, bo nie każda szkoła jest w stanie wystawić drużynę – wyjaśnia Józef Dyda, koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu. Dodaje, że organizatorzy po prostu najpierw robią rozgrywki indywidualne, a dopiero na ich podstawie wyłaniają zwycięskie drużyny.

Mistrzostwa odbyły się w trzech kategoriach wiekowych: igrzyska dzieci (klasy od 1 do 6), igrzyska młodzieży szkolnej (klasy od 7 do 8) oraz licealiada (szkoły średnie). Uczestniczyli w nich zawodnicy z całego Powiatu Nowotarskiego. Zdecydowanie najwięcej było zawodników w kategorii igrzyska dzieci - 60 osób. W igrzyskach dzieci brali udział uczniowie aż 12 szkół: ze Szczawnicy, Grywałdu, Klikuszowej, Nowego Targu, Podczerwonego, Cichego, Skawy, Rokicin Podhalańskich, Chabówki, Jabłonki, Szlachtowej i Tylmanowej. W igrzyskach młodzieży szkolnej brało udział 6 szkół z Rabki Zdroju, Rokicin Podhalańskich, Szczawnicy, Lipnicy Wielkiej, Nowego Targu i Szlachtowej. Natomiast w licealiadzie brali udział zawodnicy z 7 szkół z Rabki Zdroju, Nowego Targu i Krościenka nad Dunajcem.

- Niezwykłym fenomenem jest 8-letni Szymon Machaj z Jabłonki, jest to zawodnik, który w ogólnopolskim rankingu szachistów z rocznika 2014 jest na drugim miejscu – podkreśla Józef Dyda, koordynator sportu w Powiatowym Centrum Kultury w Nowym Targu.

Mistrzostwa Powiatu Nowotarskiego mają już bardzo długą historię w kalendarzu imprez sportowych nowitorszczyzny. Trwają już od kilkunastu lat, w tym po raz drugi są w Krościenku nad Dunajcem.

- Bardzo dziękuję wójtowi Janowi Dydzie, że nigdy nam nie odmawia i zawsze możemy się tu spotkać - mówił Józef Dyda. Z kolei wójt Jan Dyda podziękował za przybycie zawodników i zapraszał ich na kolejny rok. - Bardzo się cieszę, że możemy was gościć w Krościenku nad Dunajcem, że rozwijają się tu szachy – mówił wójt Jan Dyda.

Organizatorem szachowych zmagań było Powiatowe Centrum Kultury, a współorganizatorem Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem. Patronat honorowy nad Mistrzostwami Powiatu Nowotarskiego w Szachach sprawował wójt gminy Krościenko nad Dunajcem – Jan Dyda.

Wyniki:

Licealiada

Dziewczęta:
1. Nadia Draus - Zespół Szkół Rabka Zdrój
2. Lidia Janc – Zespół Szkół Zawodowych i Placówek Krościenko nad Dunajcem
3. Emilia Piechowicz – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu

Chłopcy:
1. Bartłomiej Paternoga – I LO im. Romera Rabka Zdrój
2. Jakub Skalany – I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ
3. Maciej Styrylski – I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ

Drużynowo:
1. I LO im. Seweryna Goszczyńskiego Nowy Targ
2. Zespół Szkół Rabka Zdrój
3. Zespół Szkół Zawodowych i Placówek Krościenko nad Dunajcem

Igrzyska dzieci

Dziewczęta:
1. Aleksandra Adnruszko SP Grywałd
2. Nikola Olejarz SP Grywałd
3. Katarzyna Knapczyk SP Grywałd

Chłopcy:
1. Szymon Machaj SP nr 1 Jabłonka
2. Nikita Velko SP nr 1 Szczawnica
3. Jeremi Pastwa SP 11 Nowy Targ

Drużynowo:
1. SP 1 Szczawnica
2. SP Grywałd
3. SP Klikuszowa

Igrzyska młodzieży szkolnej

Dziewczęta:
1. Joanna Bandyk – SP nr 4 Lipnica Wielka
2. Tamara Szczepaniak Filas – SP Szlachtowa
3. Zuzanna Antalczyk – SP nr 4 Lipnica Wielka

Chłopcy:
1. Mateusz Chromejko SP nr 2 Rabka Zdrój
2. Konstantin Eliah Sadelkow SP nr 2 Rabka Zdrój
3. Józef Gargol – SP nr 2 Rabka Zdrój

Drużynowo:
1. SP nr 2 Rabka Zdrój
2. SP nr 4 Lipnica Wielka
3. SP Szlachtowa

Źródło: CKiP w Krościenku, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas